Қорақалпоғистон KRuz.uz интернет-нашри таҳририяти лойиҳа ёпилишини маълум қилди. Фаолиятини тўхтатиш сабаблари ҳақида маълумот берилмаган.
Сайт Қорақалпоғистондаги биринчи хусусий оммавий ахборот воситаларидан бири ҳисобланади. Унга 2016 йил июль ойида 2018 йилда Нукусдаги каналга чўкиб кетаётган икки қизни қутқариш учун ҳалок бўлган журналист Фурқат Юсупов томонидан асос солинган.
Шундан сўнг нашрга унинг укаси Искандар Юсупов раҳбарлик қилди. «Газета.uz» у ҳақда Қорақалпоғистон Жўқорғи Кенгеси собиқ раиси Муса Ерниязовнинг ўлими ҳақидаги маълумотни тарқатиш иши доирасида бошқа журналистлар қатори прокуратурага чақирилганида ёзган эди.
«Бундан буён KRuz.uz номи билан очилган ҳар қандай жамоа ёки гуруҳлар норасмий мақомга эга. Сайт маъмурияти 2016 йилдан буён KRuz.uz билан бўлган барча обуначиларга чуқур миннатдорчилик билдиради», — дейилади хабарда. Кейинчалик бу баёнот олиб ташланди.
Хабар эълон қилинган вақтда KRuz.uz сайти ишламаяпти, нашрнинг 33,7 минг обуначи бўлган Телеграм-каналидаги барча хабарлар ўчириб ташланган, Instagram саҳифаси ҳам мавжуд эмас.

Редакция интернет-издания Каракалпакстана KRuz.uz объявила о закрытии проекта. О причинах прекращении работы не сообщается.
Сайт считается одним из первых частным СМИ в Каракалпакстане. Он был основан в июле 2016 года журналистом Фуркатом Юсуповым, который погиб в 2018 году, пытаясь спасти двух тонущих девушек в канале в Нукусе.
После этого изданием руководил его брат Искандар Юсупов. «Газета.uz» писала про него, когда он вместе с другими журналистами был вызван в прокуратуру в рамках дела о распространении информации о смерти бывшего председателя Жокаргы Кенеса Каракалпакстана Мусы Ерниязова.
«Отныне любые сообщества или группы, открытые под названием KRuz.uz, имеют неофициальный статус. Администрация сайта выражает огромную благодарность всем подписчикам, которые были с KRuz.uz с 2016 года», — отмечается в заявлении. Позже это заявление было удалено.
На момент публикации сайт KRuz.uz не функционирует, в Telegram-канале издания c 33,7 тысячи подписчиков удалены все сообщения, а страница в Instagram недоступна.