Қозоғистон Молиявий мониторинг агентлиги Павлодар вилояти бошқармаси маҳаллий ишлаб чиқарилган АИ-95 бензинни Ўзбекистонга ноқонуний олиб киришга уринишни тўхтатди, деб хабар қилди агентлик матбуот хизмати.
Умумий қиймати салкам 90 млн тенге (2 млрд сўмдан ортиқ) бўлган 280 тонна бензин ортилган 5 та вагон цистерна қўлга олинди. Юк антидетонатор (мотор ёнилғиларига қўшимча) сифатида декларация қилинган.
Маълум бўлишича, шартнома шартларига кўра, мамлакатдан чет эл компанияси фойдасига жами 45 млн долларлик 50 минг тонна маҳсулот олиб чиқиш режалаштирилган бўлган.

Агентство Казахстана по финансовому мониторингу (АФМ) в Павлодарской области пресекло попытку незаконного вывоза бензина АИ-95 местного производства в Узбекистан, сообщила пресс-служба ведомства.
Всего было задержано 5 вагонов-цистерн с бензином в объёме 280 тонн на сумму почти 90 млн тенге (более 2 млрд сумов). Груз был задекларирован как топливная антидетонационная присадка.
Как выяснилось, по условиям контракта в общем планировалось вывезти из страны 50 тысяч тонн в пользу иностранной компании на общую сумму 45 млн долларов.