16 сентябрь куни БМТ Бош Ассамблеяси истисно тариқасида Украина президенти Владимир Зеленскийга 77-сессияда бевосита эмас, балки видеомурожаат орқали нутқ сўзлашга рухсат беришни овозга қўйди. Бу ҳақда БМТ баёнотида сўз боради.
Мазкур қарорни 101 давлат, жумладан Қозоғистон қўллаб-қувватлади. Хитой, Эрон ва Ўзбекистон билан биргаликда 19 делегация бетараф қолди. Етти давлат: Россия, Беларус, Куба, Шимолий Корея, Никарагуа, Эритрея ва Сурия қарши овоз берди.
Қирғизистон, Туркманистон ва Тожикистон овоз беришда иштирок этмади.
Қабул қилинган ҳужжатга кўра, Украина «Президентнинг олдиндан ёзиб олинган баёнотини» тақдим этиши мумкин, у Бош Ассамблея залида Ассамблеянинг 77-сессиясидаги умумий мунозаралар чоғида янграйди. Маърузачилар рўйхатида Владимир Зеленскийнинг делегатларга мурожаати 21 сентябрь чоршанба куни тушдан кейинга режалаштирилган.
Белоруссия делегацияси ушбу истиснони фақат Украина билан чекламасликни таклиф қилди, аммо унга ўзгартиришлар киритилмади. Уларни фақат 23 делегация қўллаб-қувватлади.
Ўнлаб давлатлар муаллифлик қилган резолюцияда гап фақат жорий сессия ҳақида кетаётгани ва истисно прецедент бўлмаслиги кераклиги таъкидланган.
Аъзо давлатлар ўз қарорини Бош Ассамблея «тинчликсевар суверен давлатлар раҳбарлари, БМТ аъзолари ўзларига боғлиқ бўлмаган сабаблар, жумладан, давом этаётган чет эл босқинлари ва тажовузлари, ўз мамлакатларига хавфсиз чиқиб кетишлари ва қайтишларига имкон бермаётган ҳарбий ҳаракатлар ёки миллий мудофаа ва хавфсизлик соҳасидаги ўз бурч ва функцияларини бажариш зарурати кабилар туфайли Бош Ассамблея мажлисларида шахсан иштирок эта олмайдиган ҳолатларни ҳисобга олгани билан изоҳладилар».
20 сентябрь куни БМТда БМТ Бош Ассамблеясининг 77-сессиясининг умумий муҳокамаси бошланади. Олий даражадаги ҳафталик ташкилот томонидан йилнинг энг кутилган тадбирларидан бири бўлиб, бутун дунёдан давлат ва ҳукумат раҳбарлари Ню-Йоркка келади. Охирги икки йил давомида пандемия сабабли штаб йўлаклари бўм-бўш, олдиндан ёзиб олинган чиқишлар катта экранларда намойиш этилмоқда. Бу йил бундай тартиб фақат Украина президенти учун амал қилади.
Эслатиб ўтамиз, ташқи ишлар вазири Владимир Норов бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси 19−24 сентябрь кунлари АҚШга ташриф буюриб, БМТ Бош Ассамблеясининг 77-сессиясида нутқ сўзлайди.

Генеральная ассамблея ООН 16 сентября проголосовала за то, чтобы сделать исключение из правил и разрешить президенту Украины Владимиру Зеленскому выступить на 77-й сессии не лично, а с видеообращением. Об этом говорится в заявлении ООН.
Это решение поддержала 101 страна, включая Казахстан. 19 делегацией воздержались, в том числе Китай, Иран и Узбекистан. Против проголосовали семь стран: Россия, Беларусь, Куба, Северная Корея, Никарагуа, Эритрея и Сирия.
Кыргызстан, Туркменистан и Таджикистан не участвовали в голосовании.
Согласно принятому документу, Украина может представить «заранее записанное заявление президента, которое будет воспроизведено в зале Генеральной Ассамблеи во время общих прений Ассамблеи на ее 77- сессии». В списке выступающих обращение Владимира Зеленского к делегатам запланировано на вторую половину дня в среду 21 сентября.
Делегация Беларуси предложила не ограничивать это исключение только Украиной, но ее поправки не прошли. Их поддержали лишь 23 делегации.
В резолюции, авторами которой выступят десятки стран, подчеркивается, что речь идет только о текущей сессии и исключение не должно быть прецедентом.
Свое решение государства-члены объяснили тем, что Генассамблея таким образом принимает во внимание «обстоятельства, при которых руководители миролюбивых суверенных государств, членов ООН не могут лично участвовать в заседаниях Генеральной Ассамблеи по не зависящим от них причинам вследствие продолжающегося иностранного вторжения, агрессии, военных действий, которые не позволяют им безопасно покинуть свои страны и вернуться в них, или в силу необходимости выполнять свои обязанности и функции в области национальной обороны и безопасности…».
20 сентября в ООН стартуют общие прения 77-й Генассамблеи ООН. Неделя высокого уровня — одно из самых ожидаемых событий года в организации, когда в Нью-Йорк съезжаются главы государств и правительств стран мира. Последние два года из-за пандемии коридоры штаб-квартиры пустовали, а заранее записанные выступления транслировались на больших экранах. В этом году в таком режиме выступит лишь президент Украины.
Министр иностранных дел Владимир Норов возглавит делегацию Узбекистана, которая посетит Нью-Йорк 19−24 сентября, и выступит на общих дебатах сессии ООН.