Тошкент шаҳар ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаев 8 август куни туризмни ривожлантириш мавзусидаги брифингда сўзга чиқиб, «Салом, Ташкент» видеоролиги ҳақида гапирди. Бу ҳақда UzReport телеканали хабар берди.
«Бугунги Тошкент 1994 йилги Дубайдан зўр. Буни аниқ айта оламан. Бунга неча йил бўлибди? Лекин, секин-секин Дубай 80 млн одамни қабул қиляпти. Туризмга жуда катта куч берди, катта имконият яратди, нефтга қараб қолмади. Туризм йўналишида энг яхшиларини қилишни бошлади. Мен ўйлайманки, албатта, жуда Дубайга етиш қийиндир, лекин яхши орзу қилсак, қисман бўлса ҳам [Дубайдек] бўлмаймизми?», — деди у.
Тадбирда Ўзбекистон пойтахти «Салом, Тошкент» номли саёҳат видеоролиги тақдим этилди. Ҳоким таъкидлаганидек, видеоролик кўпроқ ёшлар аудиториясига мўлжалланган. Унинг фикрича, ушбу видеонинг оммавий тарғиботи билан «20 кундан кейин, кўпи билан бир ой ичида Тошкентга сайёҳлар оқиб кела бошлайди».
Ҳокимнинг сўзларига кўра, бу ишларнинг натижалари декабрь ойида муҳокама қилиниши мумкин. «Мен натижага ишлайман», — деди пойтахт маъмурияти раҳбари.
«Келинг, [видеони] ҳамма жойда тарғиб қилайлик. „Сенга ишониб тарғибот қилган эдик, декабрда ҳеч ким келмади“ деб, қанча уришсангиз ёки сўксангиз, мен розиман», — деди у.
Матбуот анжуманида Жаҳонгир Ортиқхўжаевга шаҳар микроиқлими ҳам, мамлакатнинг экологик имиджи ҳам сайёҳлик салоҳиятида муҳим рол ўйнашини ҳисобга олиб, объектларни жадал қуриш ва шаҳар инфратузилмасини ривожлантириш билан бирга яшил майдон ва ландшафтни сақлаб қолиш режалари юзасидан савол берилди, дейилади телеканал хабарида. Бироқ, ҳоким бу саволга жавоб беришдан бош тортди.
«Бугунги [матбуот анжумани] мавзусини [ҳоким ўринбосари] Фурқат Маҳмудхўжаев айтди — бу туризм соҳаси, яъни туризм бўйича [саволлар бериш мумкин]. Хоҳласангиз шу йўналишда алоҳида тадбир ўтказамиз. [Экология бўйича] иш олиб борилмаяпти эмас, олиб бориляпти. Биз ишлаяпмиз. Бугун туризмни қандай ривожлантириш керак, қандай ҳамкорлик қилиш керак, шу ҳақда мавзу кўтарилмоқда. Мен сизни тушунаман, лекин бугун сизнинг саволингизга жавоб беришга мажбур эмасман», — дея таъкидлади Жаҳонгир Ортиқхўжаев.
Эслатиб ўтамиз, 8 август куни президент топшириғига кўра, Чилонзор кўчасидаги 100 дан ортиқ дарахтга зарар етказилган воқеа учун Чилонзор тумани ҳокими ва прокурори ишдан бўшатилди. Шаҳар ҳокими ва прокурорига «ўз вазифасига масъулиятсиз муносабатда бўлгани учун» қаттиқ ҳайфсан берилди.

Хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев на пресс-конференции по развитию туризма 8 августа поделился планами поэтапно сделать Ташкент таким же привлекательным местом для туристов, как Дубай, сообщает телеканал Uzreport TV.
«Я могу точно сказать, что сегодняшний Ташкент лучше Дубая 1994 года. Сколько лет прошло… Но сегодня Дубай принимает 80 миллионов человек. Это дало большой [импульс] для туризма, создало большие возможности. Они не полагались только на нефть… Возможно, сложно достичь уровня Дубая, но если будем мечтать об этом, разве хотя бы частично не сможем?» — сказал он.
На мероприятии было представлено имиджевое туристическое видео столицы Узбекистана «Салом, Ташкент». Как отметил хоким, ролик в большей степени нацелен на молодёжную аудиторию. Градоначальник считает, что при массовой пропаганде этого ролика «через 20 дней, максимум через месяц туристы посыплют в Ташкент».
По его словам, результаты этой работы можно будет обсудить в декабре. «Я работаю на результат», — подчеркнул глава столичной администрации.
«Давайте все вместе пропагандировать [ролик]. Если вы скажете „мы доверились тебе и пропагандировали, но в декабре никто не пришёл“, то можете ругать меня сколько угодно, я согласен», — отметил хоким.
На пресс-конференции Джахонгиру Артыкходжаеву задали вопрос касательно планов хокимията сохранить зелёные пространства и ландшафт при бурном строительстве объектов и развитии инфраструктуры города с учётом того, что в туристическом потенциале важную роль играет и микроклимат города, и экологический имидж страны, говорится в репортаже Uzreport TV. Однако хоким отказался отвечать на вопрос.
«Сегодняшнюю тему [пресс-конференции] озвучил [заместитель хокима] Фуркат Махмудходжаев — это сфера туризма, то есть [вопросы можно задавать] по туризму. Если хотите, по этому направлению, сделаем отдельное мероприятие. Нельзя говорить, что не проводится работа [по экологии]. Мы работаем. Сегодня поднимается тема, как развивать туризм, как вместе работать. Я вас понимаю, но на сегодняшний день я не обязан отвечать на ваш вопрос», — заявил он.
Напомним, 8 августа по поручению президента хоким и прокурор Чиланзарского района были уволены за инцидент с повреждением более 100 деревьев на улице Чиланзар. Хоким и прокурор Ташкента получили строгий выговор «за безответственное отношение к обязанностям».