Ижтимоий тармоқларда Сурхондарё вилояти ҳокими Тўра Боболов билан боғлиқ яна бир аудиоёзув тарқалди. Унда ҳам аввалги аудиода бўлгани каби куракда турмайдиган сўзлар эшитилган.
Вилоят ҳокимлиги маълумотларига кўра, Тўра Боболов ҳамда Қизириқ туманининг собиқ ҳокими Илҳом Юсупов, тумандаги кластер вакилининг суҳбати 2022 йилнинг 17 январь куни бўлиб ўтган. Аудио эса суҳбатдан кесиб олиниб, бошқа овозлар қўшилган ҳолда монтаж қилинган.
«Илгари Қизириқ тумани сендан кўра юз карра яхши эди. Тўртта тракторингни к*****га тиқиб қўй, оғайни. Сен Россияда ишлаётганинг йўқ, бу Сурхондарё. Бу Бухоро, Самарқанд, Андижон ёки Фарғона ҳам эмас. Кўп ғўддайма, ҳароми ишларни қиляпсан. Ч***б қўйяпсан, қўпол қилиб айтганда. Билиб қўй, хафа бўлиб ўтирма, оёғим етади, пачағингни чиқариб ташлайман», — деди у.
Шундан сўнг, мутасаддилар кластернинг ҳудуддаги самарадорлиги, деҳқончилик ишлари учун техника етишмаслиги ва бошқаларни муҳокама қилишган.
Ёзувнинг
Ҳокимликнинг изоҳ беришича, Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 30 августдаги «Сурхондарё вилоятида замонавий агросаноат кластерларини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори ижроси юзасидан Қизириқ туманида хорижий инвестициялар иштирокида масъулияти чекланган жамият шаклида ташкил қилинган пахта- тўқимачилик кластери ўз мажбуриятларини бажармай белгиланган лойиҳаларни амалга оширмасдан келган.
Хусусан, туманда 2020 йилда 10,5 минг нафар фуқаро қишлоқ хўжалиги соҳасида банд бўлган бўлса, муҳокама қилинган вақтда (2021 йил якуни бўйича) 4 минг нафар фуқаро мазкур соҳага қамраб олиниб, уларнинг 6,5 минг нафари ишсиз қолдирилган. Бунинг оқибатида туманда хорижий давлатларга иш излаб кетганлар сони ошган.
Шунингдек, кластер томонидан 2022 йил баҳорги дала ишларида қатнашиши белгиланган 262 та чопиқ трактори ва култиваторлар ҳамда 102 та чигит экиш сеялкаларини таъмирлаш ишлари амалга оширилмай, ўз ҳолига ташлаб қўйилган.
«Вилоят ҳокими юқоридаги ҳолатларни таҳлил қилиш жараёнида асабий ҳолатда қўпол сўзлар ҳам ишлатиб юборган (аудиоёзувнинг 2:07-дақиқасидан 2:10 дақиқасигача бўлган ҳолат бундан мустасно). Ушбу муҳокамалардан сўнг кўтарилган муаммоли масалалар бўйича зарур чора-тадбирлар белгиланган», — дейилади хабарда.
Ҳокимлик ҳудуд ривожи учун жон куйдираётган вилоят ҳокимининг овозини ёзиб олиб, монтаж қилиб, ижтимоий тармоқларда тарқатиш орқали уни ёмонотлиқ қилишдан, раҳбарият кўзига ёмон кўрсатишга уринишдан кимлардир манфаатдор бўлиши мумкинлигини қайд этди.
«Тасаввур қилайлик, бир оила бошлиғи фарзандини оила учун бирон муҳим ишнинг уддасидан чиқолмай уни орқага тортгани учун жаҳл устида койиди. Худди шундай, беш ёки ўн эмас, қарийб уч миллион кишининг манфаатини таъминлашга масъул раҳбар ҳам вақтида амалга оширилмаган иш учун жиддий толиққани сабаб беихтиёр масъулларга қаттиқ гапириб юборган бўлиши мумкин. Бу сўзларни монтаж қилиб, тармоқда тарқатиш билан шуғулланиш орқали раҳбарнинг ишчанлик қобилиятига таъсир этмоқчи бўлаётганлар ўзларини бугунги ислоҳотларга хайрихоҳ шахс, дея аташга ҳақли эмаслар, бизнингча», — дейилади ҳокимлик баёнотида.
Бундан ташқари, ҳокимлик ижтимоий тармоқ фойдаланувчиларига монтаж қилингани аниқ сезилиб қолган бу аудиоёзувни тарқатган кимсалар ҳаракатида ғаразли ниятлар борлигини маълум қилиб, бундан тўғри хулоса чиқаришларини, чалғимасликларини сўраган.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ тармоқларда Тўра Боболов Ангор туман прокурорини ҳақорат қилгани акс этган аудио тарқалганди. Унда ҳоким прокурорга вазифаларини бажармагани, қолаверса, ташкилотларга нисбатан жиноят иши очгани учун танбеҳ берган. Ҳолат юзасидан вилоят ҳокимлиги ва Бош прокуратура муносабат билдирганди.

В сети распространилось очередное аудио с голосом хокима Сурхандарьинской области Туры Боболова. На записи, как и на появившейся недавно другой, содержится нецензурные лексика.
По данным областной администрации, запись вырезана из разговора хокима Сурхандарьи с бывшим хокимом Кызырыкского района Ильхомом Юсуповым и представителем районного кластера 17 января. Хокимият утверждает, что запись смонтирована с добавлением других голосов.
В начале записи Тура Боболов предположительно обращается к руководителю кластера и требует от него «не важничать». На записи много склеек и голосов, из-за чего сложно понять, кому адресованы слова и кто отвечает.
«До тебя были [кластеры], которые в сто раз лучше [выращивали продукцию]. Эти четыре трактора ты засунь себе в ****, дружище. Ты работаешь не в России, это Сурхандарья. Это не Бухара, Самарканд, Фергана или Андижан. Дружище, не важничай много. Ты делаешь поганое дело, поганое… Б****ь, моя нога достанет тебя, не обижайся. Раздавлю тебя», — сказал он.
Дальше стороны обсуждают эффективность работы кластера в районе, нехватку техники для культивационных работ и другое.
На записи во временном промежутке 2:07—2:10 слышны нецензурные слова, но резко меняется тональность и громкость голоса. Хокимият подчёркивает, что эти выражения не принадлежат хокиму области, что могут подтвердить свидетели.
В областной администрации пояснили, что в связи с исполнением постановления Кабинета министров Узбекистана от 30 августа 2021 года о создании современных агропромышленных кластеров в Сурхандарьинской области (документ отсутствует в свободном доступе), хлопково-текстильный кластер, созданный при участии иностранных инвестиций в Кызырыкском районе, не выполнил свои обязательства по реализации утверждённых проектов.
В частности, если в 2020 году 10,5 тысячи человек были заняты в сельском хозяйстве, то по итогам 2021 года (на момент разговора) были обеспечены занятостью только 4000 человек, то есть около 6500 остались без работы. В результате выросло число жителей, которые выехали за границу в поисках работы, отмечается в сообщении.
Кроме того, не был выполнен ремонт 262 сенокосных тракторов и культиваторов и 102 сеялок, запланированный кластером для весенних полевых работ в 2022 году.
«В процессе разбора вышеуказанных случаев хоким области в нервном состоянии употребил грубые слова (за исключением слов с 2:07 по 2:10 минуты). Следует отметить, что после этих обсуждений были определены необходимые меры по поднятым проблемным вопросам», — говорится в сообщении.
В хокимияте допустили, что кто-то может быть заинтересован в том, чтобы записать голос Туры Боболова, «горящего душой за развитие региона», смонтировать его и распространить в социальных сетях, пытаясь выставить его в плохом свете в глазах руководства.
«Представим, что глава семьи сердится на своего ребёнка за то, что он не выполнил важное дело для семьи и тянет её назад. Точно так же лидер, отвечающий за благополучие почти 3 миллионов человек, а не пяти или десяти, мог непроизвольно резко разговаривать с ответственными работниками, потому что он был серьёзно озабочен работой, которая не была сделана вовремя. На наш взгляд, те, кто пытается повлиять на работоспособность руководителя, монтируя и распространяя эти слова в сети, не имеют права называть себя доброжелателями сегодняшних реформ», — заявили в областной администрации.
Хокимият также сообщил, обращаясь к пользователям соцсетей, что в действиях тех, кто распространил аудиозапись, которая явно смонтирована, «есть злой умысел», и попросил их «сделать правильные выводы».
В середине августа в сети распространилось аудио, на котором Тура Боболов оскорбляет прокурора Ангорского района Сирожиддина Рамазонова. В хокимияте заявили, что запись неверно интерпретируется.
Позже появилась запись, на которой хоким строго отчитывает чиновников, которые не могут обеспечить «добровольно-принудительную» подписку на газету «Сурхон тонги» в необходимом количестве.
Накануне запись разговора хокима с прокурором упомянул президент Шавкат Мирзиёев. «Если ты устал, то я тебя тоже сниму с должности», — заявил глава государства, обращаясь к Туре Боболову.