Ички ишлар вазирлиги раҳбарияти хизматга жалб этилган ЙПХ ходимларни шахсий телефонларини йиғиб олиш бўйича кўрсатма бермаган, бу жойлардаги айрим раҳбарларнинг ташаббуси бўлиши мумкин. Бу ҳақда ИИВ матбуот котиби Шоҳрух Ғиёсов маълум қилди.
Kun.uz маълумотларига кўра, ички ишлар вазирининг ўринбосари — Жамоат хавфсизлиги Департаменти бошлиғи полковник Бекмурод Абдуллаев томонидан ўтказилган йиғилишда республикадаги барча йўл-патрул хизмати ходимларининг хизмат фаолияти даврида шахсий телефонидан (уяли алоқа воситаси) фойдаланишини тақиқлаш ҳақида кўрсатма берилган.
Унинг сўзларига кўра, ЙПХ ходимлари ҳар куни эрталабки йўриқнома чоғида шахсий қўл телефонларини топшириб, хизматга телефонсиз чиқишлари ҳамда хизмат вақтида телефондан фойдаланмасликлари талаб этилади.
Бундан ташқари, ходимларнинг ҳаракат иштирокчилари телефонига жавоб беришлари ҳам тақиқланган (аслида бу талаб азалдан мавжуд). Қуйи тизим раҳбарларидан ходимларга ушбу кўрсатмага риоя қилишларини қатъий назоратга олиш сўралмоқда.
Йиғилишда таъкидланишича, вазир ўринбосарининг янги топшириғи ижросини вазирликнинг махсус текширув гуруҳи мунтазам ўрганиб боради. Ходимлар текширув чоғида кимнинг ёнидан телефон топилса, у лавозимдан озод этилишидан огоҳлантирилган.
Жойларда аллақачон ушбу кўрсатмага мувофиқ хизматолди йўриқнома (развод) пайтида йўл-патруль хизмати ходимларидан телефонлар йиғиб олинган.
Бироқ раҳбариятнинг янги талаби кўпчилик ходимларда норозилик уйғотган, деб ёзмоқда нашр.
«Нимага бошқа давлат хизматчиларига шахсий телефондан фойдаланиш мумкин-у ЙПХ ходимларига мумкинмас? Талаб ҳаммага бир хил бўлиши керак эмасми? Ўша Бекмуродов ҳам, вазирликдагилар ҳам, ҳукуматдагилар ҳам телефонсиз ишлашармикин? Ёзда жазирамада, қишда қаҳратонда хизмат қиламиз. Ғинг демаймиз, чунки бу касбни ўзимиз танлаганмиз. Бунчаликмас-да энди. Телефон коррупцион ҳаракатларга асос бўлаётган деб ҳисоблашса, бодикамераларимиз бор, назоратини таъминлашсин, ҳар куни синчиклаб кўриб чиқишсин. Қайсидир каттаконнинг машинасини қоида бузгани учун тўхтатиб қўйсак, телефонга жавоб бермасак ҳам у юқори турувчиларимизга чиқади ва бизга рациядан „Қўйиб юбор!“ деган топшириқ келади ва бўйсунишга мажбур бўламиз. Агар тизимни тозалашмоқчи бўлса шу каби ҳолатларга чек қўйишсин, абсурд қарорлар қабул қилишнинг ўрнига», — деди исми сир қолишини сўраган ходимлардан бири.
«Ходимларнинг ҳам оиласи бор. Ҳаётда ҳар хил вазият бўлади. Кимнингдир уйида кекса ота-онаси бор. Кимнингдир аёли ҳомиладор, кимнингдир боласи касал бўлиши мумкин. Уйдагиларига қандайдир ёрдам зарур бўлиб қолса, у билан қандай боғланишади? Наҳотки раҳбарлар бирор нарсани талаб қилишдан олдин оқибатини ўйлашмайди. Нима, шахсий ҳаётимиз бўлиши мумкин эмасми?», — деди бошқа бир ходим.
ИИВ матбуот хизмати раҳбари Шоҳрух Ғиёсов вазирлик раҳбарияти томонидан бундай кўрсатма берилмаган, фақат бегона одамлар ёки ҳайдовчиларнинг телефонига жавоб бериш каби ҳолатларга барҳам бериш қатъий назоратга олинганлиги уқтирилган.
«Ходимларни йўриқномада телефонларини йиғиб олиш масаласига келсак, бу жойлардаги айрим раҳбарларнинг шахсий ташаббуси бўлиши мумкин. Бундай ҳолатлар ўрганилади», — дейилади хабарда.
Шоҳрух Ғиёсов ОАВ вакиллари қўнғироқларига жавоб бермаганлиги ҳолати бўйича ЙҲХХ матбуот котиби Азиз Муродовнинг ҳаракатлари ҳам ўрганилишини қўшимча қилди.
«Журналистларга ҳозиржавоб бўлиши унинг тўғридан-тўғри вазифаси, жавоб бермаганлигини объектив сабаби бўлмаса интизомий жазоланади», — дейилади хабарда.

Руководство Министерства внутренних дел не давало указаний забирать личные телефоны сотрудников дорожно-патрульной службы во время несения службы, это может быть личной инициативой руководителей на местах. Об этом сообщил пресс-секретарь МВД Шохрух Гиясов.
По данным Kun.uz, на совещании под председательством заместителя министра внутренних дел — начальника Департамента общественной безопасности Бекмурода Абдуллаева, было дано указание запретить использование личных телефонов (средств мобильной связи) всеми сотрудниками ДПС в республике во время несения службы.
По его словам, сотрудники ДПС обязаны сдавать личные мобильные телефоны во время утреннего инструктажа, выходить на службу без телефона и не пользоваться им во время работы.
Кроме того, как сообщает издание, сотрудникам запрещено отвечать на предложения участников движения поговорить с кем-либо по телефону (на самом деле это требование существует давно). Руководителям поручено строго следить за соблюдением сотрудниками этой инструкции.
Сотрудников предположительно предупредили, что любой, у кого при проверке будет обнаружен телефон, будет уволен.
На местах уже начали выполнять это требование и собирать телефоны у сотрудников ДПС в ходе предслужебного инструктажа (развода).
Однако новое требование вызвало недовольство у многих сотрудников ДПС, пишет Kun.uz.
«Почему другим госслужащим можно пользоваться личным телефоном, а сотрудникам ДПС нельзя? Разве требования не должны быть одинаковыми для всех? Будет ли этот Бекмуродов, те, кто в министерстве, и те, кто в правительстве, работать без телефонов? Мы работаем в жару летом и в холод зимой. Мы не жалуемся, потому что сами выбрали эту профессию. Ну это уже чересчур. Если они считают, что телефон является основой для коррупционных действий, у нас есть нательные камеры, пусть они обеспечивают их контроль, и пусть каждый день тщательно просматривают [записи]. Если мы остановим машину какого-нибудь важного человека за нарушение правил, даже если мы не возьмем трубку, он выйдет на наше начальство, и мы получим поручение по рации „отпусти!“ и должны будем повиноваться. Если они хотят очистить систему, пусть прекратят такие случаи, а не принимают абсурдные решения», — сообщил анонимно один из сотрудников.
«У сотрудников тоже есть семьи. В жизни бывают разные ситуации. У кого-то дома пожилые родители. У кого-то жена может быть беременна, у кого-то ребенок может быть болен. Как они свяжутся с членами семьи, если им понадобится помощь? Неужели руководители не думают о последствиях, прежде чем что-то требовать? Что, у нас не может быть личной жизни? — сказал другой сотрудник.
Глава пресс-службы МВД Шохрух Гиясов заявил, что руководство МВД не давало такое указание, а попросило сотрудников не отвечать на звонки незнакомых людей или водителей.
«Что касается вопроса о том, что у сотрудников собирают личные телефоны, то это может быть личной инициативой некоторых руководителей в этих местах. Такие случаи будут изучены», — сообщил он.
Шохрух Гиясов также сообщил, что будут изучены действия пресс-секретаря СБДД МВД Азиза Муродова, который предположительно не ответил на звонки журналистов, которые хотели уточнить информацию о запрете телефонов.
«Его прямая обязанность — немедленно отвечать журналистам, и он будет подвергнут дисциплинарному наказанию, если не будут выявлены объективные причины не отвечать на звонки», — говорится в сообщении.