Ўзбекистонда яқин йилларда давлат қимматли қоғозларини жисмоний шахсларга сотиш бўйича чеклов олиб ташланиши режалаштирилмоқда. Бу ҳақда Сенатнинг 4 август куни бўлиб ўтган ялпи мажлисида молия вазири ўринбосари Одилбек Исаков маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, Молия вазирлиги давлат ғазначилик облигацияларини чиқариш ҳажмини оширишни режалаштирмоқда. 2019 йилда қарийб 600 млрд сўмлик давлат ғазначилик облигациялари чиқарилган бўлса, 2020−2021 йилларда бу кўрсаткич 5 трлн сўмга етди. 2022 йилда 6 трлн сўмлик қимматли қоғозлар чиқарилиши кутилмоқда.
«Биз Марказий банк билан ҳамкорликда нафақат банкларни, балки бошқа инвесторларни, жумладан, хорижий инвесторларни давлат ғазна қоғозларига жалб этиш бўйича тизимли ишларни амалга оширмоқдамиз. Шунингдек, фақат юридик шахсларга эмас, аҳолига, яъни жисмоний шахсларга ҳам облигациялар чиқариш бўйича ишлар олиб борилмоқда. Келгуси йиллар учун шундай режаларимиз бор», — деди у.
Одилбек Исаковнинг маълум қилишича, аҳоли учун чиқарилган давлат облигацияларининг фоиз ставкалари юридик шахсларга мўлжалланган қимматли қоғозларга нисбатан тахминан 3−4 фоизга юқори бўлади. «Сабаби шундаки, биз ҳеч бўлмаганда банклардаги омонатлар ставкаси бўйича (фоиз) тўлашимиз керак… Режаларимиз бор. Бу ички қарз бозорини ривожлантириш, облигациялар чиқаришни кўпайтиришни назарда тутувчи давлат қарзини бошқариш стратегиясида ҳам ҳисобга олинган», — деди вазир ўринбосари.
2019 йил октябрь ойи охирида президент Администрацияси Молия вазирлиги, Марказий банк ва ҳозирда тугатилган Капитал бозорини ривожлантириш агентлигига бир ой муддатда давлат облигацияларининг иккиламчи бозорини ривожлантириш (жисмоний шахсларга давлат облигацияларини сотишни таъминлаш) ва миллий қонунчиликда молиявий ҳисоботларнинг халқаро стандартларини жорий этишга қаратилган «йўл харитаси»ни тайёрлаш топшириғини берган эди.
2020 йил январь ойида МБ банк депозитлари бўйича юқори ставкаларни ҳисобга олган ҳолда аҳолига давлат облигацияларини сотиб олишга рухсат беришга ҳали эрта эканини маълум қилди. Шундан сўнг регулятор жисмоний шахслар учун давлат облигацияларини сотиб олишдан кўра банклардаги депозитларга маблағ қўйиш фойдалироқ эканлигига ишонч билдирди.
2022 йилнинг июнь ойида аҳоли учун миллий валютадаги депозитлар бўйича ставкалар 2014 йилдан буён энг юқори кўрсаткичга етди — 21%. Натижада фуқаролар омонатларининг умумий ҳажми ой давомида 10,6 фоизга ўсиб, 49,13 трлн сўмга етди.

В Узбекистане в ближайшие годы планируется снять ограничение на продажу государственных ценных бумаг физическим лицам. Об этом на пленарном заседании Сената 4 августа сообщил заместитель министра финансов Одилбек Исаков.
По его словам, Министерство финансов планирует увеличить объёмы выпуска государственных казначейских облигаций. Если в 2019 году было выпущено гособлигаций на 600 млрд сумов, то в 2020—2021 годах этот показатель вырос до 5 трлн сумов. В 2022 году ожидается выпуск ценных бумаг на 6 трлн сумов.
«Мы проводим системную работу совместно с Центральным банком по привлечению к государственным казначейским бумагам не только банков, но и других инвесторов, в том числе иностранных инвесторов. Также проводится работа по выпуску облигаций для населения, то есть физических лиц, а не юридических. У нас есть такие планы на следующие годы», — заявил он.
Одилбек Исаков сообщил, что процентные ставки гособлигаций, выпускаемых для населения, будут выше, чем у ценных бумаг для юрлиц, ориентировочно на 3−4%. «Причина в том, что мы должны выплачивать [проценты] минимум по ставкам депозитов в банках… У нас есть планы. Это также учтено в стратегии управления госдолгом, где предусматривается развитие внутреннего долгового рынка, увеличение выпуска облигаций», — отметил замминистра.
В конце октября 2019 года Администрация президента поручила Министерству финансов, Центральному банку и уже ликвидированному Агентству по развитию рынка капитала в месячный срок подготовить «дорожную карту», направленную на развитие вторичного рынка гособлигаций (предусмотрев продажу гособлигаций физическим лицам) и имплементацию Международных стандартов финансовой отчетности в национальное законодательство.
В январе 2020 года в Центральном банке заявили, что пока преждевременно разрешать населению покупать гособлигации с учётом высоких ставок по банковским депозитам. Регулятор тогда выразил уверенность, что для физлиц выгоднее размещать средства на депозите в банках, нежели приобретать гособлигации.
В июне этого года ставки по вкладам для населения в национальной валюте достигли пика с 2014 года — 21%. В результате совокупный объём вкладов граждан вырос до 49,13 трлн сумов, увеличившись за месяц на 10,6%.