Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳайъати Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев муаллифлигидаги «Янги Ўзбекистон стратегияси» китобига мобил илова яратиш лойиҳасига икки марта маблағ ажратишдан бош тортди. Бу ҳақдаги қарор кенгашнинг 26 июль ва 2 августдаги йиғилишларида қабул қилинган.
Ташаббус Олий Мажлис Қонунчилик палатаси биринчи вице-спикери, айни пайтда Конституциявий ислоҳотлар комиссиясига раҳбарлик қилаётган Акмал Саидов томонидан илгари сурилди. «Барқарор тараққиёт маркази» нодавлат нотижорат ташкилоти ташаббус ижрочиси сифатида танланди. Лойиҳа тавсифида: «Шавкат Мирзиёевнинг китоби мамлакатимиз ва хорижий жамоатчилик, айниқса, ёшлар томонидан катта қизиқиш билан ўрганилаётгани, ушбу китобда давлатимиз раҳбари томонидан билдирилган ғоя ва амалий таклифларни ўрганишга эҳтиёж ортиб бораётгани» қайд этилган.
Инновациялар вазирлиги кенгашининг 26 июль куни бўлиб ўтган йиғилишида вазирлик илмий-техник кенгаши (ИТК) китобнинг мобил иловасини яратиш учун 2,6 млрд сўм ажратишни тавсия қилгани, экспертлар эса лойиҳага 94,73 балл билан ижобий баҳо бергани маълум бўлди. Вазирлик томонидан молиявий экспертизадан ўтказилгандан сўнг тавсия этилган маблағ миқдори 2 млрд 480 млн сўмгача қисқартирилган.
Инновацион ривожланиш вазири Иброҳим Абдураҳмонов «Рақамлаштириш ва информацион технологиялар» йўналиши бўйича ИТК аъзоси, Тошкент ахборот технологиялари университети кафедра доценти, техник фанлар бўйича фалсафа доктори Аброр Турғуновдан лойиҳанинг техник қисмини асослаб беришни сўради.
Аброр Турғунов муҳокамада лойиҳани амалга ошириш муддати 2 йилдан 1 йилга қисқартирилганини айтди. Унинг сўзларига кўра, республиканинг марказий ҳудудлари етарли ҳажмдаги адабиёт ва китоблар билан таъминланган, бироқ чекка ҳудудларда бу борада муаммолар мавжуд.
«Шу сабабли биз ушбу мобил иловани яратишни, айниқса, республикамизнинг чекка ҳудудларидаги ёшлар учун ҳам мақсадга мувофиқ деб ҳисобладик… Мазкур лойиҳада Гулистон, Нукус, Самарқанд, Фарғона ва Наманган шаҳарларига хизмат сафарлари ҳам кўзда тутилган. Шунингдек, ушбу лойиҳа доирасида халқаро журналларда „Янги Ўзбекистон стратегияси“ китоби бўйича мақолалар чоп этиш кўзда тутилганига эътибор қаратмоқчиман. Бу харажатлар учун 60 млн сўм сўралди», — деди Аброр Турғунов.
Вазир нега лойиҳани амалга ошириш муддати 2 йилдан 1 йилга қисқартирилгани билан молиялаштириш ҳажми икки баробарга камаймай, амалда ўзгаришсиз қолганига ҳайрон бўлди. Вазирлик вакилининг айтишича, харажатларнинг асосий қисмини ташвиқот материалларини тайёрлашга жалб этиладиган 25 нафар ходимнинг маоши ташкил этади. Шу билан бирга, мобил иловани ишлаб чиқишни аутсорсингга топшириш режалаштирилган.
Иброҳим Абдураҳмонов лойиҳанинг вазифалари дастлаб нотўғри белгиланган, деб ҳисоблади ва «Барқарор ривожланиш маркази» ННТ нега ўз вазифаларини давлат зиммасига юкламоқчи эканига ҳайрон бўлди.
«Унда ННТ ўз ҳисобидан нима қилади? Ҳамма нарса давлат томонидан молиялаштириладими? Кўп саволлар бор. Халқ берадиган саволларни бераман», — деди у.
ИТК вакиласининг сўзларига кўра, йиғилишда пудратчи дастурчи ёрдамида дастурни яратиш учун катта харажатларни оқлаган, аммо кенгаш ҳали ҳам бу миқдорни «жуда юқори» деб ҳисоблаган. Маълум қилинишича, лойиҳада дизайнер хизматлари ва аудиовизуал графикалар яратиш ҳам мавжуд.
Бунда аутсорсинг хизматлари учун ажратилган маблағ умумий сумманинг 10 фоизини, ходимларнинг иш ҳақи эса 1,4 млрд сўмни ташкил этади. Экспертлар иш ҳақи ва ишчилар сони бўйича эътироз билдиришди, бироқ кенгаш вакиласи лойиҳа раҳбари (Акмал Саидов) «айнан шунча миқдордаги ходимлар сонини талаб қилган"ини таъкидлади.
Иброҳим Абдураҳмоновнинг айтишича, агар шундай буюртма тушган бўлса, лойиҳа керак бўлиши мумкин, лекин тўғри ҳисоб-китоблар бўлиши ва «чегарани билиш» керак.
Йиғилишда ходимлар томонидан илова учун контент, таҳлилий материаллар яратиш, студиялар орқали аудио ва видео суратга олиш ва бошқалар таъкидланди. Вазир лойиҳага тайёргарликдан норозилигини билдирди, илмий-техник кенгашни танқид қилди ва контент яратиш учун қайта ҳисоб-китоб қилишни сўради. Унинг эслатишича, бу ерда гап «фирибгарлик» эмас, балки одамларнинг пулини сарфлаш ва реал янги нарса яратиш ҳақида кетмоқда.
Якунда ҳайъат молиялаштиришни рад этди ҳамда харажатлар сметаси ва лойиҳа мақсадларини аниқлаштириш учун лойиҳани ИТКга қайтарди.
Кўриб чиқилгач, ИТК тавсия этилган молиялаштириш ҳажмини 1,93 млрд сўмга, ходимлар сонини эса 18 нафарга қисқартирди. Кенгаш вакиласининг таъкидлашича, лойиҳада ходимларнинг иш ҳақига 800 млн сўм (ҳар бири учун тахминан 3,4 млн сўм), шунингдек, аутсорсерлар — дизайнер, iOS ва Android дастурчилари, иловани Google Play ва App Store`га жойлаштириш, «Янги Ўзбекистон стратегияси» 1000 та ўқув материаллари, 1000 та тарғибот материаллари, мобил илова учун 1000 та услубий кўрсатмалар, 10 турдаги реклама хизматларини чоп этиш харажатлари кўзда тутилган.
Бундан ташқари, лойиҳа доирасида мобил иловалар яратиш тажрибасини ўрганиш мақсадида Корея Республикаси ва Ҳиндистонга хизмат сафарларига 169 млн сўм сарфлаш кўзда тутилган.
Бундан ташқари, харажатларга мобил иловага хизмат кўрсатиш, яъни ўқув йўриқномалари, луғат ва бошқаларни яратиш киради. ИТК вакили «Тараққиёт», «Янги Ўзбекистон нима» ва бошқа атамаларни тавсифлаб, сўнг хорижий тилларга таржима қилинадиган «Янги Ўзбекистон» луғатини яратиш режалаштирилаётганини айтди. Инновациялар вазирлиги раҳбари ўзбек тилининг луғати борлигини, унда умумий атамалар аллақачон киритилгани, «Янги Ўзбекистон» луғатига эҳтиёж борлигини тушунмаётганини таъкидлади.
Вазир, агар асар ёзиб бўлинган бўлса, 18 нафар ходим нима қилади, деб ҳайрон бўлди. «Ҳудудларда ташвиқот билан шуғулланмоқчи бўлса, маданият ва маънавият марказлари, ҳокимликлар, олий ўқув юртлари нима қилади? Улар яратилган иловани тарғиб қилмайдими? Ташвиқотини тушунганим йўқ», — деди у.
Унинг фикрича, бундай луғатларнинг яратилиши аҳоли ўртасида «Янги Ўзбекистон» сўзини салбий қабул қилишига сабаб бўлади. У барча лойиҳа ва ташаббусларга мантиқий ва оқилона ёндашиш кераклигини таъкидлади.
Иброҳим Абдураҳмонов дастурни яратишда аутсорсинг компанияси иштирок этаётган бўлса, нима учун ходимлар иловалар ишлаб чиқиш бўйича тажриба ўрганиш учун бошқа давлатларга бориши кераклиги ҳақида ҳам қизиқди.
Инновациялар вазирлиги раҳбарининг таъкидлашича, илгари турли ташаббуслар учун пулни чуқур ўрганмай туриб ажратиш мумкин эди, аммо ҳозир «пулни сочишга» йўл қўйиб бўлмайди, у барча лойиҳалар учун етарли эмас.
Натижада президент китобига мобил илова яратиш лойиҳаси қайта кўриб чиқиш учун қайтарилди.
Иккинчи йиғилишда гап президентнинг «2022−2026 йилларда Янги Ўзбекистонни ривожлантириш стратегияси» Давлат дастури эмас, балки «Янги Ўзбекистон стратегияси» китоби ҳақида кетаётгани маълум бўлди. Мазкур китоб 2021 йил сентябрь ойида ЎзЛиДеП партия қурултойида тақдим этилган. Унинг сайловолди дастурига ҳам шу ном берилган. Китобда Янги Ўзбекистон ва Учинчи Уйғониш даври пойдеворини яратиш борасидаги ишлар, миллий тараққиёт истиқболлари ҳақида сўз боради.
Фан ва инновациялар соҳасидаги лойиҳаларни молиялаштириш учун Инновациялар вазирлиги ҳузуридаги Фанни молиялаштириш ва инновацияларни қўллаб-қувватлаш жамғармасига 2022 йилда давлат бюджетидан 636,9 млрд сўм ажратилган.
«Газета.uz» мамлакат бўйлаб бюджет ташкилотлари президент китобининг аудиоёзувига олиб борадиган QR-кодли «Янги Ўзбекистон стратегияси» номли йирик (баландлиги ярим метрдан ортиқ) китоб ва плакатларни харид қилиш учун қарийб 1,8 млрд сўм сарфлагани ҳақида хабар берган эди. Айни вақтда маҳсулотлар бир-бирига боғлиқ иккита корхона томонидан етказиб берилган. АОКА корхоналар Шавкат Мирзиёевнинг асаридан рухсатсиз фойдаланиб, муаллифлик ҳуқуқини бузганини маълум қилди.

Коллегия Министерства инновационного развития дважды отказалась выделять финансирование на проект по созданию мобильного приложения для книги «Стратегия Нового Узбекистана», автором которой является президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев. Такое решение было принято на заседаниях совета 26 июля и 2 августа.
Автором этой инициативы выступает первый вице-спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмаль Саидов, который в настоящее время также руководит комиссией по реформе Конституции. Исполнителем инициативы выбрана негосударственная некоммерческая организация «Центр устойчивого развития». В описании проекта говорится, что книга Шавката Мирзиёева «с большим интересом изучается национальной и зарубежной общественностью, особенно у молодёжи растёт потребность в изучении идей и практических предложения, высказанных руководителем государства в этой книге».
На заседании совета Мининноваций 26 июля стало известно, что научно-технический совет (НТС) министерства рекомендовал выделить на создание мобильного приложения книги 2,6 млрд сумов, а эксперты положительно оценили проект в 94,73 баллами. После финансовой экспертизы министерства рекомендуемая сумма финансирования была снижена до 2,48 млрд сумов.
Министр инновационного развития Иброхим Абдурахмонов попросил обосновать техническую часть проекта Аброра Тургунова, доцента кафедры Ташкентского университета информационных технологий, доктора философии по техническим наукам, который входит в НТС по направлению «Информатизация и развитие информационно-коммуникационных технологий».
Аброр Тургунов сообщил, что срок реализации проекта при обсуждении был снижен с 2 до 1 года. По его словам, центральные регионы республики в достаточном объёме обеспечены литературой и книгами, но в отдалённых регионах с этим проблемы.
«По этой причине мы посчитали актуальным создание этого мобильного приложения, особенно для молодёжи в отдаленных регионах республики… В этом проекте также предусмотрены служебные поездки в Гулистан, Нукус, Самарканд, Фергана и Наманган. Ещё хочу обратить внимание на то, что в этом проекте предусмотрено публикация статей по книге „Стратегия Нового Узбекистана“ в международных журналах. На эти расходы запрошено 60 млн сумов», — заявил Аброр Тургунов.
Министр удивился, почему при сокращении срока реализации проекта с 2 лет до 1 года сумма финансирования осталась практически прежней, а не сократилась вдвое. Представитель министерства сообщила, что основную часть расходов занимают зарплаты 25 сотрудников, которые будут заниматься подготовкой агитационных материалов. При этом разработку мобильного приложения планируется отдать на аутсорс.
Иброхим Абдурахмонов считает, что задачи проекта изначально определены неправильно и задался вопросом, почему ННО «Центр устойчивого развития» хочет переложить свои задачи на плечи государства.
«Тогда что будет делать ННО за своё счёт? Всё будет финансировать за счёт государства? Вопросов много. Я задаю вопросы, которые задаст народ», — сказал он.
Представительница НТС сообщила, что на заседании исполнитель с помощью программиста обосновал высокие расходы на создание приложения, но совет всё равно посчитал сумму «слишком высокой». Сообщается, что проект включает также услуги дизайнера и создание аудиовизуальных графиков.
При этом сумма, выделяемая на аутсорсинговые услуги, составляет 10% от общей суммы, а зарплаты сотрудников — 1,4 млрд сумов. Эксперты возразили насчёт зарплат и количества сотрудников, однако, как отметила представительница совета, руководитель проекта (Акмаль Саидов) «настаивал именно на таком количестве сотрудников».
Иброхим Абдурахмонов заявил, что может проект и нужен, если поступило такое поручение, но должны быть правильные расчёты и нужно «знать пределы».
На заседании отметили, что сотрудники будут заниматься созданием контента для приложения, аналитических материалов, записывать аудио и видео через студии и другое. Министр выразил недовольство подготовкой к проекту, раскритиковал научно-технический совет и попросил провести повторные расчёты на создание контента. Он напомнил, что здесь речь идёт о расходовании народных денег и создании реальных новшеств, а не «очковтирательстве».
В итоге коллегия отказала в финансировании и вернула проект в НТС для уточнения сметы расходов и задач проекта.
После рассмотрения НТС снизила рекомендую сумму финансирования до 1,93 млрд сумов, а число сотрудников до 18 человек. Представитель совета сообщил, что проект предусматривает расходы на зарплату сотрудников в 800 млн сумов (около 3,4 млн сумов на каждого), а также расходы на аутсорсеров — дизайнера, разработчиков iOS и Android, — размещение приложения на Google Play и App Store, печать 1000 учебных материалов «Стратегия Нового Узбекистана», 1000 агитационных материалов, 1000 методических инструкций для мобильного приложения, услуги 10 видов рекламы.
Кроме того, в рамках проекта планируется потратить 169 млн сумов на служебные поездки в Республику Корея и Индию для изучения опыта в создании мобильных приложений.
Более того, в расходы включается сопровождение мобильного приложения, то есть создание учебных инструкций, словаря и других. Представитель НТС сообщил, что планируется создание словаря «Новый Узбекистан», где будут описаны термины «развитие», «что такое Новый Узбекистан» и других, а затем переведены на иностранные языки. Глава Мининноваций указал на наличие словаря узбекского языка, где уже есть распространенные термины, и не понимает необходимость в словаре «Новый Узбекистан».
Министр задался вопросом, чем будут заниматься 18 сотрудников, если произведение уже написано. «Если они собираются заниматься агитацией в областях, то что будут делать центры культуры и духовности, хокимияты, университеты? Они не будут пропагандировать созданное приложение? Я так и не понял, что имеется в виду под сопровождением», — заявил он.
По его мнению, создание таких словарей вызовет обратную реакцию у населения, которое будет воспринимать слово «Новый Узбекистан» в негативном свете. Он подчеркнул, что ко всем проектам и инициативам необходимо подходить логически и рационально.
Иброхим Абдурахмонов также задался вопросом, зачем ехать сотрудникам в другие страны за изучением опыта в разработке приложений, если созданием программы занимается аутсорсинговая компания.
Глава Мининноваций отметил, что в прошлом деньги на различные инициативы могли выделяться без глубокого изучения, но сейчас непозволительно «разбрасываться деньгами», которых не хватит на все проекты.
В итоге проект по созданию мобильного приложения для книги президента был возвращён на доработку.
На втором заседании стало известно, что речь идёт о книге президента «Стратегия Нового Узбекистана», а не государственной программе «Стратегия развития Нового Узбекистана на 2022−2026 годы». Эта книга была представлена в сентябре 2021 года на съезде партии УзЛиДеП. Такое же название получила его предвыборная программа. Книга рассказывает о работе по созданию фундамента Нового Узбекистана и Третьего Ренессанса, а также перспективах национального развития.
Для финансирования проектов в сфере науки и инноваций Фонду финансирования науки и поддержки инноваций при Мининноваций в 2022 году из госбюджета выделено 636,9 млрд сумов.
«Газета.uz» рассказывала, как бюджетные организации по всей стране потратили почти 1,8 млрд сумов на покупку больших (высотой более полуметра) книг и плакатов «Стратегия Нового Узбекистана» с QR-кодом, который ведёт на аудиозапись книги президента. При этом продукцию поставляли две взаимосвязанные компании. В АИМК заявили, что предприятия нарушили авторские права, использовав без разрешения работу Шавката Мирзиёева.