Қозоғистон президенти Қасим-Жомарт Тоқаев халққа мурожаат қилди (видео, матн). «Газета.uz» нутқдаги асосий фикрларни тақдим этади.
Давлат раҳбари нархларни маъмурий тартибга солиш бутун саноат тармоқларининг сармоявий жозибадорлигини пасайтириб, товар тақчиллиги ва импортга қарамликка олиб келишини таъкидлади. Шунинг учун нархлар хилма-хиллигига давлат аралашувини босқичма-босқич бекор қилиш зарурлигини айтди.
«Рақобатдош бўлмаган бозорлар бундан мустасно бўлади — монополистларнинг тарифлари қаттиқ назорат остида қолади. Лекин назорат босим дегани эмас», — деди у.
Унинг сўзларига кўра, иқтисодий сиёсатнинг асосий мақсади ўзгаришсиз қолмоқда: бу Қозоғистон аҳолиси фаровонлигини сифатли ва инклюзив оширишдир.
Янги иқтисодий йўналишнинг устувор йўналишлари қуйидагилардан иборат бўлади:
- хусусий тадбиркорлик ташаббусини рағбатлантириш, яъни давлат капитализмидан ва иқтисодиётга ҳаддан ташқари давлат аралашувидан воз кечиш;
- рақобатни ривожлантириш, яъни ҳамма учун тенг имкониятларни таъминлаш;
- миллий даромадни адолатли тақсимлаш.
Қасим-Жомарт Тоқаев Қозоғистонда электр таъминоти тармоқларининг учдан икки қисми, иссиқлик коммуникацияларининг 57 фоизи ва сув таъминоти тармоқларининг деярли ярми эскирганини таъкидлади.
«Тарифларни сунъий равишда чеклаш электр токи узилишлари, бахтсиз ҳодисалар ва бунинг оқибатида фуқароларнинг соғлиғи ва ҳаётига хавф туғдириши мумкин. Монопол бозорларда „Инвестиция эвазига тариф“ янги тариф сиёсатига ўтиш зарур», — деди у.
Президент «конгломерат» тушунчасини қонунчилик даражасида белгилаш бўйича ҳам топшириқ берди. «Бир-бири билан боғланган бозор субъектлари иқтисодий концентрация учун рухсат олишлари керак», — деб ҳисоблайди у.
Қозоғистон раҳбари, шунингдек, 2023 йилда фискал тартибга солишни тиклаш учун янги Солиқ кодекси тайёрланишини маълум қилди.
Тоқаев «ҳашамат солиғи» деб аталадиган солиқни жорий этиш имкониятини кўриб чиқишни топширди. У қимматбаҳо кўчмас мулк, транспорт воситаларини сотиб олиш учун ундирилади ва ўрта синфга таъсир қилмайди.
Президент, шунингдек, автомобиллар олиб киришнинг барча ноқонуний каналларини тўсиб қўйиш бўйича қатъий чоралар кўришга чақирди.
«Шу билан бирга, жорий йилнинг 1 сентябрига қадар олиб кирилаётган бундай автомобиллар билан боғлиқ вазиятни бартараф этиш зарур. Уларни қонунийлаштириш учун 200−250 минг тенгедан (4,6−5,8 млн сўм) ошмайдиган миқдорда утилизация ва дастлабки рўйхатга олиш учун ягона йиғим ундиришни таклиф қиламан. Бу чора қидирувда бўлмаган ва божхона «тозалови»дан ўтган автомобилларга нисбатан қўлланилиши керак, деди у.
Қозоғистон бизнеси учун жиддий муаммо кредит ресурсларининг етишмаслигидир, деди давлат раҳбари.
«Қозоғистонда кичик ва ўрта бизнесни молиялаштирмаслик қарийб 42 млрд долларни ташкил этади. Шу билан бирга, банкларда кўп трлн долларлик ликвидлик тўпланган, бу эса аслида иқтисодиёт учун ишламайди. Миллий банк, Молиявий тартибга солиш агентлиги, ҳукумат реал секторни барқарор ва арзон кредитлаш бўйича аниқ ечимларни топиши керак», — деди у.
Тоқаев 2025 йилгача маҳаллий йўлларнинг камида 95 фоизини яхшилашни мақсад қилган.
«Ҳукумат бу масалани бевосита назорат қилсин. Йўл қурилишида қонунбузарликларни аниқлаш керак… Бизда ҳалигача битум етишмаяпти. Бу нефть қазиб олувчи мамлакат учун уятли ҳолат. Ҳукумат бу муаммони тубдан ҳал қилиши керак», — деди у.
Фото: kapital.kz.
Президент келгуси йилда миллий лойиҳани амалга оширишга киришишини, унинг доирасида икки йил ичида бугунги кунда тиббиёт муассасаси мавжуд бўлмаган 650 қишлоқда тиббий ва фельдшер-акушерлик пунктлари қурилиб, тўлиқ жиҳозланишини таъкидлади.
У «Адолатли Қозоғистонни қуришда мактаб ўқитувчиларининг ҳал қилувчи ролини» таъкидлади. Педагогика олий ўқув юртларини аккредитациядан ўтказиш бўйича янги стандартни қабул қилиш ва ўқитувчилар компетенциялари тизимини ишлаб чиқиш режалаштирилмоқда.
«Жаҳон илмий-техникавий тараққиётини ҳисобга олган ҳолда, ўрта мактабда табиий-математик циклдаги фанлар ва инглиз тилини ўқитишни кучайтириш муҳим аҳамиятга эга», — деди Тоқаев.
Президент, шунингдек, энг кам иш ҳақини 60 дан 70 минг тенгега (1,39 млн сўмдан 1,63 млн сўмга) кўтариш тўғрисида қарор қабул қилди. Бу 1,8 млн фуқаронинг даромадига бевосита таъсир қилади.
Пенсия тизимини сезиларли даражада қайта ислоҳ қилиш режалаштирилган. «Пенсиянинг энг кам базавий ставкасини яшаш минимумининг 70 фоизига, максималини эса 120 фоизга етказиш зарур. Бу аввалроқ қабул қилинган қарорлар билан биргаликда 2025 йилга бориб пенсияларнинг умумий миқдорини ўртача 27 фоизга ошириш имконини беради», — деди у.
Бундан ташқари, аёллар учун пенсия ёши 2028 йилгача 61 ёш қилиб белгиланади. Ягона жамғариб бориладиган пенсия жамғармасининг самарали инвестиция стратегиясини ишлаб чиқиш зарур, деди президент.
Тоқаев эълон қилинган Болалар йили доирасида 2024 йилдан бошлаб «Миллий жамғарма — болаларга» янги дастурини ишга тушириш бўйича топшириқ берди. У Миллий жамғарма йиллик инвестиция даромадининг 50 фоизини болаларнинг махсус жамғарма ҳисобварақларига улар 18 ёшга тўлгунга қадар, муддатидан олдин олиб қўйиш ҳуқуқисиз туширишни таклиф қилди. Вояга етгандан сўнг, тўпланган маблағлар уй-жой сотиб олиш ва таълим олиш учун сарфланади.
Президент коррупционерлардан тортиб олинган пулларни мактаблар қурилишига йўналтиришни ҳам топширди. Шунингдек, у йиллик 2−3 фоизли имтиёзли талаба кредитлари ва янги грантларни эълон қилди.
Тоқаев давлат бошқаруви тизимини марказсизлаштириш ва маҳаллий ҳокимият органларининг ваколатларини кенгайтириш вазифасини қўйди. Бу иш Бош вазир девонини тармоқлараро масалалар билан шуғулланувчи «ихчам ҳукумат аппарати»га айлантиришдан бошланади.
«Сиёсий мансабдор шахсларнинг шахсий масъулиятини оширган ҳолда давлат бошқаруви тизимини марказсизлаштиришга алоҳида эътибор қаратиш лозим. Ҳукумат ваколатларининг бир қисми вазирликларга берилиши керак. Муайян соҳавий сиёсат учун жамоавий Вазирлар Маҳкамаси эмас, балки аниқ вазир жавобгар бўлиши керак. Ҳукумат асосий эътиборни тармоқлараро муаммоларни ҳал қилишга қаратади», — деди у.
Унга кўра, марказий бошқармалар вертикалини оптималлаштириш орқали давлат маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органларининг ваколатларини сезиларли даражада кенгайтириши зарур, бу эса долзарб масалалар ечимини яқинлаштиради.
Давлат раҳбари судьялар ҳақида ҳам гапирди. Улар юқори малакали, ҳалол ва коррупциядан холи бўлиши керак, деди у.
«Аввало, барча судьялар мақомини тенглаштириш керак. Улар устун бўлган ҳамкасбларига қарам бўлмасликлари лозим. Шунингдек, Олий суд судьяларини сайлов йўли билан сайлаш усулини жорий этиш зарур. Бунинг учун президент муқобил асосда номзодларни Сенатга киритиши керак. Бу соҳага кучли адвокатларни жалб қилиш учун моддий шарт-шароит яратиш керак».
Президент январдаги намойишлар иштирокчиларига амнистия эълон қилди.
«Иш ташлашда қатнашганлар ва ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари бизнинг фуқароларимиз. Улар нафақат суд адолатли, балки жамият юмшоқ бўлишига ҳам умид қилишади. Давлат январь воқеаларида иштирок этган, аммо оғир жиноят содир этмаган фуқароларга нисбатан жазони енгиллаштирди. Қонунни бузганларнинг айримлари ўз айбларини англаб, ўтган қилмишларига пушаймон бўлишди. Менимча, уларга кечиримли муносабатда бўлган маъқул», — деди у.
Тоқаевнинг аниқлик киритишича, амнистия тартибсизликларни уюштирган асосий шахсларга, шунингдек, давлатга хиёнат ва ҳокимиятни зўравонлик билан ўзгартиришга уринишда айбланган шахсларга нисбатан қўлланилмайди.
Давлат раҳбари синтетик гиёҳвандлик воситалари истеъмоли ортиб бораётганини таъкидлади. Динамика кескин салбий: сўнгги уч йил ичида муомаладан чиқарилган «синтетика» ҳажми 10 баравар ошди. Улар ижтимоий тармоқлар, мессенжерлар орқали деярли бепул сотилади ва ҳатто уйгача етказилади. Унинг сўзларига кўра, гиёҳвандлик ва наркобизнесга қарши курашиш бўйича комплекс режа ишлаб чиқиш зарур.
Тоқаев давлат институтларининг қайта ишга туширилиши ва муддатидан олдин президентлик сайловлари ўтказилишини эълон қилди.
«Мен учун давлат манфаатлари ҳамма нарсадан устун. Шу боис, мен ўз ваколат муддатим қисқаришига қарамай, муддатидан олдин президентлик сайловларига боришга тайёрман. Қолаверса, узоқ ўйланиб, президентлик муддатларининг сони ва муддатини қайта кўриб чиқиш керак деган хулосага келдим. Президентлик мандатини қайта сайланиш ҳуқуқисиз бир муддатга 7 йил муддатга чеклашни таклиф қиламан», — деди у.
Унинг фикрича, 7 йил (ҳозир — 5 йил) ҳар қандай улкан дастурни амалга ошириш учун етарли муддатдир. «Бошқа томондан, президентлик мандатини бир муддат билан чеклаш давлат раҳбарининг миллий тараққиётнинг стратегик вазифаларини ҳал этишга максимал эътибор қаратишини таъминлайди», — деди Тоқаев.
Бундан ташқари, президент мамлакатда парламент сайловларини 2025 йил ўрнига 2023 йилнинг биринчи ярмида ўтказишни таклиф қилди.

Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев выступил с посланием народу (видео, текст). «Газате.uz» приводит главные моменты выступления.
Глава государства отметил, что административное регулирование цен снижает инвестиционную привлекательность целых отраслей, приводит к дефициту товаров и зависимости от импорта. Поэтому предстоит поэтапно отказаться от вмешательства государства в ценообразование.
«Исключение составят неконкурентные рынки — тарифы монополистов останутся под плотным контролем. Но контроль вовсе не означает давление», — сказал он.
По его словам, базовая цель экономической политики остается неизменной: это качественный и инклюзивный рост благосостояния населения Казахстана.
Приоритетами нового экономического курса станут:
• стимулирование частной предпринимательской инициативы, то есть отход от госкапитализма и чрезмерного вмешательства государства в экономику;
• развитие конкуренции, то есть обеспечение равных возможностей для всех;
• справедливое распределение национального дохода.
Касым-Жомарт Токаев отметил, что в Казахстане изношены две трети сетей электроснабжения, 57% тепловых коммуникаций и почти половина водопроводных сетей.
«Искусственное сдерживание тарифов чревато веерными отключениями, авариями, и, как итог, угрозой здоровью и жизни граждан. На монопольных рынках необходимо перейти к новой тарифной политике „Тариф в обмен на инвестиции“», — заявил он.
Президент также поручил на законодательном уровне определить понятие «конгломерат». «Связанные друг с другом субъекты рынка обязаны получать разрешение на экономическую концентрацию», — считает он.
Казахстанский лидер также анонсировал, что для перезагрузки фискального регулирования в 2023 году будет подготовлен новый Налоговый кодекс.
Токаев поручил рассмотреть возможность введения так называемого «налога на роскошь». Он будет взиматься при приобретении дорогостоящих объектов недвижимости, транспортных средств и не затронет средний класс.
Президент также призвал принять решительные меры для перекрытия всех нелегальных каналов ввоза машин.
«При этом надо урегулировать ситуацию с такими автомобилями, ввезенными до 1 сентября текущего года. Для их легализации предлагаю применить в разовом порядке единый сбор за утилизацию и первичную регистрацию в размере, не превышающим 200−250 тысяч тенге (4,6−5,8 млн сумов). Эта мера должна коснуться автомобилей, не находящихся в розыске и прошедших таможенную «очистку», — указал он.
Серьезной проблемой для бизнеса Казахстана остается нехватка кредитных ресурсов, отметил Глава государства.
«Недофинансирование малого и среднего бизнеса в Казахстане составляет около 42 млрд долларов. При этом в банках накоплена многотриллионная ликвидность, которая фактически не работает на экономику. Нацбанк, Агентство по финрегулированию, правительство должны найти конкретные решения, обеспечивающие стабильное и доступное кредитование реального сектора», — сказал он.
Токаев поставил задачу к 2025 году улучшить не менее 95% местных дорог.
«Пусть правительство непосредственно контролирует этот вопрос. Необходимо выявить нарушения в дорожном строительстве… У нас по-прежнему не хватает битума. Это позорная ситуация для страны, добывающей нефть. Правительство должно кардинально решить эту проблему», — заявил он.
Фото: kapital.kz.
Президент сообщил, что со следующего года начнётся реализация национального проекта, в рамках которого в течение двух лет будут построены и полностью оснащены медицинские и фельдшерско-акушерские пункты в 650 селах, в которых сегодня нет медучреждений.
Он подчеркнул «решающую роль школьных учителей в построении Справедливого Казахстана». Планируется принять новый стандарт аккредитации педагогических вузов и выработать рамку компетенций педагога.
«Учитывая глобальный научно-технический прогресс, важно усилить в старших классах преподавание предметов естественно-математического цикла и английского языка», — отметил Токаев.
Президент также принял решение поднять уровень минимальной заработной платы с 60 до 70 тысяч тенге (с 1,39 млн до 1,63 млн сумов). Это напрямую затронет доходы 1,8 миллиона граждан.
Планируется существенно перезагрузить пенсионную систему. «Следует последовательно довести минимальную базовую ставку пенсии до 70% от прожиточного минимума, а максимальную — до 120%. Вместе с ранее принятыми решениями это позволит к 2025 году увеличить совокупную пенсию в среднем на 27%», — сообщил он.
Более того, планка пенсионного возраста для женщин будет до 2028 года зафиксирована на уровне 61 года. Необходимо разработать эффективную инвестиционную стратегию Единого накопительного пенсионного фонда, сказал президент.
Токаев в рамках объявленного Года детей поручил запустить с 2024 года новую программу «Нацфонд — детям». Он предложил отчислять 50% от ежегодного инвестиционного дохода Национального фонда на специальные накопительные счета детей до достижения ими 18 лет, без права досрочного снятия. По достижении совершеннолетия накопленные суммы будут направлены на приобретение жилья и получение образования.
Президент также поручил направлять деньги, изъятые у коррупционеров, на строительство школ. Он также анонсировал льготные кредиты на обучение под 2−3% годовых и новые гранты.
Токаев поставил задачу децентрализовать систему государственного управления и расширить полномочия местных властей. Эта работа начнется с преобразования канцелярии премьер-министра в «компактный аппарат правительства», который будет заниматься межотраслевыми вопросами.
«Акцент необходимо сделать на децентрализации системы госуправления при одновременном повышении персональной ответственности политических служащих. Часть компетенций правительства следует передать министерствам. За конкретную отраслевую политику должен отвечать конкретный министр, а не коллективный кабинет. Правительство же сосредоточится на решении межотраслевых вопросов», − заявил он.
По его словам, через оптимизацию вертикали центральных ведомств государству необходимо существенно расширить полномочия местных исполнительных органов, что позволит приблизить решение насущных вопросов.
Глава государства также высказался о судьях. Они должны быть высококвалифицированными, честными, а также чистыми от коррупции, сказал он.
«Прежде всего, стоит приравнять статус всех судей. Они не должны зависеть от своих коллег, которые стоят выше. Следует также ввести способ выбора судей Верховного Суда путем выборов. Для этого президент должен представить кандидатов в Сенат на альтернативной основе. Необходимо создать материальные условия для привлечения в эту сферу сильных юристов».
Президент заявил об амнистии для участников январских протестов.
«Те, кто участвовал в забастовке, и сотрудники силовых структур — наши граждане. Они надеются не только на то, что суд будет справедливым, но и на то, что общество будет снисходительным. Государство снизило наказание гражданам, участвовавшим в январском инциденте, но не совершившим тяжкого преступления. Некоторые из нарушивших закон осознали свою вину и раскаялись в своих прошлых поступках. Я думаю, что лучше относиться к ним с прощением», — сказал он.
Токаев уточнил, что амнистия не коснется основных деятелей, причастных к организации беспорядков, а также обвиняемых в государственной измене и попытке насильственной смены власти.
Глава государства отметил растущее потребление синтетических наркотиков. Динамика резко отрицательная: за последние три года объем изымаемой из оборота «синтетики» вырос в 10 раз. Они практически беспрепятственно продаются через социальные сети, мессенджеры и даже доставляются на дом. По его словам, необходимо разработать Комплексный план по борьбе с наркоманией и наркобизнесом.
Токаев заявил о перезагрузке государственных институтов и анонсировал досрочные президентские выборы.
«Для меня интересы государства превыше всего. Поэтому я готов пойти на досрочные президентские выборы, даже несмотря на сокращение собственного срока полномочий. Кроме того, после долгих размышлений я пришел к выводу, что назрела необходимость пересмотра количества и длительности сроков полномочий президента. Предлагаю установить ограничение мандата президента в один срок продолжительностью 7 лет без права переизбрания», — подчеркнул он.
По его мнению, 7 лет (сейчас — 5 лет) — это достаточный период для реализации любой амбициозной программы. «С другой стороны, ограничение президентского мандата одним сроком обеспечит максимальную нацеленность главы государства на решение стратегических задач общенационального развития», — считает Токаев.
Кроме того, президент предложил провести парламентские выборы в стране в первой половине 2023 года вместо 2025 года.