Президент Шавкат Мирзиёев 9 август куни халқаро транспорт йўлакларини ривожлантириш ва диверсификация қилиш бўйича тақдимот билан танишди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Бугунги кунда Ўзбекистон маҳсулотлари хорижга, асосан, 9 та транспорт йўлаги орқали ташилади. Тақдимотда ҳар бир транспорт йўлаги бўйича долзарб масалалар ва уларни ҳал этиш бўйича таклифлар муҳокама қилинди.
«Транспорт соҳасини ривожлантириш иқтисодиётнинг рақобатбардошлигини ошириш учун муҳим замин. Транспортда юк ташиш таннархи паст бўлса, ҳам экспорт, ҳам инвестиция кўпаяди», — деди Шавкат Мирзиёев.
Транспорт вазирлигига тадбиркорлар учун энг мақбул йўлларни таклиф этиш ва уларнинг транспорт харажатларини қисқартириш вазифаси қўйилди.
Европага экспорт юкларини ташиш учун қўшимча рухсатлар олиш муҳимлиги таъкидланди. Бундан ташқари, ҳайдовчилар учун Шенген визасини олишдаги қийинчиликларни бартараф этиш ва уларнинг малакасини ошириш режалаштирилган.
«Европага транспорт харажатлари ҳар бир контейнер учун 3500 доллардан 10 минг долларгача ошди. Юкларни ташиш муддати 20 кундан 35 кунгача узайди. Бу катта харажатлар ва вақт», — деди президент.
Автомобилда юк ташиш учун Покистон ва Туркманистон билан қўшма транспорт компаниялари ташкил этиш таклифи билдирилди.
«Қўнғирот-Бейнов» халқаро автомобиль йўли реконструкциясини жадаллаштириш, юк вагони ишлаб чиқариш қувватларини тўлиқ ишга солиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов тақдимотида айтилишича, кўрилган чора-тадбирлар натижасида юк ташиш муддатлари 2−3 кунгача, транспорт харажатлари эса 10 фоизгача қисқартирилади.
Президент матбуот хизмати маълумотларига кўра, йил бошидан буён 50 мингта янги корхона ташкил топган, экспортёрлар сони 7 минг 500 дан ошган. Экспорт ҳажми ўтган йилга нисбатан 1,3 бараварга кўпайиб, 8 миллиард 200 миллион долларга етган.
Хабар қилинишича, бу йил мамлакат маҳсулотлари 32 та янги бозорларга кириб борди. Жаҳон савдо ташкилотига кириш бўйича ишлар ҳам жадаллашмоқда.
Юкларни ташиш таннархининг ўсишини ҳисобга олган ҳолда, давлат томонидан экспортёрларга харажатларнинг қисман қопланиши учун 170 млрд сўм ажратилди. Бундан ташқари, Европага тайёр маҳсулот экспорт қилувчи корхоналар учун транспорт харажатлари учун субсидия миқдори 50 фоиздан 70 фоизга оширилди.
Март ойида инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари Азиз Воитов баъзи экспортёрлар дунёда содир бўлаётган воқеалар туфайли бошқа транспорт йўлакларидан фойдаланишга мажбур бўлганлиги сабабли транспорт-логистика харажатларини оширгани ҳақида маълум қилганди. Шу муносабат билан Экспортни қўллаб-қувватлаш агентлиги транспорт харажатлари учун компенсация миқдорини оширди, Ўзбекистон ҳам бошқа давлатлар билан юк ташиш харажатлари ва чегирмаларини камайтириш бўйича музокаралар олиб бормоқда. Қозоғистон билан шакар ва буғдойни темир йўл орқали ташиш нархини 30 фоизгача камайтиришга келишиб олинди.
Президент 2021 йил апрель ойида Ўзбекистон ҳали ҳам Россия ёки Қозоғистон орқали маҳсулот экспорт қилишга мажбур эканлиги ҳақида маълум қилган эди. Трансафғон темир йўли қурилгач, мамлакат экспорт бозорларини диверсификация қилиш имкониятига эга бўлади, қўшни давлатлар эса Ўзбекистон маҳсулотларининг транзити учун тарифларни пасайтиради.
Бир неча кун аввал Шавкат Мирзиёев Марказий Осиё давлатлари билан ҳамкорликни кенгайтириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 9 августа ознакомился с презентацией о диверсификации международных транспортных коридоров, сообщила пресс-служба главы государства.
Сегодня продукция из Узбекистана поставляется за рубеж в основном по девяти транспортным коридорам. На презентации рассматривались проблемы по каждому коридору, а также предложения по их решению, говорится в сообщении.
«Развитие сферы транспорта является важным фактором повышения конкурентоспособности экономики. Экспорт и инвестиции будут увеличиваться тогда, когда себестоимость грузоперевозок будет низкой», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Перед Министерством транспорта поставлена задача проработать наиболее оптимальные маршруты для экспорта и добиться снижения транспортных затрат предпринимателей.
Президент поручил решить вопросы, связанные с получением дополнительных разрешений на перевозку экспортных грузов в Европу и перейти на режим без разрешений (Латвия, Литва, Польша, Германия). Кроме того, планируется решить сложности с получением шенгенской визы для водителей и повысить их квалификацию.
«Транспортные расходы в Европу выросли с 3500 до 10 тысяч долларов за контейнер. Сроки грузоперевозок выросли с 20 до 35 дней. Это большие расходы и время», — заявил президент.
Предложено создать совместные транспортные компании с Пакистаном и Туркменистаном для автомобильных грузоперевозок.
Даны указания по ускорению реконструкции автодороги «Кунград-Бейнау» (между Узбекистаном и Казахстаном), а также полному задействованию вагоностроительных мощностей.
Согласно презентации министра транспорта Илхома Махкамова, в результате принятых мер сроки грузоперевозок сократятся до 2−3 дней, а транспортные расходы — на показатель до 10%.
По данным пресс-службы президента, с начала года в стране создано 50 тысяч новых предприятий, а количество экспортёров превысило 7500. Объем экспорта увеличился в 1,3 раза по сравнению с прошлым годом и достиг 8,2 млрд долларов.
Сообщается, что в этом году налажены поставки отечественной продукции на 32 новых рынка. Ускоряются процессы, связанные с вступлением во Всемирную торговую организацию.
С учётом роста затрат на перевозку грузов экспортёрам со стороны государства предоставлено 170 млрд сумов на частичную компенсацию расходов. Кроме того, увеличен размер субсидии на транспортные расходы для предприятий, экспортирующих готовую продукцию в Европу, с 50 до 70%.
В марте первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Азиз Воитов сообщал, что у некоторых экспортёров выросли транспортно-логистические расходы, поскольку им из-за событий в мире приходится использовать другие транспортные коридоры. В связи с этим Агентство по продвижению экспорта увеличило размер компенсации по транспортным расходам, Узбекистан также договаривается с другими странами о снижении расходов и скидках на грузоперевозки. С Казахстаном было согласовано снижение стоимости железнодорожных перевозок сахара и пшеницы до 30%.
Президент в апреле 2021 года сообщал, что до сих пор Узбекистану приходится экспортировать товары через Россию или Казахстан. После строительства Трансафганской железной дороги страна сможет диверсифицировать свои экспортные рынки, а соседние государства снизят тарифы на транзит узбекской продукции.
Днём ранее Шавкат Мирзиёев провёл совещание по вопросам расширения сотрудничества со странами Центральной Азии.