13 август куни соат 23.00да тунги хизматда бўлган Янгиҳаёт тумани ИИБ икки нафар профилактика инспекторлари тушган хабарга кўра, хонадонларнинг бирига боришган. Хонадонда етиб келгач, пробация хизматида ҳисобда турувчи 35 ёшли маҳкум маст ҳолда турмуш уртоғи билан жанжаллашиб, қувиб юрганини кўришган.
Ўзбекистон Бош прокуратураси матбуот котиби Ҳаёт Шамсутдинов тармоқларда пайдо бўлган маълумот юзасидан изоҳ берди.
ИИО ходимлари уни тинчлантирмоқчи бўлишган. Бироқ маҳкум уларга фаол қаршилик кўрсатган ва бу жараёнга унинг турмуш ўртоғи ҳамда онаси аралашиб, профилактика инспекторларининг хизмат кийимларини йиртишган.
Шу пайтда маҳкум уйидан ошхона пичоғини олиб чиқиб, иккала қўли билак соҳасини кесиб ўзига тан жароҳати етказган ва профилактика инспекторларига пичоқ билан таҳдид қилиб, қувлаган.
Профилактика инспекторлари томонидан қўшимча ёрдам ҳамда тез тиббий ёрдам ходимлари чақирилган ва жабрланган маҳкум шифохонага олиб кетилган.
Мазкур ҳолат Янгиҳаёт тумани прокуратураси томонидан текширилиб, қонуний қарор қабул қилиниши таъминланади, дейилади хабарда.

13 августа в 23.00 два инспектора профилактики УКД ОВД Янгихаётского района Ташкента, получив сообщение о возможном правонарушении, прибыли в одну из квартир. Они стали свидетелями того, как 35-летний осуждённый, состоящий на учёте службы пробации, устроил скандал с супругой и преследовал её.
Об инциденте сообщил пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Узбекистана Хаёт Шамсутдинов, комментируя появившуюся в интернете информацию.
Сотрудники ОВД попытались успокоить мужчину, но он оказал активное сопротивление. К нему присоединились супруга и мать, которые порвали служебную форму правоохранителей, говорится в сообщении.
Затем осуждённый взял кухонный нож и порезал себе запястья, после чего, угрожая ножом, погнался за инспекторами профилактики. Сотрудники вызвали подкрепление, а также скорую помощь. Пострадавший осуждённый был доставлен в больницу, отметил пресс-секретарь Генпрокуратуры.