Кўп квартирали уй жойлашган ва унга туташ ер участкаси ҳамда кўп квартирали уйлардаги умумий мол-мулкка бўлган ҳуқуқлар ушбу жойлар мулкдорларининг номига давлат рўйхатидан ўтказилади.
Бу Ўзбекистон президенти 4 августда имзолаган кўп квартирали уйларни бошқариг тизимини янада такомиллаштиришга оид [ПҚ-346-сон] қарорда қайд этилган.
Бунда амалга оширилиши керак бўлган тўловлар, шу жумладан кадастр паспортини расмийлаштириш учун тўловлар жойлар мулкдорлари ёки тегишли кўп квартирали уйларни бошқариш органи томонидан икки йил давомида тенг улушларда бўлиб-бўлиб тўланиши мумкин.
Мазкур уйлардан фойдаланиш учун рухсатнома ушбу уй жойлашган ва унга туташ ер участкаларига, умумий мол-мулкка бўлган ҳуқуқларни жойларнинг мулкдорлари номига, кейинчалик реализация қилинадиган тураржойлар ва яшаш учун мўлжалланмаган (нотурар) жойларни эса буюртмачи номига давлат рўйхатидан ўтказиш учун асос бўлади.
Ҳокимиятларга 2024 йил 1 январга қадар ўз ҳудудларидаги кўп квартирали уйлар жойлашган ва уларга туташ ер участкаларини умумий фойдаланиш учун (нотижорат мақсадларда) кўп квартирали уйлардаги жойлар мулкдорларига доимий фойдаланиш ҳуқуқи асосида бериш юзасидан қарорлар қабул қилиш топшириғи берилди.

Государственная регистрация права на земельный участок, занятый многоквартирным домом, или прилегающий к нему земельный участок, а также на общее имущество в многоквартирном доме производится на имя собственников жилья в этом многоквартирном доме.
Соответствующее положение содержится в постановлении президента Узбекистана от 4 августа о совершенствовании управления многоквартирными домами.
Платежи при оформлении такого права (включая плату за оформление кадастрового паспорта) могут осуществляться собственниками жилья или органом управления многоквартирным домом в рассрочку в течение двух лет равными долями.
Разрешение на эксплуатацию многоквартирного дома, согласно документу, является основанием для государственной регистрации прав на земельный участок, занятый многоквартирным домом, земельный участок, прилегающий к этому дому, а также общее имущество в многоквартирном доме на имя собственников жилья, на жилые помещения, подлежащие в дальнейшем реализации, и места, не предназначенные для проживания (нежилые помещения), — на имя заказчика.
Хокимиятам поручено до 1 января 2024 года принять решения о передаче земельных участков, занятых многоквартирными домами, а также прилегающих к ним земельных участков в общее пользование (для некоммерческих целей) собственникам жилья в соответствующих многоквартирных домах на основе права постоянного пользования.