Ўзбекистонда 2022 йилнинг ёз мавсумида 142 нафар фуқаро чўкиш билан боғлиқ бахтсиз ҳодиса туфайли вафот этган. Бу ҳақда АОКАда бўлиб ўтган брифингда ФВВ матбуот хизмати раҳбари ўринбосари Самандар Ҳикматуллаев маълум қилди.
2022 йилнинг бугунги кун ҳолатига ҳудудий Фавқулодда вазиятлар бошқармалари Сувда-қутқарув гуруҳлари томонидан жами 142 нафар фуқароларнинг чўкишлари билан боғлиқ бахтсиз ҳолатларга чиқишлар амалга оширилган бўлиб, булардан 51 нафари чўмилиш оқибатида, 85 нафари эҳтиётсизлик оқибатида юзага келган. Ушбу чўкканларнинг 45,3 фоизини вояга етмаганлар ташкил этди.
85 нафар фуқаро дарёлар, каналлар ҳамда ариқларнинг устидаги сув, газ, чиқинди оқава сув қувурларидан йўлни қисқартириш мақсадида кўприк сифатида фойдаланиб ўтишлари ҳамда сув хавзалари қирғоқ бўйларида хавфсизлик қоидаларига риоя этмаганликлари сабабли чўкишган.
Эслатиб ўтамиз, 2022 йилнинг 20 июнига қадар 65 киши сувга чўкиш оқибатида ҳалок бўлганини ҳақида маълум қилгандик. Ўшанда ФВВ вакили «Газета.uz»га чўкиш ҳолатлари, сабаблари ва чўкаётганларни қандай қутқариш зарурлиги ҳақида сўзлаб берганди (видео).

В течение этого летнего сезона в Узбекистане погибли 142 человека в результате несчастных случаев на воде. Об этом сообщил заместитель начальника пресс-службы МЧС Самандар Хикматуллаев на брифинге в Агентстве информации и массовых коммуникаций.
В 51 случае люди тонули, купаясь в «запрещенных местах», в небезопасных водоемах. При этом 45,3% утонувших — несовершеннолетние.
Еще 85 человек утонули, упав в воду, когда переходили через реки и каналы по трубам водопроводов, газопроводов и канализации, чтобы срезать путь, а также из-за несоблюдения правил безопасности на берегах водоемов.
Накануне пресс-служба управления по чрезвычайным ситуациям Наманганской области сообщила, что с 16 августа ведет поиски 12-летней девочки, которая купалась с подругами в реке Карадарё и утонула. К поисковым работам привлечены водолазы, спасатели Нарынского, Туракурганского и Папского районов, сотрудники Нацгвардии и органов внутренних дел, а также волонтеры.
В начале лета «Газета.uz» писала, что доступные пляжи у водоемов Ташкента уничтожены, поэтому люди, не имеющие материальной возможности отдохнуть семьей в бассейнах и аквапарках, купаются в каналах и у пологих берегов рек.