Огоҳлантириш: Материалда шафқатсизлик ва зўравонлик элементлари мавжуд.
Фарғона вилоятининг Қўштепа туманида 64 ёшли қайнота оилавий жанжал туфайли келинининг бошини кесиб ташлаган. Бу ҳақда Ўзбекистон Бош прокуратураси матбуот хизмати «Газета.uz»га маълум қилди.
Бош прокуратура маълумотларига кўра, жиноят 1 октябрь куни содир бўлган. Жанжал ҳар иккиси истиқомат қиладиган Ҳумдон маҳалласидаги уйлардан бирида бошланган. Кекса И. Р. келини К. Г. нинг кечки овқатни тайёрлаётганини кўриб, унга таомни мазалироқ тайёрлашини айтади. Келин бўлса қўлидан келганида овқат қилиши, у қандай чиқишидан қатъи назар ейишларини айтади. Шундан сўнг аёл эшикни қарсиллатиб ёпиши натижасида унинг ойналари синиб кетади.
Тергов маълумотларига кўра, қайнота «келиннинг жаҳлдор муносабати туфайли» ғазаби қўзиб чиқиб, ошхонага киради ва унинг бўйнига қўли билан уриши натижасида аёл ҳушини йўқотади. Шундан сўнг, эркак уни машинасида Фарғона вилоятининг Оқбилол қишлоғи тепалигига олиб боради. У ерда «хўжалик пичоғи билан ҳушсиз ётган К. Г. нинг бўйнидан кесиб, бошини танасидан ажратади ва шу орқали қасддан қотиллик содир этади», — дейилади Бош прокуратура хабарида.
«У кесилган бошни полиэтилен пакетга солади, жасадни чиқиндихонага ташлайди, бошни эса Олтиариқ тумани Файзобод қишлоғидаги „Тожиали обод“ фермер хўжалиги ҳудудидаги арчалар орасига яшириб қўяди», — дейилади хабарда.
Мазкур ҳолат юзасидан 3 октябрь куни Фарғона вилояти прокуратураси томонидан И. Р.га нисбатан Жиноят кодексининг 97-моддаси 1-қисми (қасддан одам ўлдириш) билан жиноят иши қўзғатилган. Гумонланувчи процессуал тартибда ушланган.

Предупреждение: в материале содержатся элементы жестокости и насилия.
В Куштепинском районе Ферганской области 64-летний свекор отрезал голову своей невестке из-за бытового конфликта. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе Генеральной прокуратуры Узбекистана.
По данным ведомства, преступление произошло 1 октября. Ссора началась в доме в махалле «Хумдон», где проживали оба. Пожилой мужчина И. Р., увидев, как его невестка К. Г., готовит ужин, «велел ей приготовить еду повкуснее». Девушка ответила, что приготовит еду как сможет и они будут есть этот ужин, каким бы он ни получился. Затем она с силой захлопнула дверь, от чего в двери разбилось стекло.
По версии следствия, свекор разозлился «из-за раздраженного отношения невестки», вошёл в кухню, ударил её по шее рукой, из-за чего девушка потеряла сознание. После этого мужчина отвёз её на машине в холмистую местность села Окбилол в Ферганском районе. Там он «разрезал шею лежавшей без сознания Г. К. хозяйственным ножом, отделив голову от тела, тем самым совершил умышленное убийство», заявили в Генпрокуратуре.
«Отрезанную голову он положил в целлофановый пакет, тело выбросил на свалку, а голову спрятал среди можжевельников на территории фермерского хозяйства „Тожиали обод“ в селе Файзобод в Алтыарыкском районе», — указали в ведомстве.
По данному факту 3 октября прокуратура Ферганской области возбудила в отношении И. Р. уголовное дело по части 1 статьи 97 Уголовного кодекса (умышленное убийство). Подозреваемый задержан в процессуальном порядке.