Нью-Йоркдаги Журналистларни ҳимоя қилиш қўмитаси (CPJ)нинг Европа ва Марказий Осиё мамлакатлари бўйича дастури координатори Гулноза Саид 30 август куни эрталаб Ўзбекистонга киритилмади. Бу ҳақда қўмита ўз сайтида маълум қилди.
Хабарда айтилишича, аэропортда беш соатга яқин вақт ўтказгандан сўнг Гулноза Саиднинг мамлакатга киришига рухсат этилган, аммо расмийлар томонидан дастлаб нима учун киритилмагани бўйича изоҳ берилмаган.
Миллий масс-медиани қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш жамоат фонди унинг мамлакатга киришига рад жавоб берилгани ҳақидаги хабарлар пайдо бўлгач, «зудлик билан Ўзбекистонга кириш ва чиқиш масалаларини тартибга солувчи давлат органларига бу борада тегишли сўров билан мурожаат қилгани»ни билдирди. «Олинган маълумотларга кўра, ҳозирда ушбу масала ҳал этилган ва Гулноза Саидга мамлакатга кириш учун рухсат берилган», — дейилади хабарда.
Гулноза Саиднинг (АҚШ фуқароси ҳисобланади) CPJ сайтида келтирилган сўзларига кўра, иммиграция хизмати ходимлари унга тизим унинг мамлакатга кириши тақиқланганини кўрсатаётгани ҳамда ортга — Нью-Йоркка қайтиб кетиш учун 1 сентябргача аэропортда қолиши кераклигини айтишган.
CPJ мамлакатга киришга қўйилган тақиқни Гулноза Саиднинг журналистларни қўллаб-қувватлаш борасидаги фаолияти учун уни қўрқитиб қўйишга қаратилган таъқиб шакли деб атади.

Координатору программ по странам Европы и Центральной Азии нью-йоркского Комитета по защите журналистов (CPJ) Гульнозе Саид утром 30 августа было отказано во въезде в Узбекистан. Об этом комитет сообщил на своём сайте.
После того, как она провела в аэропорту около пяти часов, Гульноза Саид была допущена в страну, при этом власти не дали каких-либо объяснений первоначального отказа, говорится в сообщении.
Общественный фонд поддержки и развития национальных масс-медиа сообщил, что после появления информации об отказе во въезде «оперативно обратился с соответствующим запросом по данному поводу в государственные органы, регулирующие вопросы выезда и въезда в Узбекистан». «По полученным данным, инцидент был исчерпан, и Гульноза Саид получила разрешение на въезд», — отмечается в заявлении.
По словам Гульнозы Саид (является гражданкой США), которые приводит сайт CPJ, сотрудники иммиграционной службы сказали ей, что система показала, что ей запрещён въезд и она должна оставаться в аэропорту до 1 сентября, чтобы улететь обратно в Нью-Йорк.
В CPJ назвали отказ на въезд «формой преследования, направленной на то, чтобы запугать Гульнозу Саид за её работу по освещению и поддержке журналистов».