24 август куни Тошкент шаҳрида Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар мудофаа вазирларининг йиғилиши бўлиб ўтди, деб «Газета.uz»га хабар берди Мудофаа вазирлиги матбуот хизмати.
Унда Ҳиндистон, Қозоғистон, Қирғиз, Покистон, Россия, Тожикистон ва Ўзбекистон, шунингдек, ШҲТда кузатувчи давлат сифатидаги Беларус ҳарбий идоралари раҳбарлари иштирок этди.
Тадбир аввалида Ўзбекистон Қуролли Кучлари Олий бош қўмондони Президент Шавкат Мирзиёевнинг мурожаати ўқиб эшиттирилди.
Унда мудофаа вазирлари йиғилиши ШҲТнинг макони ва ташқи чегараларда ҳарбий хавфсизликни таъминлаш мақсадида шериклик муносабатларини мустаҳкамлаш ҳамда қўшма қарорлар қабул қилишнинг самарали платформасига айлангани таъкидланди.
«Бугунги кунда бу, айниқса, дунёдаги ҳозирги қийин вазият беқарорлик билан характерланиши, халқаро минтақавий хавфсизликка анъанавий таҳдидлар кучайиши, янги узоқ муддатли кескинлик ўчоқлари пайдо бўлиши ва воқеаларнинг келгусида қандай ривожланишини башорат қилиш тобора қийинлашиб бораётганлиги сабабли долзарбдир», — дейилади президент мурожаатида.
«Ҳозирги шароитда Мудофаа вазирликларимизнинг амалий ҳамкорлиги ва ШҲТнинг масъулиятли ҳудудида умумий хавфсизликни таъминлашнинг самарали воситаларини ишлаб чиқиш учун муҳим аҳамият касб этмоқда», — дея қайд этилган мурожаатда.
Йиғилишда халқаро ва минтақавий хавфсизлик масалалари бўйича фикр алмашилди, мудофаа ва хавфсизлик соҳасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича истиқболли вазифалар белгиланди.
Йиғилишда нутқ сўзлаган Ўзбекистон мудофаа вазири Баҳодир Қурбонов шундай деди: «ШҲТнинг ривожланиши бизнинг кенг минтақамизда тинчлик, хавфсизлик ва барқарорликни сақлашга муҳим ҳисса қўшган ва қўшишда давом этмоқда. Шу муносабат билан биз салбий тенденциялар ва хавфсизлик таҳдидларига қарши биргаликда курашиш бўйича ҳамкорликни янада чуқурлаштиришимиз керак».
«Йиғилиш давомида ШҲТга аъзо давлатлар ўртасида юқори даражадаги ўзаро тушуниш қайд этилди, хавфсизликни мустаҳкамлаш ва ташкилот маконида барқарорликни таъминлаш, шунингдек, COVID-19 пандемиясининг салбий оқибатларини бартараф этишда ҳамкорликни давом эттириш масалалари келишиб олинди», — дейилади вазирлик хабарида.
Йиғилишда ҳарбий-техник ҳамкорлик истиқболлари ва янги муаммоларга муносиб жавоб бериш учун саъй-ҳаракатларни бирлаштириш йўллари ҳам муҳокама қилинди. ШҲТга аъзо давлатлар ўртасида яхши қўшничиликни мустаҳкамлаш, хавфсизлик соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш, ШҲТнинг бошқа минтақавий ҳамкор ташкилотлар билан ҳамкорлигини ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар мудофаа вазирларининг йиғилиши якунида қўшма баённома имзоланди, унда бир қатор тадбирлар, шу жумладан қўшма машғулотлар ва машқлар ўтказилиши кўзда тутилган.

Заседание министров обороны государств-членов Шанхайской организации сотрудничества прошло в Ташкенте 24 августа, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Минобороны.
В нем приняли участие руководители оборонных ведомств Индии, Казахстана, Кыргызстана, Пакистана, России, Таджикистана и Узбекистана, а также Беларуси, участвующей в совещании в качестве государства-наблюдателя в ШОС.
В начале мероприятия было зачитано послание верховного главнокомандующего Вооруженными силами Узбекистана президента Шавката Мирзиёева.
В нем отмечалось, что совещание министров обороны стало эффективной площадкой для принятия совместных решений в целях обеспечения военной безопасности на пространстве и внешних границах ШОС.
«Сегодня это особенно актуально в силу того, что нынешняя непростая обстановка в мире характеризуется нестабильностью, усиливаются традиционные угрозы международной региональной безопасности, формируются новые долгосрочные очаги напряженности и все труднее прогнозировать дальнейшее развитие событий», — подчеркивалось в обращении президента.
«В сложившихся условиях значительно возрастает важность практического взаимодействия наших оборонных ведомств и выработки действенных инструментов обеспечения общей безопасности в зоне ответственности Шанхайской организации сотрудничества», — говорилось в обращении.
На совещании состоялся обмен мнениями по вопросам международной и региональной безопасности, определены перспективные задачи по укреплению сотрудничества в сфере обороны и безопасности.
Выступивший на совещании министр обороны Узбекистана Баходир Курбанов сказал: «Развитие ШОС внесло и продолжает вносить важный вклад в дело поддержания мира, безопасности и стабильности в нашем обширном регионе. В этой связи нам необходимо и далее углублять взаимодействие по совместному противодействию негативным тенденциям и угрозам безопасности».
«В ходе совещания был отмечен высокий уровень взаимопонимания между государствами-членами ШОС, были согласованы вопросы продолжения сотрудничества в укреплении безопасности и обеспечения стабильности на пространстве организации, а также в преодолении негативных последствий пандемии COVID-19», — говорится в сообщении Минобороны.
На совещании обсуждались также перспективы военно-технического сотрудничества и пути консолидации усилий для адекватного реагирования на новые вызовы. Были рассмотрены вопросы укрепления добрососедства между государствами-членами ШОС, расширения сотрудничества в сфере безопасности, наращивание взаимодействия ШОС с другими региональными партнерскими организациями.
По итогам совещания министров обороны государств-членов Шанхайской организации сотрудничества подписано совместное коммюнике, в котором предусмотрено проведение ряда мероприятий, в том числе совместных занятий и учений.