Шу кунларда Тошкент Яшнобод туманидаги Махтумқули кўчасида икки киши ўлимига сабабчи бўлган BMW ҳайдовчиси унинг машинаси қатнов қисмларини ажратувчи бордюрдан қандай қилиб қарама-қарши томонга ўтиб кетганини сўзлаб берди.
«Йўлнинг учинчи бўлагида кетаётгандим (Махтумқули кўчасида бир томонлама қатнов қисми тўртта бўлакдан иборат — таҳр.). Ўртада кетаётган Gentra йўлимга чиқди. Мен ўрта бўлакка қочдим, у кейин яна жойига қайтгиси келиб қолди. Жойига қайтаётганда мени сиқиб қўйди, мен тормоз босдим, у ёғини билмайман… Машина сузуб кетиб қолди, кейин тепага чиқиб кетиб қолди. Ўзимга келганимда машинани ўчирдим», — деди у Тошкент ИИББ намойиш қилган интервьюда.
У суҳбат вақтида айнан қандай тезликда ҳаракатлангани, хавфли «манёв»рларни бажаргани ёки йўқлиги ҳақида оғиз очмаган. Интернетда тарқалган видеода эса BMW бошқа автомобилларга қараганда тезроқ ҳаракатлангани, дастлаб ўнг томонга, кейин эса кескин чап томонга рулни буриб юборганини, сўнга қарама-қарши йўналишга чиқиб кетганини кўриш мумкин.
«Айбланувчи ҳалок бўлганларнинг оила аъзолари ва яқинларидан узр сўради. «Мен уйдан шу одамга шунақа қиламан деб чиқмаганман. Энди шу билан яшашни айтинг… Ҳаммаларидан кечиришларини сўрайман», — деди у.
BMW ҳайдовчисига нисбатан қамоқ эҳтиёт чораси қўлланилди. Ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 266-моддаси 3-қисми «а» банди (Транспорт воситалари ҳаракати ёки улардан фойдаланиш хавфсизлиги қоидаларини бузиш одамлар ўлимига сабаб бўлса) билан жиноят иши қўзғатилди.
Sevimli телеканали репортажидан лавҳа.
Ижтимоий тармоқлар ва блогерлар орасида содир бўлган ҳодисага изоҳлар орасида энг кўпи ҳайдовчининг жуда тез ҳаракатлангани ёки хавфли «манёвр»лар қилгани эмас, балки машина учун «трамплин» вазифасини бажарган қатнов қисмини ажратиб турувчи бордюрни нотўғри қурган шаҳар ҳокимиятини айблашдан иборат бўлиб қолди.
Тошкент шаҳар ИИББ матбуот хизмати раҳбари Нилуфар Исахонова Sevimli телеканалига тергов олди суриштирув ҳамда тергов вақтида аварияга сабаб бўлган омиллар ўрганиб чиқилишини маълум қилди.
«Агарда ҳақиқатдан йўл транспорт ҳодисаси содир этилишига айнан шу бетон тўсиқ сабабчи, тўсиқнинг тузилиши ҳам омил бўлган бўлса, терговчи томонидан тегишли идораларга тақдимнома киритилади. Шу каби жиноят содир этилишига сабаб бўлган омиллар ва шароитларни бартараф этиш юзасидан киритилади. Тақдимнома кўриб чиқилгач, тегишли ташкилотлар томонидан хулоса қилинади, яъни чора-тадбирлар амалга оширилади», — деди у.
Авария 9 октябрь куни соат 20:30 ларда Яшнобод тумани Махтумқули кўчасида содир бўлгани ҳақида ёзгандик. Катта тезликда ҳаракатланган BMW (давлат рақами — 10 M 666 PA) йўлни ажратувчи тўсиқдан ошиб ўтиб, қарама-қарши йўлдан келаётган Nexia-3 устига қулаб тушиб, уни салонини текислаб қўйганди. Оқибатда Nexia-3 ҳайдовчиси ва йўловчиси вафот этди. Бундан ташқари, BMW яна бир Nexia-3 ва Lacetti машиналарига ҳам зарар етказган.

Водитель BMW, на днях ставший причиной крупного ДТП на улице Махтумкули в Яшнабадском районе Ташкента, в котором погибли два человека, рассказал, как его машина вылетела на встречную полосу через разделительный бордюр.
«Я ехал по третьей полосе. Автомобиль Gentra, ехавший по средней полосе, перестроился на мою полосу. Я переехал на среднюю полосу, а он решил вернуться на свою полосу. Возвращаясь, он зажал меня, я нажал на тормоз, а дальше не знаю… Машина поплыла и полетела вверх. Когда я пришёл в сознание, машина была заведена, я её выключил», — сообщил он в интервью, показанном пресс-службой ГУВД Ташкента.
В интервью он ничего не говорит о том, что ехал на высокой скорости и совершал опасные манёвры. На видеозаписи с регистратора, которая публиковалась в интернете, видно, что BMW едет быстрее остального потока, перестраивается вправо, затем резко поворачивает влево и вылетает на противоположную полосу.
Обвиняемый попросил прощения у членов семей и близких погибших. «Я не выходил из дома с целью намеренно совершить такое в отношении этих людей… Как с этим жить теперь. Прошу их всех простить меня», — сказал он.
Водитель BMW заключён под стражу. В отношении него возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 266 Уголовного кодекса Узбекистана (нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств, повлёкшее человеческие жертвы). Ведётся следствие.
Кадр сюжета канала Sevimli.
Самой распространённой реакцией на происшествие в блогах и социальных сетях стало не превышение скорости водителем или опасная езда, а обвинение городских властей в неправильной конструкции бетонного разделителя, который, как пишут комментаторы, сыграл роль «трамплина», подбросив машину вверх.
Руководитель пресс-службы ГУВД Ташкента Нилуфар Исахонова в интервью телеканалу Sevimli сообщила, что при любом ДТП во время доследственной проверки и следствия изучаются все факторы, которые стали причиной аварии.
«Если этот бетонный разделитель действительно стал причиной ДТП, если его конструкция послужила таким фактором, следователь внесёт представление в соответствующие организации о предотвращении условий и факторов, которые могут быть причиной подобных преступлений. После этого соответствующие организации составят заключение и примут необходимые меры», — сказала она.
Мы писали, что авария произошла 9 октября примерно в 20:30. Автомобиль BMW (госномер — 10 M 666 PA) на высокой скорости вылетел на встречную полосу через разделительный бордюр и упал на ехавшую в своей полосе Nexia-3, сильно смяв салон, а затем опрокинулся набок. Кроме того, повреждения получили автомобили Nexia-3 и Lacetti. Водитель и пассажир Nexia-3, на которую упала BMW, скончались на месте.