30 сентябрь куни Россия президенти Владимир Путин Кремлда бўлиб ўтган тантанали маросимда ўзини ўзи мустақил деб эълон қилган Донецк ва Луганск халқ республикалари, шунингдек, Россия Федерацияси томонидан босиб олинган Украинанинг Запорожье ва Херсон вилоятларининг Россия таркибига кириши тўғрисидаги шартномаларни имзолади."
"Ишончим комилки, Федерал Мажлис Россия Федерациясининг тўртта янги субъектини яратишни қўллаб-қувватлайди", — деди у очилиш нутқида.
Маҳаллий марказий сайлов комиссиялари маълумотларига кўра, қўшилиш тўғрисида қарор Россия назоратидаги ҳудудларда 23−27 сентябрь кунлари ўтказилган референдумлар натижасида қабул қилинган.
«Биз Киев режимини зудлик билан ўт очишни ва 2014 йилда бошлаган урушни тўхтатишга, музокаралар столига қайтишга чақирамиз. Биз бунга тайёрмиз», — деди Владимир Путин. Шу билан бирга, у музокараларда Украинанинг Россия назоратидаги ҳудудлари мақоми муҳокама қилинмаслигини таъкидлади.
«Киев маъмурлари ва уларнинг Ғарбдаги ҳақиқий хўжайинлари мени эшитишларини истайман. Донецк, Луганск, Херсон ва Запорожьедагилар бизнинг фуқароларимизга айланади. Абадий. Халқ ўз танловини қилди, Россия уларга хиёнат қилмайди. Биз юртимизни ҳар томонлама ҳимоя қиламиз», — деди у.

Президент России Владимир Путин 30 сентября на церемонии в Кремле подписал договоры о вступлении в состав России самопровозглашенных Донецкой и Луганской народных республик, а также занятых РФ Запорожской и Херсонской областей Украины.
«Уверен, что Федеральное собрание поддержит создание четырех новых субъектов Российской Федерации», — сказал он в предваряющей речи.
Решение о присоединении, по данным местных центризбиркомов, было принято по итогам референдумов на подконтрольных России территориях 23−27 сентября.
«Мы призываем киевский режим немедленно прекратить огонь и ту войну, которую он развязал ещё в 2014 году, вернуться за стол переговоров. Мы к этому готовы», — заявил Владимир Путин. При этом он подчеркнул, что статус подконтрольных РФ территорий Украины на переговорах обсуждаться не будет.
«Хочу, чтобы меня услышали киевские власти и их реальные хозяева на Западе. Люди в Донецке, Луганске, Херсоне и Запорожье становятся нашими гражданами. Навсегда. Народ сделал свой выбор, и Россия его не предаст. Мы будем защищать нашу землю всеми возможными способами», — сказал он.
Владимир Путин также отметил, что Россия будет обеспечивать безопасность ДНР, ЛНР, Запорожья и Херсонской области.