Арманистон бош вазири Никол Пашинян Самарқандда бўлиб ўтадиган Шанхай Ҳамкорлик Ташкилоти саммитида иштирок этмайди. Бу ҳақда ТАСС мамлакат ҳукумати матбуот хизматига таяниб хабар қилди.
Қайд этилишича, у Арманистондаги вазият туфайли шундай қарорга келган.
Бир муддат аввал ШҲТнинг Ўзбекистондаги миллий координатори Раҳматулла Нуримбетов РИА Новости агентлигига Озарбайжон президенти Илҳом Алиев ва Арманистон бош вазири Никол Пашинян саммит ташкилотчиларини Самарқанддаги ШҲТ саммитига ташрифлари бекор қилингани ҳақида хабардор қилмагани ҳақида маълум қилганди.
Аввал хабар берганимиздек, 13 сентябрга ўтар кечаси Озарбайжон-Арманистон чегарасида ҳарбий тўқнашув юз берганди. Томонлар ўқ отишни бошлаганликда бир-бирини айблаган. Икки давлат ҳарбий хизматчилари орасида қурбонлар бор. Чоршанба куни Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги Озарбайжон-Арманистон чегарасида сулҳга эришилганини олқишлади ва сиёсий ва дипломатик музокаралар олиб бораётган томонларни вазиятни нормаллаштиришга чақирди.
«Арменпресс» маълумотларига кўра, Никол Пашинян КХШТ Коллектив хавфсизлик кенгашининг навбатдан ташқари йиғилишида «Арманистоннинг ҳудудий яхлитлигини тиклаш ва Озарбайжон қуролли кучларининг мамлакатдан чиқиб кетишини таъминлаш учун ташкилот, шу жумладан, ҳарбий ёрдам сўраб мурожаат қилган. Унинг сўзларига кўра, можаро давомида 105 нафар арман ҳарбий хизматчиси ҳалок бўлган.

Премьер-министр Армении Никол Пашинян «в связи со сложившейся ситуацией» не будет участвовать в саммите Шанхайской организации сотрудничества, который пройдет в Самарканде. Об этом сообщили «Арменпресс» в аппарате главы правительства.
Некоторое время назад национальный координатор ШОС от Узбекистана Рахматулла Нуримбетов сообщил агентству «РИА Новости», что президент Азербайджана Ильхам Алиев и премьер-министр Армении Никол Пашинян не уведомляли организаторов саммита об отмене своих визитов на саммит ШОС в Самарканде.
Как мы сообщали ранее, в ночь на 13 сентября на границе Азербайджана и Армении произошло боевое столкновение. Стороны обвинили друг друга в начале обстрелов. Среди военнослужащих обеих стран есть потери. В среду МИД Узбекистана приветствовал достижение перемирия на азербайджано-армянской границе и призвал стороны к политико-дипломатическим переговорам для нормализации обстановки.
По данным «Арменпресс», Никол Пашинян на внеочередном заседании Совета коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности обратился к ОДКБ за помощью, в том числе военной, «для восстановления территориальной целостности Армении и обеспечения вывода азербайджанских вооруженных сил с территории Армении». По его словам, в ходе конфликта погибли 105 армянских военнослужащих.