Саноқ комиссиялари ўзини ўзи мустақил деб эълон қилган Донецк ва Луганск халқ республикаларида, шунингдек, Украинанинг Россия қўшинлари томонидан босиб олинган Запорожье ва Херсон вилоятларида ўтказилган Россия таркибига қўшилиш бўйича референдумларнинг дастлабки натижаларини эълон қилди.
Маълумотлар РИА Новости томонидан тақдим этилган:
- Запорожье вилоятида Россияга қўшилиш учун — 98,19% (18% овоз қайта ишлагандан кейин);
- ДХРда — 98,27% (20,64% овоз);
- ЛХРда — 97,83% (21,11% овоз);
- Херсон вилоятида — 97,63% (27% овоз).
Эслатиб ўтамиз, 20 сентябрь куни Украинанинг Россия назорати остидаги вилоятлари маҳаллий ҳокимият органлари бир вақтнинг ўзида Россия Федерацияси таркибига қўшилиш бўйича референдумлар ўтказиш ташаббуси билан чиққан эди. Овоз бериш 23−27 сентябрь кунлари бўлиб ўтди. Россия президенти Владимир Путин аллақачон Россия Федерациясига қўшилиш бўйича референдум натижаларини қўллаб-қувватлаш ниятида эканини айтди.

Счетные комиссии опубликовали первые итоги референдумов о вхождении в состав России, проведенных в самопровозглашенных Донецкой и Луганской народных республиках, а также занятых российскими войсками Запорожской и Херсонской областях Украины.
Данные приводит РИА Новости:
• по Запорожской области за вхождение в состав России — 98,19% (после обработки 18% голосов);
• по ДНР за — 98,27% (20,64% голосов);
• по ЛНР за — 97,83% (21,11% голосов);
• по Херсонской области за — 97,63% (27% голосов).
Напомним, 20 сентября местные власти регионов Украины, находящихся под контролем России, одновременно выступили с инициативой о проведении референдумов по вхождению в состав РФ. Голосование проходило с 23 по 27 сентября. Президент России Владимир Путин ранее уже заявил, что намерен поддержать результаты референдумов о присоединении к РФ.