Президент Шавкат Мирзиёев 2023 йилдан «маҳалла бюджети» тизими жорий этилишини, «ҳар бир маҳалла ўз муаммоларини мустақил ҳал қилиши»ни маълум қилди. Бу ҳақда давлат раҳбари сешанба куни бўлиб ўтган йиғилишда гапирди.
1 январдан бошлаб ҳар бир вилоятнинг солиқ ундирилиши паст бўлган биттадан туманида, тажриба тариқасида, аҳолининг мол-мулк ва ер солиғини ундириш маҳалланинг ўзига ўтказилади. Ундирилган мол-мулк ва ер солиғи маҳалла бюджетида қолади.
Ҳар йили 1 февралга қадар ҳокимлар маҳалла раиси ва ҳоким ёрдамчилари билан бирга маҳалла бюджети ҳисобидан ҳал қилинадиган лойиҳалар рўйхатини туман Кенгашларига тасдиқлаш учун киритади.
«2023 йил якунида ушбу тажриба барча ҳудудларда жорий қилинади», — деб ёзади президент матбуот котиби Шерзод Асадов.
Мутасаддиларга ушбу маблағларни шакллантириш, сарфлаш ва назорат қилиш тартибини ишлаб чиқиш топширилди.
Эслатиб ўтамиз, Шавкат Мирзиёев маҳаллалар қошида бюджет тузиш режалари ҳақида ўтган йилнинг сентябр ойида гапирган эди.
«Охирги йиллардаги ҳаракатларимиз туфайли ҳокимликларда маҳаллий бюджет пайдо бўлди. Бу йўқ эди. Энди маҳаллаларда бюджет ташкил қилишни режалаштирганмиз. Тасаввур қилинглар, ўзининг пули бўлса, маҳалла қандай ўзгаради — йўлини тўғрилайди, сув олиб келади, шохобча очади. Келгусида маҳаллага пул ҳам киради, талаб ҳам бошқача бўлади», — деганди президент.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев анонсировал внедрение системы «махаллинский бюджет» с 2023 года, чтобы «каждая махалля могла самостоятельно решать свои проблемы». Об этом глава государства заявил на совещании во вторник.
С 1 января в одном из районов каждой области, где низкая собираемость налогов, функции по сбору налога на имущество и земельного налога с населения в качестве эксперимента будут переданы махаллям. Собранные средства останутся в бюджете махаллей.
Ежегодно до 1 февраля хокимы совместно с председателем махалли и помощниками хокимов будут представлять на утверждение районным кенгашам перечень проектов, подлежащих финансированию за счет средств бюджета махалли.
По итогам 2023 года этот опыт будет внедрен во всех регионах, сообщил пресс-секретарь президент Шерзод Асадов.
Ответственным лицам поручено разработать порядок формирования, расходования и контроля этих средств.
О планах создания бюджета при махаллях Шавкат Мирзиёев говорил ещё в сентябре прошлого года.
«Благодаря нашим усилиям в последние годы в хокимиятах появились местные бюджеты. Прежде такого не было. Теперь планируем сформировать бюджеты в махаллях. Только представьте, как изменится махалля, имеющая свои средства, — починят дороги, проведут воду. В дальнейшем в махаллю придут деньги, но и требования будут другие», — заявил тогда президент.