Президент Шавкат Мирзиёев 23 сентябр куни Тошкентда бир қатор объектларнинг қурилиши лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Хусусан, 2025 йилда Тошкент шаҳрида ўтказиладиган Ёшлар ўртасидаги Осиё ўйинларига мезбонлик қиладиган Олимпия шаҳарчаси бўйича таклифларни кўриб чиқди. Шаҳарчада олимпия стадиони, ёпиқ спорт мажмуалари, сув спорти саройи, машғулот майдончалари, эшкак эшиш ҳавзаси барпо этилади (фото).
Аввалги тақдимотда президент бу спорт мажмуалари «халқимизга мулк бўлиб қолишини, уларни сифатли қилиб қуриш зарурлигини» айтган эди. Лойиҳалаш ва кейинчалик қурилиш жараёнларига соҳада катта тажрибага эга чет эл компаниялари жалб этилади.
Давлат раҳбари спорт мажмуаларининг универсал бўлиши муҳимлигини таъкидлади. Стадион ва биноларнинг тепасида қуёш панеллари ўрнатиб, энергияни тежаш, бўш майдонларда кўпроқ дарахтлар экиш бўйича тавсиялар берди.
Тақдимот давомида Янги Ўзбекистон университети лойиҳаси ҳам кўриб чиқилди. Бунинг учун Мирзо Улуғбек туманидан жой ажратилиб, ўқув бинолари, маъмурият, ўқитувчилар ва талабалар учун ётоқхоналар, ошхона, кутубхона, лаборатория, спорт мажмуаси қурилиши лойиҳалаштирилган.
Ҳозир бу ҳудудда президент мактаби бор. Келгусида президент таълим муассасалари агентлиги ҳам шу ерда жойлашади. Шу тариқа, ҳудуд таълимга ихтисослашган яхлит мажмуа бўлади.
«Ихтисослаштирилган мактаблар — бизнинг заминимиз. Уларда болаларимиз билимли, баркамол бўлиб вояга етади. Университет бу тизимнинг давоми бўлиб, мамлакатимиз учун керакли, замонавий мутахассислар тайёрлайди. Шунинг учун бу ерда барча шарт-шароит, илғор методика бўлиши керак», — деди Шавкат Мирзиёев.
Президент таълим муассасалари агентлиги директори Ҳилола Умаров «Ўзбекистон 24» телеканалига берган интервюсида Германиянинг Siemens, MAN компаниялари университетда ўз йўналишлари бўйича лабораториялар, Google и Microsoft компаниялари эса ахборот технологиялари бўйича кичик лабораториялар очишни режалаштираётганини айтганди.
Унинг сўзларига кўра, Шавкат Мирзиёев қурилиш жараёнида «ақлли бино» тизимини жорий этиш бўйича кўрсатмалар бериб, ўқув хоналари, лабораторияларни тўғри жойлаштириш, профессор-ўқитувчилар ва талабалар учун қулай шароит яратиш вазифасини қўйган.
Тошкент ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаев Янги Ўзбекистон университети нафақат Ўзбекистонда, балки Марказий Осиёда ҳам намунали таълим муассасасига айланади, деб ҳисоблади.
«[Президент] лойиҳа ва қурилиш ишларини келаси ҳафтадан бошлаш бўйича топшириқ берди. Танлов асосида йирик лойиҳаларни амалга оширган ва дунёда ўз салоҳиятига эга, президент истагандек университет қуришга қодир тажрибали компаниялар танлаб олинади», — деди у.
Ҳоким замонавий таълим тизимини жорий этиш мақсадида Германия, Сингапур, Туркия каби 10 дан ортиқ давлат тажрибаси ўрганилганини айтди. Давлат раҳбари бунёдкорлик ишларига кўпроқ маҳаллий қурувчиларни жалб этиш зарурлигини таъкидлади.
Болалар тиббиёт маркази
Шавкат Мирзиёев Тошкентда тиббиёт кластерини ташкил этиш лойиҳасини ҳам муҳокама қилди. Корея иқтисодий тараққиёт ва ҳамкорлик жамғармаси (EDCF) кўмагида катталар тиббий маркази, онкология клиникаси ва университет қуриш режалаштирилган.
Бу учта мажмуа ҳозирги Болалар тиббиёт маркази билан бирга яхлит кластер ҳосил қилади. Унда ўқитиш ва даволаш бўйича Корея тажрибасига асосланган илғор тизим йўлга қўйилади.

Президент Шавкат Мирзиёев 23 сентября ознакомился с презентацией проектов строительства ряда объектов в Ташкенте.
В частности, глава государства изучил предложения по возведению Олимпийского городка в Ташкенте, который примет Азиатские юношеские игры 2025 года. В городке будут построены олимпийский стадион, крытые спортивные комплексы, дворец водных видов спорта, тренировочные площадки, гребной канал (фото).
В прошлой презентации на эту тему президент отмечал, что эти спортивные комплексы «должны долго прослужить нашему народу, поэтому необходимо обеспечить их качественное строительство».
В связи с этим к проектированию и строительству будут привлечены иностранные компании с большим опытом работы в данной сфере. Президент побеседовал с ними и выслушал их предложения. Он подчеркнул важность обеспечить универсальность спортивных сооружений. Даны рекомендации по энергоэффективности будущих объектов за счёт установки солнечных панелей на крышах стадионов и зданий, посадке большого количества деревьев в зелёных зонах.
В ходе презентации Шавкат Мирзиёев также рассмотрел проект Университета «Новый Узбекистан» (как будет выглядеть его кампус). Его планируется разместить в Мирзо-Улугбекском районе столицы, спроектированы здания учебных корпусов, администрации, общежитий для преподавателей и студентов, столовой, библиотеки, лаборатории, спортивного комплекса.
Сейчас на этом месте находится президентская школа. В будущем здесь же разместится Агентство президентских образовательных учреждений. Вместе с университетом они должны образовать единый комплекс в сфере образования.
«Специализированные школы — это наш фундамент. В них наши дети будут расти образованными и всесторонне развитыми. Университет станет продолжением этой системы и будет готовить востребованных, современных специалистов для нашей страны. Поэтому должны быть все условия, передовая методика», — сказал президент.
Директор Агентства президентских образовательных учреждений Хилола Умарова в интервью телеканалу «Узбекистан 24» сообщила, что немецкие компании Siemens, MAN планируют открыть в университете лаборатории по своим направлениям, а Google и Microsoft — малые лаборатории в сфере информационных технологий.
По её словам, Шавкат Мирзиёев поручил при строительстве реализовать систему «умное здание» и поставил задачу правильно расположить аудитории, лаборатории и создать комфортную среду для преподавательского состава и студентов.
Хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев считает, что Университет «Новый Узбекистан» станет образцовым образовательным учреждением не только в Узбекистане, но и в Центральной Азии.
«[Президент] поручил начать со следующей недели проектные и строительные работы. На основе конкурса будут выбраны опытные компании, которые выполнили крупные проекты и имеют свой потенциал в мире, способные построить университет так, как хочет президент», — сообщил он.
Градоначальник заявил, что для внедрения современной системы образования изучен опыт более 10 стран, в том числе Германии, Сингапура и Турции.
Глава государства подчеркнул необходимость привлечь к работам больше местных строителей.
Детский медицинский центр.
Шавкат Мирзиёев также обсудил проект создания медицинского кластера в Ташкенте. При поддержке Фонда экономического развития и сотрудничества Кореи (EDCF) планируется построить медицинский центр для взрослых, онкологическую клинику и университет.
Эти три комплекса вместе с действующим Детским медицинским центром образуют единый кластер. Будет создана передовая система обучения и лечения, основанная на корейском опыте, говорится в сообщении.