Тошкент Ички ишлар бош бошқармаси ҳузуридаги «Меҳр-саховат уйи» уй-жойсиз шахсларни реабилитация қилиш маркази капитал таъмирдан сўнг иш фаолиятини тиклади. Қурилиш ишлари мартдан июнгача олиб борилди.
Бошпанада ёзги ошхона пайдо бўлди, турар-жойлар, душ ва ҳожатхоналар, ошхона, дам олиш маскани ва кутубхона таъмирланди, дея маълум қилди жума кунги пресс-турда Тошкент ИИБ матбуот хизмати бошлиғи Нилуфар Исохонова.
«Хоналарга янги каравотлар ва чойшаблар олиб келинди, ҳаво алмаштириш тизими яхшиланди, иситиш тизими ўрнатилди, иккита кондиционер ва телевизор ўрнатилди, янги ошхона қурилди», — дея санаб ўтди Нилуфар Исохонова.
Бундан ташқари, бу ерда истиқомат қилувчининг ҳар бирида индивидуал идиш-товоқлар пайдо бўлди.
«Меҳр-саховат» уйи Тошкентдаги уйсизлар учун биринчи ва ҳозирча ягона марказдир. Бошпана пойтахт ИИББ раҳбарияти ташаббуси билан 2018 йилнинг июнь ойида очилган эди. Бундай марказлар барча вилоятларда мавжуд. Бироқ доимий яшаш имконияти фақат пойтахт шелтери томонидан тақдим этилади.
Соҳиба Усмонова марказнинг илк муқимларидан бири. Аёл бошпанага тўрт йил аввал келган.
«Марказ муқимлари учун кунига уч маҳал овқат тайёрлайман. Бўш вақтимда китоб ўқишни, телевизор кўришни ва бошқалар билан суҳбатлашишни яхши кўраман. Ўзимни фойдали ва керакли ҳис қилиш менга ёқади», — дейди аёл табассум билан.
Келажакда оила қуриб, ўз уйига эга бўлишни истайди ва бу ердаги барчанинг орзуси шу бўлса керак, дейди.
«Марказимизда турли одамлар яшайди: маҳаллий аҳоли ҳам, бошқа жойдан келганлар ҳам, — деди «Газета.uz»га марказ директори Наргиза Тўлқинова. — Уларнинг барчаси қайсидир сабаблар билан бошпанасиз қолган ва бизга уй излаб келган. Баъзан ўзимиз кўчада кимнидир топиб, бу ерга олиб келамиз».
Наргиза Тўлқинова.
55 ёшли Феруза Шоабдуллаева ҳам бошпанага шундай тушиб қолган. У умрининг кўп қисмини кўчада ўтказди. Отаси вафотидан кейин ўн беш ёшли қизчани ўгай онаси уйдан ҳайдаб юборган, дейди аёл. «Меҳр-саховат» уйида тақдир уни Шоикром Умаров билан учраштирди. Феруза унга турмушга чиқди. Ҳозир у черковда фаррош бўлиб ишлайди, қолган вақтда эса янги келганларнинг бошпанага кўникишига ёрдам беради.
Марказга келган ҳар бир киши ётоқхона, уч маҳал овқат, зарурат бўлганда кийим-кечак ва дори-дармонлар билан таъминланади. Марказ муқимлари жойлардаги соғлиқни сақлаш бўлимларида мунтазам тиббий кўрикдан ўтказилмоқда. Агар бирон бир касаллик аниқланса, улар шифохоналарга юборилади.
«Марказ 200 ўринга мўлжалланган. Ташриф буюрувчилар сони доим ўзгариб туради, — дейди бошпана директори Наргиза Тўлқинова. — Пандемия даврида муқимлар сони 1200 кишига етди. Бугунги кунда атиги 101 киши истиқомат қилади. Совуқ тушиш бошланиши билан кўпчилик қайтиб келади. Қишда муқимлар сони беш-етти баравар ортади».
«Баъзида одамлар бизга ёрдамлашишади: қўнғироқ қилиб, ўз ҳудудида уйсизлар борлиги ҳақида хабар беришади, — дейди марказ директори. — Уларни олиб келамиз ва ихтиёрий равишда бу ерга жойлаштирамиз. Баъзилар кейинроқ кетишни хоҳлашади, биз уларни қўйиб юборамиз. Аммо вақт ўтиб, яна қайтиб келишади».
Бошпана барча қийин ҳаётий вазиятга тушиб қолганларни қабул қилади. Тўрт йиллик фаолият давомида марказда истиқомат қилган 9850 нафар фуқародан 2500 нафардан ортиғи шахси аниқлангандан сўнг қариндошларининг олдига қайтишга муваффақ бўлди. Ҳукуматнинг реабилитация марказлари тўғрисидаги қарорига кўра, мамлакатдаги барча бошпаналар ўз муқимларига ана шундай ижтимоий-ҳуқуқий ёрдам кўрсатмоқда.
«Кимдир [пойтахт маркази ходимлари томонидан] оилаларига қайтарилди, кимдир «Мурувват» уйларига жойлаштирилди, баъзилар эса бошқа давлатларда бўлган болаларининг олдига жўнатилди, — дея маълум қилди «Газета.uz»га Тошкент ИИББ матбуот хизмати. — Кимгадир ҳужжатларни тиклашга ёрдам берилди, кўпчилик иш ва уй топди. Кўпчиликка ходимларим пенсия олишлари учун ариза топширишда ёрдам беришди, улар нафақасини карточкаларига олишмоқда. Ҳеч қаерда яшаш жойи йўқлар эса «Меҳр-саховат» уйида яшамоқда».
Тошкент ИИББ жамоат тартибини сақлаш бўлими бошлиғи ўринбосари Завқий Дўсмуродовнинг айтишича, марказлар ходимлари бошпанага келган фуқароларнинг барча зарур ҳужжатлари мавжудлигини текширади. 2018 йилнинг июнь ойидан буён пойтахт марказида яшовчи 3500 нафар фуқарога йўқолган ёки мавжуд бўлмаган ҳужжатлари тайёрлаб берилди.
Завқий Дўсмуродов.
Улардан бири — 25 ёшли йигитни бошпана ходимлари вокзалда хотирасини йўқотган ҳолатда топишди. Йигит кимлигини эслай олмади, лекин марказда олган Бунёд номи унга мос келади. У бўш вақтларида мусиқа тинглашни ва ҳайвонларни парвариш қилишни яхши кўради. Таъмирдан сўнг марказда анча кўпайиб қолган шу каби рўзғор юмушларини Бунёд ва бошпананинг бошқа муқимлари ўз зиммасига олишмоқда.
Таъмирлашдан олдин бошпанада мушук ва ит бор эди. Ҳозир эса уларга қуён, кабутарлар, товуқ ва хўрозлар қўшилган. Ҳудуднинг ободонлаштирилиши ва жониворлар муқимлар ҳаётини янада ёрқинроқ қилишига марказ ходимларининг ишончи комил.
Марказ ҳудудини ободонлаштириш 71 ёшли Илья Романовичнинг севимли машғулотларидан. Майсаларни суғоради, гуллар экади, дарахтларга ғамхўрлик қилади. У мевали дарахтлар экиб, муқимларни мева ҳосили билан сийлашни режалаштирмоқда.
Илья Романовичнинг айтишича, у соғлиғи туфайли узоқ вақт касалхонада яшаган. Аҳволи яхшилангач, йўқолган ҳужжатларни тиклашга ва уй-жой топишга ҳаракат қилган.
«Ҳамма жойга ёрдам сўраб мурожаат қилдим, ҳатто порталга ҳам ёздим. Гоҳ у, гоҳ бу ерда яшадим. Бу ерга келгунимча шундай сарсон-саргардон бўлишимга тўғри келди. Бу ерда улар менга ёрдам беришди: улар менга жой беришди ва барча ҳужжатлар расмийлаштирилди. Ҳозир ойлик нафақа оламан», — дейди Илья Романович.
Тошкент ИИББ ахборот хизмати бошлиғи Нилуфар Исохонованинг айтишича, 2023 йилгача марказда яна бир турар-жой биносини қуриш, шунингдек, спорт майдончаларини очиш, китоб клуби ташкил этиш режалаштирилган.
«Бу ерда одамлар ўзини одамдек ҳис қилиши учун барча шароитларни яратишга ҳаракат қилмоқдамиз», — дейди Нилуфар Исохонова.
«Ҳозир ҳатто муқимлар ўртасидаги муносабатлар ҳам яхшиланди, — деди марказда яшовчилардан бири Вячеслав Аваков. — Ҳеч ким уришмайди, ҳамма бир-бири билан баҳамжиҳат яшайди. Албатта, кимдир бирор нарсадан норози бўладиган пайтлар бўлади, лекин барча низолар тинч йўл билан ҳал қилинади. Энг муҳими, бу ердаги атмосфера илиқлашди. Бу ерда тўшакка михланган, кўзи ожиз парваришга муҳтож инсонлар бор. Уларга қўлимиздан келганча ёрдам берамиз. Ҳожатхонага олиб борамиз, кийинтирамиз ёки овқат олиб келамиз. Шунингдек, тозаликни назорат қилиб борамиз ва хонада тартибни сақлашга интиламиз».
Вячеслав 66 ёшда. Унинг айтишича, қиш кунларининг бирида шу ерга келиб қолмагунча узоқ вақт кўчада яшаган.
«Борадиган жойим, уйим йўқ. Мен ўз жойимни шу ерда топдим. Асосийси, бизни хафа қилишмайди ва бизда ҳаммаси яхши. Гоҳ-гоҳида бизга керак бўлиб қоладигани, бу — озгина илиқлик ва ғамхўрлик», — дейди Вячеслав.

Центр реабилитации лиц без определённого места жительства при ГУВД Ташкента «Мехр-саховат уйи» вернулся к работе после капитального ремонта. Строительные работы велись с марта по июнь.
В приюте появилась летняя кухня, отремонтированы жилые блоки, душевые и уборные, столовая, зона отдыха и библиотека, сообщила начальник пресс-службы ГУВД Ташкента Нилуфар Исаханова в ходе пресс-тура в минувшую пятницу.
«В комнаты завезли новые кровати и постельное бельё, улучшили систему вентиляции, провели отопление, установили два кондиционера и телевизор, построили новую кухню», — перечислила Нилуфар Исаханова.
Кроме того, у каждого жителя появился индивидуальный набор посуды.
«Дом милосердия» — первый и пока единственный центр для бездомных людей в Ташкенте. Приют был открыт по инициативе руководства ГУВД столицы в июне 2018 года. Подобные центры есть во всех регионах. Однако возможность постоянного проживания предоставляет только столичный шелтер.
Сахиба Усманова — одна из первых жительниц центра. В шелтер женщина пришла четыре года назад.
«Я готовлю три раза в день для постояльцев центра. В свободное время люблю читать книги, смотреть телевизор и беседовать с другими. Мне нравится чувствовать себя полезной и нужной» — с улыбкой говорит женщина.
В будущем она хочет построить семью и обзавестись собственным домом и говорит, что об этом, наверное, мечтает здесь каждый.
«В нашем центре живут разные люди: как местные, так и приезжие, — рассказала „Газете.uz“ директор центра Наргиза Тулкунова. — Все они по какой-то причине оказались без жилья и в поисках дома пришли к нам. Бывает, мы сами находим кого-то на улице и привозим сюда».
Наргиза Тулкунова.
Так в приют попала 55-летняя Феруза Шоабдуллаева. Большую часть жизни она прожила на улице. После смерти отца пятнадцатилетнюю девушку из дома выгнала мачеха, рассказала женщина. В «Доме милосердия» судьба свела её с Шоикромом Умаровым. Феруза вышла за него замуж. Сейчас она работает уборщицей в церкви, а в остальное время помогает освоиться новоприбывшим в приют.
Каждый прибывший в центр получает койко-место, трёхразовое питание, по необходимости — одежду и лекарства. Жители центра регулярно проходят медицинское обследование в местных отделах здравоохранения. При выявлении каких-либо заболеваний их направляют в больницы.
Центр рассчитан на 200 мест. Число постояльцев всё время меняется, рассказала директор приюта Наргиза Тулкунова. В период пандемии количество проживающих достигало 1200 человек. Сегодня жителей всего 101 человек. С наступлением холодов многие вернутся. Количество постояльцев зимой увеличивается в пять-семь раз.
«Иногда нам помогают люди: звонят и сообщают о том, что в их районе есть бездомные, — отметила директор центра. — Мы забираем их и добровольно размещаем здесь. Некоторые позже хотят уйти, мы их отпускаем. Но проходит время, и они возвращаются».
Приют принимает всех оказавшихся в трудной жизненной ситуации. За четыре года работы из 9850 человек, когда-либо проживавших в центре, более 2500 человек смогли вернуться к родственникам после установления личности. Согласно постановлению правительства о центрах реабилитации, такую социальную и правовую поддержку своим постояльцам оказывают все приюты страны.
«Кого-то [сотрудники столичного центра] вернули в семью, кого-то устроили в дома „Мурувват“, кого-то отправили к детям, которые находятся в других странах, — рассказали „Газете.uz“ в пресс-службе ГУВД Ташкента. — Кому-то помогли восстановить документы, многие нашли работу и жильё. Многим наши сотрудники помогли оформить пенсию, они получают свою пенсию на карточку. А те, кому уже негде жить, живут в приюте „Мехр-саховат“».
Заместитель начальника отдела общественного порядка ГУВД Ташкента Завкий Дусмуродов рассказал, что работники центров проверяют наличие всех необходимых документов прибывших в приют граждан. С июня 2018 года утерянные или отсутствовавшие документы получили 3500 человека, проживавших в столичном центре.
Завкий Дусмуродов.
Один из них — 25-летний молодой человек, которого работники приюта нашли без памяти на вокзале. Вспомнить себя парню так и не удалось, но имя Бунёд, которое он получил в центре, ему подходит. На досуге он любит слушать музыку и смотреть за животными. Их после ремонта в центре прибавилось, как и работы по хозяйству, которую Бунёд и другие жители центра берут на себя.
До ремонта в приюте завели кошек и собаку. Теперь к ним присоединились кролики, голуби, курицы и петухи. Работники центра убеждены, что благоустройство территории и животные скрасят жизнь постояльцев.
Озеленение территории центра — одно из любимых занятий 71-летнего Ильи Романовича. Он поливает газон, сажает цветы и ухаживает за деревьями. Планирует угощать постояльцев урожаем фруктов, когда посадит плодовые деревья.
Илья Романович рассказал, что из-за проблем со здоровьем долгое время жил в больнице. Когда его состояние улучшилось, мужчина попытался восстановить утерянные документы и найти жильё.
«Куда я только не обращался за помощью, даже в „портал“ писал. Жил то там, то тут. Так приходилось скитаться, пока я не пришёл сюда. Тут мне помогли: и место своё дали, и документы все оформили. Сейчас я ежемесячно получаю пенсию», — рассказал Илья Романович.
Начальник отдела информационной службы ГУВД Ташкента Нилуфар Исаханова сообщила, что к 2023 году в центре планируется построить ещё одно жилое здание, а также открыть спортивные площадки и организовать книжный клуб.
«Мы стараемся создать все условия, чтобы люди здесь чувствовали себя людьми», — сказала Нилуфар Исаханова.
«Сейчас даже отношения среди жильцов улучшились, — рассказал один из проживающих в центре Вячеслав Аваков. — Никто не ругается, все друг с другом ладят. Конечно, бывают случаи, когда кто-то чем-то недоволен, но все конфликты решаются мирно. Главное, атмосфера здесь стала теплее. У нас тут есть лежачие, незрячие, которые нуждаются в уходе. Мы им помогаем как можем. Отводим в туалет, одеваем или приносим покушать. Также следим за чистотой и стараемся поддерживать порядок в комнате».
Вячеславу 66 лет. Мужчина рассказывает, что долгое время жил на улице, пока однажды зимой не оказался здесь.
«Мне некуда идти, дома нет. Своё место я нашёл здесь. Главное, что нас не обижают, и у нас всё хорошо. Порой всё, что нам нужно, — это немного тепла и заботы», — говорит Вячеслав.
Центр принимает одежду в хорошем состоянии, средства гигиены (мыло, шампуни, стиральные порошки, зубные пасты, щётки, расчёски, полотенца), продукты питания с длительным сроком хранения (крупы, соль, сахар, растительное масло и др.), настольные игры и книги.