Июнь ойида видеоси интернетда тарқалган аёлга нисбатан ҳукм чиқарилди. Ўшанда у касалхонада ётоқда ўтирган ҳолатда ёш боласини калтаклаган эди. Ҳодиса Самарқанд вилоятининг Пайариқ туманида содир бўлиб, аёлга нисбатан жиноят иши қўзғатилганди.
Жиноят ишлари бўйича Пайариқ туман суди аёлни Ўзбекистон Жиноят кодексининг 110-моддаси 2-қисми «а», «в» бандларида (ожиз аҳволдалиги айбдорга аён бўлган ҳолда вояга етмаган шахсни қийнаш) назарда тутилган жиноятни содир этганликда айбдор деб топди ва у 2 йилга озодликдан маҳрум этилди.
Аниқланишича, бола 1-гуруҳ ногирони бўлиб, аёл ўша пайтда стресс ҳолатида бўлган. Суд мажлисида у қилмишидан пушаймон эканлигини маълум қилган ва кечирим сўраган.
Аёлнинг қайнонаси ушбу видеони кўриб ухлай олмаганини айтиб, келинини оналик ҳуқуқидан маҳрум қилишларини сўради.
Болани калтаклаш лаҳзасини видеога олган гувоҳнинг айтишича, судланувчи касалхонада ётганида боласини мунтазам равишда калтаклаган.
Эслатиб ўтамиз, болалар омбудсмани Алия Юнусова ушбу ҳолатга изоҳ берар экан, у таниқли саноқлилардан бири эканлигини таъкидлаган эди.
«Афсуски, жамиятда бефарқлик кайфиятининг борлиги сабаб, болаларга нисбатан қилинаётган зўравонлик ҳолатларига қўл силтаб, „менга нима“ қабилида иш кўрадиганлар ҳам йўқ эмас. Мазкур Самарқанд вилоятидаги шифохонада содир бўлган ҳолатни олсак, палатада она боладан ташқари камида икки нафар шахс бор эди. Уларнинг шовқинини касалхона ходимлари ва шифокорлар эшитишмадими? Нега дарҳол болани она қўлидан тортиб олиб, тегишли ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган ходимларига мурожаат қилинмади?» — деб ёзганди болалар омбудсмани.
У давлат болаларни зўравонлик ва куч билан «тарбиялайдиган» ота-оналардан фарзандини олиб қўйиш механизмини ишлаб чиқишга мажбур бўлишидан огоҳлантирди.

Вынесен приговор женщина, видео с участием которой в июне распространилось в сети. На нем она бьет маленького ребёнка на больничной койке, вместе с которым сидит на больничной койке. Инцидент произошёл в Пайарыкском районе Самаркандской области, было возбуждено уголовное дело.
Пайарыкский районный суд по уголовным делам признал женщину виновной в совершении преступления, предусмотренного пунктами «а», «в» части 2 статьи 110 (истязание несовершеннолетнего лица, заведомо для виновного находившегося в беспомощном состоянии) Уголовного кодекса Узбекистана, и приговорил к 2 годам лишения свободы.
Стало известно, что ребёнок является инвалидом 1 группы, а женщина в тот момент находилась в состоянии стресса.
На судебном заседании она заявила, что сожалеет о своем поступке.
«Не может держать шею, не может сидеть, не может есть, не может ходить. Я сожалею», — сказала женщина.
Свекровь женщины заявила, что не могла уснуть после того, как посмотрела это видео, и попросила лишить свою невестку родительских прав.
Свидетельница, снимавшая момент избиения ребёнка, рассказала, что подсудимая регулярно избивала своего ребенка, находясь в больнице.
Напомним, детский омбудсман Алия Юнусова, комментируя этот случай, отметила, что он — лишь один из немногих известных.
«К сожалению, из-за чувства безразличия в обществе есть такие, кто отмахивается при насилии над детьми и ведёт себя так, будто их это не касается. В случае с Самаркандской областной больницей в палате помимо матери и ребенка находились минимум два человека. Неужели персонал больницы и врачи не слышали ничего? Почему ребёнка сразу не забрали из рук матери и не обратились в соответствующие правоохранительные органы?» — сказала она тогда.
Она предупредила, что государство может быть вынуждено разработать механизм изъятия ребёнка у родителей, которые «воспитывают» детей силой и насилием.