Тошкент шаҳар Ички ишлар бош бошқармаси Юнусобод туман ИИБ ходими, профилактика инспектори 26 ёшли Ҳ. О. қашқадарёлик 20 ёшли қиз — У. Х.нинг номусига теккани айтилмоқда. Бу ҳақда «Дарё»га мурожаат қилган жабрдийда У.Х. маълум қилди.
Маълум бўлишича, воқеа 2021 йилнинг август ойида қизнинг Тошкентда вақтинча яшаб келган хонадонида содир бўлган.
У. Х. Тошкентга ўқишга кириш ниятида келганини маълум қилди. Ўқишга киролмагач, оилавий шароитини инобатга олиб, ишлашга қарор қилган ва 2021 йилнинг август ойидан Яшнобод туманидаги кафеда иш бошлаган.
«Иш давомида кафе хўжайнининг „участкавой“ бўлиб ишловчи ўғли билан танишиб қолдим. Кафе уларники бўлгани учун деярли ҳар куни Ҳ. О. билан учрашардик. Шундай кунларнинг бирида йигит менга севги изҳор қилиб, ишончимга кирди. Шу-шу яқин таниш бўлиб қолдик», — дейди У. Х.
Қизнинг маълумот беришича, 2021 йил август ойида ижарада бирга яшовчи қизлар уйда йўқ бўлган пайтда таниши, профилактика инспектори унинг ёнига келган.
«26 ёшли „участкавой“ танишим уйда ҳеч ким йўқлигидан фойдаланиб, мени зўрлади. Қаршилик кўрсатишимга қарамай, куч ишлатиб, номусимга тегди. Воқеадан сўнг бу ҳақда прокуратурага мурожаат қиламан деганимда, менга уйланишини айтди. Ва барча жавобгарликни зиммасига олди», — дейди воқеа ҳақида гапирган мурожаатчи.
У. Х.нинг қўшимча қилишича, айни пайтда унинг ҳомиласи етти ойлик.
«Ҳомилам етти ойлик бўлган бўлишига қарамасдан менинг мурожаатларим асоссиз ёпиб юборилмоқда. Менинг арз-додимга ҳеч ким эътибор бермаяпти», — дейди номуси топталганини айтган қиз.
Мурожаатчи қариндошларидан бирининг айтишича, 26 ёшли профилактика инспектори қизнинг ижарада яшовчи уйига келиб, уйнинг хоҳишига қарши зўравонлик ишлатган.
«Қариндош синглим бир куни менга қўнғироқ қилиб, маслаҳатли гапи борлигини айтиб, учрашайлик деди. Кўришдик, у ўша пайтда жуда ёмон ҳолатда эди. Синглимнинг кўзларида ёш бор эди. Нима бўлди десам, Яшнобод туманидаги кафеда ишлаётганини, кафе эгасининг ўғли уни зўрлаганини айтди. Энг ёмони зўравонлик қилган йигит Юнусобод туманида профилактика инспектори бўлиб ишлайди. Унга чора кўрилмаяпти, барча мурожаатларимиз ёпиб юборилган», — дейди мурожаатчининг қариндоши.
Профилактика инспектори мурожаатчи қиз гапини рад этмоқда.
«Тан оламан, ҳақиқатан ҳам ўртамизда яқинлик бўлган. Фақат у ва менинг хоҳишим билан. Мен унга куч ишлатиб, зўравонлик қилганим йўқ. Қолаверса, мен ўша кунги воқеани видеога олганман. Ва бу ҳақда прокуратура суриштира бошлагач, уларга шу видеони тақдим қилдим. Видеода ҳолат ҳар икки томон хоҳишига кўра бўлгани кўринган. Шу боис ҳам унинг мурожаатлари қаноатлантирилмади», — дейди ИИБ ходими.
Профилактика инспекторининг қўшимча қилишича, қизнинг дунёга келтириши кутилаётган фарзанди унга бегона.
«Бу қиз мендан аввал ҳам мендан кейин ҳам бошқалар билан яқин муносабатда бўлганини етти нафар гувоҳим билан исботлаб бердим. Шу сабаб у дунёга келтириши кутилаётган фарзанд меники эканлигига ишонмайман», — дейди 26 ёшли ИИБ ходими.
Ҳар икки томоннинг қўшимча қилишича, номуси топталганини айтган қизнинг прокуратурага қилинган мурожаати 2022 йилнинг май ойида ёпилган.

Жительница Кашкадарьинской области У. Х. сообщила, что подверглась изнасилованию сотрудником УКД ОВД Юнусабадского района Ташкента, 26-летним инспектором профилактики Х. О. Об этом 20-летняя девушка сообщила «Дарё».
По её словам, инцидент произошёл в августе 2021 года в съёмной квартире в Ташкенте, где она тогда проживала.
У. Х. рассказала, что после того, как не смогла поступить в вуз в Ташкенте в 2019 году, решила остаться в столице и работать, поскольку её мать перенесла инсульт. Она стала работать в кафе «Бухоро» в Яшнабадском районе столицы.
«Во время работы я познакомилась с сыном владельца кафе, который работал участковым. Поскольку кафе принадлежало им, я почти каждый день виделась с Х. О. Однажды он признался мне в любви, и я стала ему доверять», — рассказала она.
Девушка сообщила, что в то время, когда её подруг, проживавших с ней в арендованном доме, не было, туда приехал инспектор профилактики.
«Он воспользовался тем, что дома никого не было, и изнасиловал меня. Несмотря на сопротивление, он применил силу и обесчестил меня. Я была в шоке от этого случая…», — сказала заявительница.
Уроженка Кашкадарьи добавила, что после инцидента она рассказала о произошедшем своей сестре. Мужчина предположительно поговорил с родственницей, «взял на себя всю ответственность и поклялся, что женится на ней и оформит брак в ЗАГСе».
У.Х. добавила, что на данный момент она находится на седьмом месяце беременности. Её родные приехали в Ташкент и встретились с родственниками Х. О., но его родители отказались давать согласие на брак.
Она утверждает, что её заявления «безосновательно закрываются».
Инспектор профилактики опроверг слова девушки об изнасиловании.
«Признаюсь, между нами действительно была близость. Только это было по обоюдному согласию. Я не применял силу и не насиловал её. Кроме того, я заснял произошедшее в тот день на видео. И когда прокуратура начала расследовать это, я предъявил им это видео. На видео показано, что [половой контакт] произошел по желанию обеих сторон. Именно поэтому её обращения не были удовлетворены», — цитирует сотрудника ОВД «Дарё».
Мужчина также заявил, что он не имеет отношения к её беременности.
«С помощью 7 свидетелей я доказал, что у этой девушки были близкие отношения с другими до и после меня. Поэтому я не верю, что ребенок, которого она должна родить, мой, — сказал он.