10 август куни Тошкентда бўлиб ўтган Ўзбекистон Олий Мажлиси Сенатининг 30- ялпи мажлисида президент маслаҳатчиси бўлиб ишлаб келаётган Бахтиёр Исломов Ўзбекистон Олий суди раиси этиб сайланди. Бу ҳақда парламент юқори палатаси матбуот хизмати хабар қилди.
Ялпи мажлисда дастлаб сенаторлар Ўзбекистон президенти томонидан киритилган Ўзбекистон Олий суди раисининг ваколатини муддатидан илгари тугатиш тўғрисидаги тақдимнома муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон Олий суди раиси Козимжон Комилов саломатлиги туфайли ўз хоҳиши билан эгаллаб турган лавозимидан озод этишни сўраб мурожаат қилган. Сенат мажлисда уни Олий суд раиси лавозимидан озод этиш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Шундан сўнг президент томонидан тақдим этилган Олий суд раислигига номзод муҳокама қилиниб, Сенатнинг тегишли қарори қабул қилинди.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ 2017 йилдан бери Олий судга раислик қилган, 13 июлда лавозимга қайта тайинланган Козимжон Комилов истеъфога чиқарилди. Унинг ўрнини президент маслаҳатчиси Бахтиёр Исламов эгаллаши кутилаётгани ҳақида хабар берган эдик. Кейинроқ президент Козимжон Комилов номзодини Конституциявий суддаги вакант судья лавозимига таклиф қилгани маълум бўлди.

Тридцатое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Узбекистана состоялось 10 августа. На нем обсуждалось внесенное президентом Узбекистана представление о досрочном прекращении полномочий председателя Верховного суда Козимджана Камилова, сообщила пресс-служба верхней палаты парламента.
Отмечалось, что Козимджан Камилов просил освободить его от занимаемой должности по собственному желанию по состоянию здоровья. Сенат принял постановление об освобождении его от должности председателя Верховного суда.
На заседании также обсуждалась кандидатура на должность председателя Верховного суда. По завершении обсуждения сенаторы избрали на этот пост Бахтиёра Джахангировича Исламова, долгие годы работавшего на руководящих должностях в судебной системе и административных органах.
После этого был рассмотрен вопрос о внесении изменений в состав Конституционного суда. Сенаторы одобрили представленные президентом кандидатуры. При этом установлено, что вновь избранный состав приступит к работе после завершения деятельности действующего состава Конституционного суда.