24 август куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида депутатлар «Фуқароларнинг давлат пенсия таъминоти тўғрисида»ги қонунга ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги қонун лойиҳасини биринчи ўқишда кўриб чиқишди.
Амалдаги қонунчиликка мувофиқ, I ва II гуруҳ ногиронлик пенсияси тайинлангандан кейинги иш вақти ёшга доир ёки боқувчисини йўқотганлик пенсияси тайинланаётганида стажга қўшиб ҳисобланади. Бунда, ногиронлик пенсияси олаётган фуқаро пенсия ёшига етганда ёки боқувчисини йўқотганда ногиронлик пенсиясини олишни давом эттирса (бошқа пенсия турига ўтмаса), I ва II гуруҳ ногиронлик пенсияси тайинлангандан кейинги иш вақтини қўшиб ногиронлик пенсияси қайта ҳисобланмайди.
Қонун лойиҳаси билан 2023 йил 1 январдан бошлаб I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларга пенсия тайинлангандан кейин камида 1 йил иш стажига эга бўлса, иш стажи ва иш ҳақини ҳисобга олган ҳолда ҳамда келгусида ҳар 2 йилда ногиронлик пенсия миқдорларини қайта ҳисоблаш амалиёти жорий этилади.
Депутатларнинг таъкидлашича, ушбу қонун лойиҳасининг қабул қилиниши амалиётда қўллашда юзага келаётган турли хил ёндашувларнинг олдини олиш, коррупциоген факторларни келтириб чиқарувчи ҳолатларга барҳам бериш, ижтимоий адолат тамойилидан келиб чиқиб, ногиронлиги бўлган шахсларнинг даромадини оширишга хизмат қилади.
Ўзгартириш президентнинг апрелдаги фармони билан кўзда тутилган эди, аммо унда пенсия тайинланганидан кейин камида бир йиллик стаж тўғрисидаги талаб йўқ эди. Молия вазири ўринбосари Жамшид Абруевнинг таъкидлашича, бу шунчаки аниқлаштирувчи меъёр, чунки бугунги кунда пенсия тайинлашда талаб этиладиганидан ортиқча иш стажининг ҳар бир тўлиқ йили учун пенсияларнинг таянч миқдорлари I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларга ногиронлик пенсиялари — пенсияни ҳисоблаб чиқариш учун олинадиган ўртача ойлик иш ҳақининг 1 фоизи миқдорида оширилади.
Молия вазирлиги раҳбари ўринбосарининг айтишича, бугунги кунга қадар Ўзбекистонда 782 минг нафар ногиронлиги бўлган шахс рўйхатга олинган бўлиб, улардан 292 минг нафари меҳнатга лаёқатли. Шу билан бирга, уларнинг меҳнатга лаёқатлиларидан атиги 15 фоизи ёки 43,8 минг нафари иш билан таъминланган.
«Қонун қабул қилинган тақдирда, 2023 йилдан бошлаб 75 минг нафар ногиронлиги бўлган шахсларнинг пенсиясига ўртача 300 минг сўм қўшилади. Ҳамда келгусида меҳнат фаолиятини олиб борганларнинг пенсиялари ҳар икки йилда бир марта қайта ҳисоблаб борилади», — деди у.
Унинг сўзларига кўра, бугунги кунда ногиронлик нафақаси миқдори 698 минг сўмдан 2,7 млн сўмгача ўзгариб, ўртача 1,1 млн сўмни ташкил этади.
2023 йилда қонунни амалга ошириш учун давлат бюджетидан йилига қўшимча 275 млрд сўм маблағ талаб қилинади, деди молия вазири ўринбосари.
Депутатлар мазкур ҳужжатнинг қабул қилиниши пенсияларни ҳисоблашда турли ёндашувлар қўлланилишининг олдини олишга, коррупция омилларини келтириб чиқарадиган ҳолатларни бартараф этишга, шунингдек, ногиронлиги бўлган шахсларнинг даромадларини оширишга хизмат қилишига келишиб олдилар.

Депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана на пленарном заседании 24 августа приняли в первом чтении законопроект о поправках в закон «О государственном пенсионном обеспечении граждан».
Сегодня пенсии по инвалидности исчисляются исходя из трудового стажа и прежней заработной платы. Если гражданин, получающий пенсию по инвалидности, продолжает получать её при достижении им пенсионного возраста или по случаю потери кормильца (не переходит на другой вид пенсии), перерасчёт пенсии путём прибавления времени работы не производится.
Проектом закона намечено ввести с 1 января 2023 года порядок перерасчёта каждые два года размера пенсии по инвалидности гражданам, проработавшим год после назначения пенсии по инвалидности I и II групп, с учётом стажа работы и заработной платы.
Изменение было предусмотрено апрельским указом президента, но в нём не было требования о минимальном стаже в один год после назначения пенсии. Заместитель министра финансов Джамшид Абруев отметил, что это просто уточняющая норма, поскольку сегодня за каждый полный год стажа работы сверх требуемого для назначения пенсии базовые размеры пенсий повышаются на 1% от среднемесячного заработка для пенсионеров по инвалидности.
Замглавы Минфина сообщил, что на сегодняшний день в Узбекистане зарегистрировано 782 тысячи лиц с инвалидностью, из них 292 тысячи являются трудоспособными. При этом из трудоспособных только 15%, или 43,8 тысячи, обеспечены занятостью.
«В случае принятия закона в 2023 году к пенсиям 75 тысяч лиц с инвалидностью прибавится в среднем по 300 тысяч сумов. Кроме того, у тех, кто в будущем будет осуществлять трудовую деятельность, размер пенсии будет пересчитываться один раз в два года», — сказал он.
По его словам, сегодня размер пенсии по инвалидности варьируется от 698 тысяч до 2,7 млн сумов, что в среднем равно 1,1 млн сумов.
Для реализации закона в 2023 году из госбюджета потребуется дополнительно 275 млрд сумов в год, сообщил замглавы Минфина.
Депутаты согласились, что принятие документа будет способствовать предотвращению применения различных подходов при исчислении пенсий, устранению ситуаций, порождающих коррупционные факторы, а также увеличению доходов людей с инвалидностью.