Президент фармони билан Ўзбекистон Стратегик ривожланиш агентлиги негизида президент ҳузуридаги Стратегик ислоҳотлар агентлиги ташкил этилди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот хизмати хабар беради.
Агентлик маҳаллий ва хорижий экспертларни жалб этган ҳолда алоҳида соҳа ва тармоқларни ислоҳ қилиш бўйича таклифлар ишлаб чиқади. Уларнинг амалга оширилишини ташкил этади ва назорат қилади.
Шунингдек, соҳа ва тармоқларда амалга оширилаётган ислоҳотларни танқидий таҳлил қилган ҳолда уларнинг самарадорлигини баҳолайди. Расмиятчилик, сансалорлик ва коррупциявий ҳолатларга шароит яратувчи тизимли муаммоларни аниқлайди ва уларни бартараф этиш бўйича чоралар кўради.
Шу билан бирга, Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси ва давлат дастурларининг ижросини мониторинг қилиш асосида уларнинг тўлақонли ва сифатли амалга оширилишини мувофиқлаштириш ҳам уларнинг вазифасига киради.
Халқаро молия институтлари, чет эл ташкилотлари ва хорижий мутахассисларни ҳамда беғараз кўмак маблағларини жалб қилиш ишларини тизимли ташкил этади. Улар бўйича ахборот ва ҳисоботларнинг маълумотлар базасини яратилади.
Давлат иштирокидаги корхоналарни трансформация қилиш, жумладан ҳисоботларни халқаро стандартлар асосида тузиш, бошқарув органлари таркибига мустақил аъзоларни киритиш ва соҳага оид бўлмаган активлардан самарали фойдаланиш бўйича амалга оширилаётган ишларнинг натижадорлигини мониторинг қилиш билан шуғулланади.
Бундан ташқари, президент ҳузуридаги Стратегик ислоҳотлар агентлигининг кенгаши тузилди. Кенгашга бир қатор ваколатлар берилди.
Жумладан, 1 октябрдан бошлаб соҳа ва тармоқларда ислоҳотларни амалга ошириш, уларни мувофиқлаштириш ҳамда натижадорлигини баҳолаш тартиби жорий этилади.
Агентлик ҳар йили 1 октябрга қадар кейинги йил учун ислоҳ қилинадиган тегишли соҳа ва тармоқлар бўйича иш режани тасдиқлаш учун агентликнинг кенгашига киритади.
Белгиланишича, агентлик бош директори ва унинг ўринбосарлари президент томонидан лавозимига тайинланади ва лавозимидан озод этилади. Агентлик бош директори мақоми, меҳнатга ҳақ тўлаш, тиббий ва транспорт хизмати кўрсатиш шарт-шароитларига кўра президентнинг маслаҳатчисига тенглаштирилади.

На базе Агентства стратегического развития Узбекистана создано Агентство стратегических реформ при президенте. Это предусмотрено указом главы государства от 9 сентября «О дополнительных мерах по ускорению стратегических реформ». В этот же день указом президента генеральным директором агентства стратегических реформ назначен Шухрат Абдушарифович Вафаев, до этого работавший заместителем министра инвестиций и внешней торговли.
«Стремительно меняющаяся в настоящее время политико-экономическая ситуация в мире требует реализации действенных реформ в новых направлениях по обеспечению устойчивого развития национальной экономики, повышению конкурентоспособности отечественных производителей на внешних рынках, дальнейшему улучшению условий жизни населения и росту человеческого капитала», — отмечается в указе.
Основными задачами агентства определены разработка предложений по реформированию отдельных сфер и отраслей с привлечением отечественных и зарубежных экспертов, контроль за их реализацией, оценка эффективности реформ, выявление системных проблем и принятие мер по их устранению.
Среди задач также мониторинг реализации «Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022−2026 годы» и государственных программ, координация их полноценной и качественной реализации, привлечение международных финансовых институтов, иностранных организаций и зарубежных специалистов, средств безвозмездной помощи.
Кроме того, агентство займётся вопросами трансформации предприятий с участием государства, в частности, составлением отчётов на основе международных стандартов, включением в состав органов управления независимых членов и осуществлением мониторинга результативности работ по эффективному использованию неотраслевых активов.
Совет Агентства стратегических реформ будет возглавлять сам президент Узбекистана. Совет будет утверждать приоритетные направления и основные параметры эффективности деятельности агентства, другие решения, связанные с его деятельностью, а также предложения, «дорожные карты» и программы, разработанные агентством. Решения совета будут оформляться протоколами, обязательными к исполнению всеми государственными органами и организациями.
По итогам каждого квартала совета агентства будет проводить заседание, на котором будут обсуждаться текущие и перспективные планы стратегического развития страны и предложения по их реализации, обстоятельства, препятствующие эффективной реализации реформ, и конкретные адресные меры по их устранению, а также политическое, социальное и экономическое положение в регионах на основе мнений населения и меры по решению волнующих граждан проблем.
Агентство стратегического развития было создано в июле 2021 года. В его задачи были включены привлечение инвестиций и реализация проектов в разрезе отраслей и регионов.