27 август куни эрталаб Қозоғистоннинг Туркистон вилоятида Тошкент-Бишкек йўналиши бўйича қатновчи йўловчи автобуси иштирокида ЙТҲ содир бўлди, деб хабар берди Қозоғистон Ички ишлар вазирлиги.
ЙТҲ ҳақидаги хабар эрталаб соат 7:18 атрофида Тулкибас тумани ИИБ навбатчилик қисмига келиб тушган. Воқеа жойига етиб келган милиция ходимлари Шакпак қишлоғи яқинидаги 601-километр чорраҳасида Ўзбекистон компаниясининг автобуси йўлдан чиқиб кетганини аниқлади.
«Кабинада чет эл фуқаролари бор эди. Ҳодиса оқибатида 12 киши тан жароҳати олиб, энг яқин шифохонага ётқизилди», — дейилади хабарда.
Ўзбекистон Транспорт вазирлиги маълумотларига кўра, автобус 26 август куни соат 22:00 да «Тошкент» автовокзалидан икки нафар ҳайдовчи ва 47 нафар йўловчи билан йўлга чиққан.
Ўзбекистон Ташқи меҳнат миграцияси агентлигининг аниқлик киритишича, Қозоғистоннинг Туркистон вилоятида «Тошкент-Бишкек» йўналишидаги автобус ҳалокатида жабрланган 12 кишининг 5 нафари Ўзбекистон фуқароси ҳисобланади.
Булар Д.И. (1946 йилда туғилган), Т.Д. (1986 й.т.), Ж.Ж .(2000 й.т.), Э.С. (1986 й.т.) ва Т.Т. (1998 й.т.). Вазият Ташқи меҳнат миграцияси агентлигининг Қозоғистондаги вакили ва Ўзбекистоннинг Олмаотадаги Бош консуллигининг меҳнат миграцияси бўйича атташеси назоратида эканлигини қўшимча қилинди.
Мазкур ҳолат Қозоғистон Жиноят кодексининг 345-моддаси 2-қисми — эҳтиётсизлик оқибатида инсон саломатлигига оғир зарар етказган ҳолда йўл ҳаракати ёки транспорт воситаларидан фойдаланиш қоидаларини бузиш сифатида рўйхатга олинган. Ҳодиса тафсилотлари аниқлаштирилмоқда. Экспертизалар тайинланган.

Утром 27 августа на территории Туркестанской области Казахстана произошла авария пассажирского автобуса «Ташкент-Бишкек», сообщило МВД Казахстана.
Сообщение о ДТП поступило около 7:18 в дежурную часть отдела полиции Тюлькубасского района. Прибывшие на место полицейские обнаружили, что на перекрестке на 601-м км в районе села Шакпак автобус узбекистанской компании Mironshox Grand Trans выехал с дороги.
«В салоне находились иностранные граждане. В результате ДТП 12 человек с травмами госпитализированы в ближайшую больницу», — говорится в сообщении.
Факт зарегистрировали по части 2 статьи 345 Уголовного кодекса Казахстана — нарушение правил дорожного движения или эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности причинение тяжкого вреда здоровью человека. Устанавливаются обстоятельства произошедшего. Назначены экспертизы.
Министерство транспорта Узбекистана сообщило, что автобус выехал с автовокзала Ташкента 26 августа в 22:00, в нём всего было 47 пассажиров и 2 водителя.
Агентство по внешней трудовой миграции Узбекистана уточнило, что из 12 пострадавших в аварии автобуса 5 человек — граждане Узбекистана. Это Д. И. (1946 года рождения), Т. Д. (1986), Ж. Ж. (2000), Э. С. (1986) и Т. Т. (1998).