Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 29 август куни Германия президенти Франк-Вальтер Штайнмайер билан телефон орқали мулоқот қилди, дея хабар берди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Суҳбат аввалида Германия президенти давлат раҳбари ва кўп миллатли Ўзбекистон халқини мамлакат мустақиллигининг 31 йиллиги билан самимий қутлади. Кейинги йилларда амалга оширилаётган ислоҳотлар дастурининг натижалари алоҳида қайд этилди, Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган демократик ва иқтисодий янгиланишлар қўллаб-қувватланди.
Етакчилар олий даражадаги келишувларни амалга ошириш натижасида икки томонлама муносабатларда юксак даражага эришилганини мамнуният билан қайд этдилар.
Жорий йил бошида ўзаро товар айирбошлаш 60 фоизга ўсди. Ўзбекистонда Германиянинг 200 дан зиёд етакчи компаниялари муваффақиятли фаолият юритмоқда. Ўтган ойда Knauf, Papenburg ва Falk Porsche каби таниқли корхоналарда Ўзбекистонда ўзларининг янги заводларини ишга туширди.
Шу йилнинг июль ойида Германия бизнесининг 100 дан ортиқ вакиллари иштирокида ўтган Ўзбекистон-Германия ишбилармонлар кенгашининг навбатдаги йиғилишидан сўнг иқтисодиётнинг юқори технологик тармоқларида 24 та янги инвестиция лойиҳаларини тайёрлаш ва амалга ошириш бошланди.
Ўзаро манфаатли молиявий-техник ва маданий гуманитар ҳамкорлик кенгайиб бормоқда. Юртимизда Гёте институти, Конрад Аденауэр ва Фридрих Эберт фондлари, Германиянинг бошқа ташкилотлари фаол иш олиб бормоқда.
Ўзбекистон ва Германия Президентлари амалий ҳамкорликнинг кенгайиши, шунингдек, узоқ муддатли шерикликни ривожлантиришга қаратилган қўшма дастур ва лойиҳаларнинг илгари сурилишини қўллаб-қувватладилар.
Минтақавий ҳамкорлик, шу жумладан Европа Иттифоқи доирасидаги конструктив мулоқотни ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Афғонистонда узоқ муддатли тинчликни таъминлаш ва унинг ижтимоий-иқтисодий тикланишига кўмаклашиш мақсадида фаол ҳамкорликни давом эттириш муҳим экани таъкидланди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 29 августа провел телефонный разговор с президентом Германии Франком-Вальтером Штайнмайером, сообщила пресс-служба главы государства.
В начале беседы президент Германии поздравил главу государства и народ Узбекистана с 31-й годовщиной независимости страны.
Лидеры с удовлетворением отметили высокий уровень двусторонних отношений.
С начала года взаимный товарооборот вырос на 60%. В стране успешно работают свыше 200 ведущих немецких компаний. В прошлом месяце такие известные предприятия, как Knauf, Papenburg и Falk Porsche запустили свои новые заводы в Узбекистане, отмечается в сообщении.
По итогам очередного заседания узбекско-германского делового совета, прошедшего в июле этого года с участием более 100 представителей бизнеса Германии, начаты подготовка и реализация 24 новых инвестиционных проектов в высокотехнологичных отраслях экономики.
Президенты Узбекистана и Германии поддержали расширение практического взаимодействия, а также продвижение совместных программ и проектов, направленных на углубление долгосрочного партнерства.
Особое внимание было уделено вопросам регионального взаимодействия, в том числе в рамках развития конструктивного диалога по линии Европейского союза. Отмечена важность продолжения активного сотрудничества в целях содействия обеспечению долгосрочного мира и социально-экономическому восстановлению Афганистана.