Пандемиянинг илк кунларидан кўпчилик COVID-19 қанчалик жиддий эканлигига шахсан ўзлари бошидан кечириб гувоҳ бўлишди. Ўнлаб мамлакатларнинг иқтисодиёти ва бизнесини янги юқумли касаллик йирик инқирозга олиб келди ва унинг оқибатлари ҳали-ҳануз тўлиқ бартараф этилгани йўқ.
2021 йилдан тадбирлар онлайн форматдан офлайн форматга ўтиб, бизнесга аста-секин тикланиб олишга шароит яратмоқда. Бунда пандемияни ҳеч ким ёддан чиқараётгани йўқ, зеро профилактика чораларига риоя қилмаслик, шубҳасиз, касаллик яна авжига чиқиши ҳамда локдаун ва чекловларга олиб келиши мумкин.
Шунинг учун иштирокчилар сони ва орасидаги масофани сақлашга қўйилган талаблардан ташқари, ШҲТ саммитида қатнашганларни ROSSA компаниясининг тезкор тестлари ёрдамида вирус бор ёки йўқлигига текширишди.
ROSSA ўз фаолиятини 2018 йилда Ўзбекистон Фанлар академияси ҳузуридаги Иммунология ва инсон геномикаси институти биносида турли кассаликлар диагностикаси бўйича реагентларни тажриба-синов асосида ишлаб чиқарувчи сифатида бошлади. 2019 йилда унинг ўз ишлаб чиқариш мажмуаси қурилди. Бугунги кунда асосий ишлаб чиқариш майдони Нурафшонда фаолият юритмоқда.
Компания олимлар ва технологларнинг илмий-тадқиқот салоҳиятини, замонавий биотехнологик ишлаб чиқаришни, халқаро стандартларга жавоб берадиган клиникадан олдин ва кейин ўтказиладиган синовларни бирлаштирган ҳолда Ўзбекистонда IVD (in vitro диагностика) ишлаб чиқаришда етакчи ўринлардан бирини эгаллайди.
Бундай корхоналарнинг очилиши ўз ишланмаларни яратиш орқали етказиб берувчиларга бўлган тобеликни камайтириш ҳамда лаборатория тадқиқотлари учун реагентлар импортини имкон қадар камайтириш имкониятини беради.
Бутун дунёда тест ишлаб чиқариш технологияси бир хил. Асосий моҳияти — уларнинг интеллектуал ҳиссасида — ўлжани вируснинг қаерига мўлжаллашга боғлиқ. Технология ягона, бироқ у нимани ва қанчалик тўғри аниқлаши, бу қанча туриши, у билан ишлаш қанчалик мураккаб ва хавфсиз бўлиши — тестнинг ўзига хослиги билан белгиланади. ROSSA ходимларининг аксарияти тиббиётдан биотехнологияга келган тиббий биологлардир. Тестни ишлаб чиқишда унинг сифати ва барча даражадаги лабораториялар учун мавжудлиги муҳим аҳамиятга эга. Барча реагентлар референс лабораторияларда, шунингдек, Бутунжаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти панелларида синовдан ўтказилади.
Бундан ташқари, компаниядаги қиёсий таҳлиллар давомида ROSSA тест тизимлари сезгир ва самаралироқ бўлиб чиқди. Бошқача қилиб айтганда, ROSSA тестлари касалликни дастлабки босқичида аниқлай олади.
ROSSA шу кунгача Ўзбекистон Республикаси Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизматининг лабораториясига COVID-19`ни аниқлаш бўйича ПЗР-тест тизимларини етказиб беришда давом этмоқда.
ШҲТ саммитида коронавирус инфекциясининг хавфсизлигини таъминлаш ва тарқалишининг олдини олиш мақсадида барча иштирокчилар ва ташкилотчилар COVID-19 касаллигини аниқлаш мақсадида синовдан ўтказилди. Бунинг учун ROSSAmed EXPRESS COVID-19 RT-PCR маҳсулоти танланди.
ROSSAmed EXPRESS COVID-19 RT-PCR — бу коронавирус РНКсини реал вақт режимидаги тадқиқот методи орқали аниқлашга йўналтирилган компаниянинг инновацион ишланмаси ҳисобланади. Ушбу маҳсулот тадқиқот вақтини беш-олти соатдан бир соатгача қисқартиришга имкон беради.
Вируснинг ДНКсини аниқлаш учун барча ПЗР таҳлилларини ўтказиш учун биоматериал экстракция қилинади, яъни тозаланади. Бунга жуда узоқ вақт сарфланади, аммо ROSSA таклиф қилаётган тест буни талаб қилмайди ва мазоклар билан ишлайдиганларнинг вақтини тежайди ҳамда хавфларни камайтиради.
Ушбу тест вируснинг тезда аниқлаш, унинг тарқалишини кузатиш ва ўз вақтида тўхтатиш керак бўлган ҳолларда зарур.
Компания вакиллари таъкидлашича, бундай тестни ишлаб чиқилиши — ПЗР диагностикаси бозорида инқилобий ҳодиса.
Бундай формат жуда кўп одамлар қатнашадиган ҳамда нисбатан тор доирадаги тадбирларни ўтказишда талабгир ва қулайдир. Ахир ҳозирги шароитларда тестлардан фойдаланмасдан юз ёки ундан ортиқ одам учун тадбирларни ўтказиш ортиқча дабдабаликдир.
«ШҲТ саммитида ROSSA маҳсулотидан фойдаланиш компаниянинг Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизмати томонидан юқори баҳоланиши ва унга бўлган ишончнинг юқорилигидан далолат беради», — деди ROSSA МЧЖнинг бош директори Ровшан Газиев.

С самого начала пандемии многие на личном опыте ощутили всю серьезность COVID-19. Новое вирусное заболевание для экономики и бизнеса десятка стран стало триггером крупнейшего кризиса, от последствий которого многие по сей день не оправились.
С начала 2021 года мероприятия из онлайн-формата постепенно возвращаются в офлайн, позволяя бизнесу восстановиться. При этом о пандемии никто не забывает, ведь несоблюдение мер профилактики и защиты может неизбежно привести к новым всплескам заболеваемости, а также к локдаунам и ограничениям.
Так, помимо соблюдения расстояния и количества участвующих, всех присутствующих на саммите ШОС проверяли на отсутствие вируса с помощью экспресс-тестов компании ROSSА.
ROSSA начала свою деятельность в 2018 году в виде экспериментального производства реагентов для диагностики заболеваний, которое располагалось в здании Института иммунологии и геномики человека при Академии наук Узбекистана. В 2019 году был построен собственный производственный комплекс. На сегодняшний день в Нурафшане функционирует основная производственная площадка.
Компания занимает одну из ведущих позиций в производстве IVD (in vitro диагностика) в Республике Узбекистан, объединив научно-исследовательский потенциал ученых и технологов, современное биотехнологическое производство, доклинические и клинические испытания, соответствующие международным стандартам.
Открытие подобного рода предприятий — это возможность уменьшить зависимость от иностранных поставщиков за счет собственных разработок, а также максимально повысить импортозамещение реагентов для лабораторных исследований.
Во всем мире технология разработки тестов одинакова. Основная суть в их интеллектуальном вкладе — к какому участку вируса разрабатывать мишень. Технология едина, но что, и с какой точностью она будет выявлять, сколько это будет стоить, насколько удобно и безопасно будет с ней работать — определяет уникальность.
В компании ROSSA большинство сотрудников медики-биологи, которые пришли из медицины в биотехнологии. При разработке теста немаловажно качество и его доступность для лабораторий всех уровней. Все реагенты проходят испытания в референс-лабораториях, а также на панелях Всемирной организации здравоохранения.
Помимо прочего, в ходе проведения сравнительных анализов в компании было выявлено, что тест-системы ROSSA оказались более чувствительными и информативными, чем некоторые зарубежные аналоги. Проще говоря ПЦР наборы ROSSA могут выявлять заболевание на самой начальной его стадии.
По сей день ROSSA продолжает активно поставлять ПЦР тест-системы по выявлению COVID-19 в лаборатории службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Республики Узбекистан.
На саммите ШОС в целях соблюдения безопасности и недопущения распространения короновирусной инфекции, проводилось тестирование всех участников и организаторов на выявление заболевания COVID-19. Для этого был выбран продукт ROSSАmed EXPRESS COVID-19 RT-PCR.
«ROSSАmed EXPRESS COVID-19 RT-PCR» — это инновационная разработка компании, которая предназначена для выявления РНК коронавируса методом исследований в режиме реального-времени. Данный продукт позволяет максимально сократить время проведения исследования с пяти-шести часов до одного часа.
Для проведения всех ПЦР анализов для выявления ДНК вируса проводят экстракцию биоматериала или, простыми словами, его очистку. Это занимает довольно много времени, но экспресс-тест от ROSSA этого не требует и потому сокращает время и риски для тех, кто работает с мазками.
Данный тест необходим там, где нужно быстро выявить сам вирус, мониторить и вовремя остановить его распространение.
Разработка подобного теста — революционный продукт на рынке ПЦР диагностики, считают в компании.
Подобный формат довольно востребован и удобен при проведении мероприятий с большим количеством людей и в относительно узком кругу. Ведь в нынешних условиях проведение мероприятий на сто и более человек без использования тестов — недопустимая роскошь.
«Использование экспресс-тестов ROSSA на саммите ШОС стало для компании высокой оценкой и признаком доверия со стороны Министерства здравоохранения страны и службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья республики» , — рассказал генеральный директор ООО ROSSA Ровшан Газиев.