Ижтимоий тармоқларда Lacetti автомобили Тошкент йўлларида қарама-қарши томонига чиқиб ҳаракатлангани акс этган видео тарқалди. Унда йўлнинг сезиларли даражада тирбанд бўлгани ҳамда ҳайдовчи мунтазам равишда йўлакларни ўзгартирганча доимий авария ҳолатини вужудга келтирганини кўриш мумкин.
Тошкент ИИББ видео бўйича муносабат билдирди. Ҳодиса 24 август куни тахминан соат 22.20 ларда содир бўлган. Ҳайдовчи Ж.М. (1986 й.т.) Lacetti автомобилини (01M 701 CA) тегишли ҳужжатларсиз, ҳайдовчилик гувоҳномасига эга бўлмаган ҳолда бошқарган.
Фото: Telegram
Ҳуқуқбузарлик содир этган Ж.М.га нисбатан Ўзбекистон МЖтКнинг 128 прим 5-моддаси 2-қисми (Транспорт воситалари ҳайдовчиларининг халақит бериши ёки авария ҳолатини юзага келтириши, йўлнинг қарама-қарши ҳаракатланиш учун мўлжалланган томонига ёки бўлагига чиқиши), 135-модда (Йўл ҳаракати қоидаларида назарда тутилган ҳужжатлари бўлмаган шахсларнинг транспорт воситаларини бошқариши) ва 194-модда (Ички ишлар органлари ходимининг қонуний талабларини бажармаслик) билан маъмурий баённома расмийлаштирилиб, автомашина вақтинча сақлаш учун жарима майдонига жойлаштирилган.
Тўпланган ҳужжатлар ўрнатилган тартибда кўриб чиқиш учун жиноят ишлари бўйича Чилонзор тумани судига тақдим этилди.

В социальных сетях распространилось видео, на котором автомобиль Lacetti едет по встречной полосе дороги в Ташкенте. При этом на полосе заметно оживленное движение, а водитель постоянно меняет ряд движения, объезжая встречные машины, чем непрерывно создает аварийные ситуации.
В ГУВД Ташкента прокомментировали видео. Инцидент произошел 24 августа примерно в 22:20 на проспекте Бунёдкор в Чиланзарском районе. Водитель Ж. М. (1986 г. р.) управлял автомобилем Lacetti (01М 701 СА) без соответствующих документов и водительского удостоверения.
Фото: Telegram
Сотрудники ГУВД оформили протокол о правонарушении по части 2 статьи 128−5 (Выезд водителей транспортных средств в нарушение правил дорожного движения на сторону дороги или полосу, предназначенную для встречного движения), статей 135 (Управление транспортными средствами лицами, не имеющими документов, предусмотренных правилами дорожного движения) и 194 (Невыполнение законных требований сотрудника органов внутренних дел).
Собранные документы переданы в Чиланзарский районный суд по уголовным делам. Автомобиль помещен в штрафную площадку.