Ўзбекистон Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси спикери ўринбосари, «Миллий тикланиш» демократик партияси етакчиси, Конституцияга ўзгартиришлар киритиш бўйича конституциявий комиссия ва июль ойи бошида Қорақалпоғистонда содир бўлган воқеаларни тергов қилиш бўйича парламент комиссияси аъзоси Алишер Қодиров «Қорақалпоғистонда ҳеч қандай репрессия ва босим йўқ»лиги ҳамда тергов ва суриштирув ишлари олиб борилаётганини маълум қилди.
«Ўхшаш мавзуларда суриштирувлар АҚШ, Қозоғистон, Шри-Ланка, Мянма каби давлатларда ҳам узоқ вақт олиб борилган ва айримларида давом этмоқда, бу жуда табиий ва тўғри», — деб ёзди у ўзининг Telegram-каналида.
«Қонунни бузган инсон, ер юзини исталган бурчагида тергов қилинади, айби бўлса жазоланади. Айби йўқлар қўйиб юборилади», — дея таъкидлади депутат.
Унинг қўшимча қилишича, «Қорақалпоғистонда мингдан ортиқ инсон айбсиз бўлгани учун эмас, яхши ният намойиши сифатида қўйиб юборилган. Қолган қисм билан тергов якунланмади».
«Провокация қилманг, суриштирувга халақит берманг», — деб ёзди у.
Аввалроқ Омбудсман Қорақалпоғистондаги намойишларда ҳибсга олинганларнинг адвокатларига таяниб, учрашувларга тўсқинлик қилингани ва терговда қийноққа солишлар бўлганини маълум қилгани ҳақида хабар берган эдик.
«Газета.uz» июль охирида Нукусдан тайёрлаган репортажида ҳибсга олинганлар қийноққа солинган бўлиши мумкинлиги, шу жумладан, уларнинг айримлари вафот этганлиги ҳақида ёзганди. Ўшанда Алишер Қодиров «Газета.uz» репортажини ёлғон деб баёнот берганди.
Эртаси куни у бир гуруҳ инсон ҳуқуқлари ташкилотлари ҳисоботига ҳаволани эълон қилди. Ҳисоботда 20 нафар ҳалок бўлгани, 91 нафар бедарак йўқолган, 315 нафар қамоқхонада ва 53 нафар озод қилинганларнинг исмлари аниқлангани ҳақида сўз юритилган. Депутат ушбу ҳисоботни ёлғон ва провокация деб атади.
Расмий равишда ҳалок бўлганларнинг исм-шарифлари рўйхати эълон қилингани йўқ (ҳукумат воқеа қурбонларининг 21 нафари ҳақида хабар берган).
15 август куни омбудсман Феруза Эшматова бошчилигидаги Қорақалпоғистондаги воқеаларни ўрганиш бўйича комиссия терговнинг иккинчи босқичи бошлангани, бу босқич давомида айрим маълумотлар қайта текширилиши ва янги объектларда ўрганишлар ўтказилишини маълум қилди. Комиссия фаолиятини ёритиш учун Telegram-канал ва Twitter аккаунти очилди.
Воқеаларни ўрганишда холисликка таъсир қилмаслиги учун ўрганиш натижалари комиссиянинг якуний хулосаси эълон қилинмагунча ошкор қилинмайди, дейилади комиссия хабарида.

Алишер Кадиров, заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана, лидер Демократической партии «Миллий тикланиш», член конституционной комиссии по внесению поправок в Конституцию и парламентской комиссии по расследованию событий начала июля в Каракалпакстане, заявил, что «никаких репрессий и давления в Каракалпакстане нет» и что «ведутся следствие и расследование». С чем связано это заявление, он не уточнил.
«Расследования по схожим темам в таких странах, как США, Казахстан, Шри-Ланка и Мьянма также велись долгое время, а некоторые всё ещё продолжаются, это очень естественно и правильно», — написал он у себя в Telegram-канале.
«Человек, нарушивший закон, подвергается следствию в любой точке мира, в случае виновности он наказывается. Невиновные освобождаются», — отметил депутат.
Он добавил: «Более тысячи человек в Каракалпакстане были освобождены не потому, что они невиновны, а в качестве проявления доброй воли. По остальным следствие ещё не закончено». Он не уточнил, сколько человек остаётся под следствием.
«Не делайте провокаций, не мешайте расследованию», — написал Алишер Кадиров.
5 августа он назвал репортаж «Газеты.uz» «Страх и боль — что чувствует Каракалпакстан месяц спустя», в котором приводятся мнения жителей Нукуса о трагических событиях 1−2 июля, лживым.
На следующий день он опубликовал ссылку на доклад группы правозащитных организаций, в котором говорится об установлении имён 20 погибших, 91 пропавшего без вести, 315 находящихся в местах лишения свободы и 53 освобождённых, назвав его ложью и провокацией.
Официально список имён погибших (власти сообщали о 21 жертве событий) не публиковался.
15 августа комиссия по расследованию событий в Каракалпакстане, возглавляемая омбудсманом Ферузой Эшматовой, сообщила, что начинает второй этап расследования, в ходе которого будут перепроверены некоторые данные и проведено изучение на новых объектах. Комиссия открыла Telegram-канал и аккаунт в Twitter для освещения своей деятельности.
Результаты расследования не будут сообщаться до публикации финального заключения комиссии, чтобы это не повлияло на объективность изучения событий, заявляла комиссия.