Эстония, Латвия, Литва ва Польша Россия фуқаролари учун қуруқлик чегарасини кесиб ўтишга чекловлар киритади. Бу ҳақда Эстония ташқи ишлар вазири Урмас Рейнсалу матбуот анжуманида маълум қилди, деб хабар беради Эстония миллий телерадиокомпанияси (ERR).
Унинг сўзларига кўра, 19 сентябрга ўтар кечаси Россия фуқароларининг Эстонияга киришига тақиқ кучга киради. Шенген визасини қайси давлат берган бўлишидан қатъи назар, улар мазкур давлатлар ҳудудига кира олмайди. «Эстонияга Шенген визаси билан келманг, бу ерда сизни хуш кўришмайди», деди вазир россияликларга.
Урмас Рейнсалунинг қўшимча қилишича, тақиқ туристик визалар билан саёҳат қилувчиларга тааллуқлидир ва мамлакатга қариндошлари билан учрашиш ёки бошқа гуманитар сабабларга кўра ташриф буюришни хоҳловчиларга нисбатан татбиқ этилмайди.
Бош вазир Кажа Каллас мамлакатга киришни тақиқлаш сабабларидан бири сифатида хавфсизлик масаласини алоҳида таъкидлади, чунки: «Россиянинг Украинадаги агрессив уруши билан бир қаторда гибрид уруш ҳам борлигини ҳисобга олсак, Эстония барча келганларни назорат қила олмайди».
«Эстония чегарани ҳимоя қилиш учун катта ресурслардан фойдаланиши керак», — деди у.
Сиёсатчининг айтишича, жорий этилган санкциялар туфайли Россия билан ҳаво қатнови тўхтатилганидан сўнг Россия Федерацияси билан чегарадош давлатларга «жуда оғир тушган». Унинг таъкидлашича, ўтган ҳафта Европа Иттифоқи ташқи ишлар вазирларининг йиғилишидан сўнг Европа Комиссияси чегарадош давлатларнинг кириш чекловлари тўғрисида миллий даражада қарор қабул қилиш ҳуқуқини ҳам тан олган.
Бугунги кунга қадар Россия фуқаролари Эстония томонидан берилган 49,8 минг амалдаги визага эга, улардан 47,9 минг нафари қисқа муддатли ва 1805 нафари узоқ муддатли. 19,3 минг ҳолатда ташриф мақсади туризм, 20,4 минг ҳолатда оила ва дўстларни зиёрат қилиш. Бошқа давлатлар йилига беш йилгача амал қилиш муддати ва Шенген ҳудудига бир неча марта кириш имконияти билан 3 миллиондан ортиқ Шенген визалари беради. Ҳисоб-китобларга кўра, камида 10 млн Россия фуқароси қисқа муддатли Шенген визасига эга.
Прагада бўлиб ўтган икки кунлик ташқи ишлар вазирларининг йиғилишида Европа Иттифоқи давлатлари Россия фуқароларига виза беришни тақиқлаш бўйича келишувга эриша олмади. Бунинг ўрнига улар визани соддалаштириш бўйича келишувни бекор қилишга келишиб олдилар, бу эса Шенген визаларини олиш тартибини россияликлар учун қимматроқ қилади ва қийинлаштиради, аммо ЕИга кириш имконияти сақланиб қолади.
Ўз навбатида, Болтиқбўйи мамлакатлари, бошқа Европа Иттифоқи аъзоларининг қарорига қарамай, Россия фуқароларининг киришини миллий даражада чеклашга рози бўлишди. Финляндия Европа Комиссияси даражасида келишиб олинмагунча чекловлар жорий қилмаслигини билдирди.

Эстония, Латвия, Литва и Польша введут ограничения на пересечение сухопутной границы для граждан России. Об этом на пресс-конференции заявил министр иностранных дел Эстонии Урмас Рейнсалу, передаёт Эстонское национальное телерадиовещание (ERR).
По его словам, в ночь на 19 сентября вступит в силу запрет на въезд в Эстонию для граждан России. Они не смогут попасть на территорию этих государств, вне зависимости от того, какой страной выдана шенгенская виза. «Не приезжайте в Эстонию с шенгенскими визами, вам здесь не рады», — обратился к россиянам министр.
Урмас Рейнсалу добавил, что запрет касается лиц, путешествующих с туристическими визами, и не затрагивает желающих посетить страну с целью встреч с родственниками и по иным гуманитарным причинам.
Премьер-министр страны Кая Каллас выделила вопрос безопасности как одну из причин введения ограничения на въезд, поскольку «Эстония не может контролировать всех прибывающих, учитывая, что наряду с агрессивной войной России в Украине существует и гибридная война».
«Эстония должна использовать огромные ресурсы для обеспечения безопасности границы», — сказала она.
Политик сообщила, что после приостановления авиасообщения с Россией из-за введенных санкций, на приграничные с РФ страны «легло очень тяжелое бремя». Она отметила, что после встречи министров иностранных дел стран ЕС на прошлой неделе Еврокомиссия также признала право приграничных стран принимать решение об ограничении въезда на национальном уровне.
На сегодняшний день граждане России имеют 49,8 тысячи действующих виз, выданных Эстонией, из которых 47,9 тысячи краткосрочные и 1805 долгосрочные. В 19,3 тысячах случаях целью поездки является туризм, в 20,4 тысячах — посещение семьи и друзей. Другие страны выдают более 3 млн шенгенских виз в год со сроком действия до пяти лет и возможностью многократного въезда в Шенгенскую зону. По оценкам, не менее 10 миллионов граждан России имеют действующую краткосрочную шенгенскую визу.
Страны Европейского союза во время двухдневной встречи министров иностранных дел в Праге не смогли договориться о запрете на выдачу виз гражданам России. Вместо этого они согласились расторгнуть соглашение об упрощенной выдаче виз, из-за чего процедура получения шенгенских виз для россиян станет дороже и сложнее, но возможность въезда в ЕС останется.
В свою очередь, страны Прибалтики, несмотря на решение других членов Евросоюза, договорились ограничить въезд для российских граждан на национальном уровне. Финляндия заявила, что не станет вводить ограничения, пока их не согласуют на уровне Еврокомиссии.