Буюк Британиянинг Брекон шаҳрида разведка ва махсус бўлинмалар ўртасида ўтказилган «Кембрия патрули» халқаро танловида Ўзбекистон ҳарбийлари иккинчи ўринни эгаллади, деб хабар берди Мудофаа вазирлиги матбуот хизмати «Газета.uz»га.
Мусобақада ғалаба Британия жамоасига насиб этди, Покистон терма жамоаси кучли учликни якунлади.
Мусобақа конкурсларидаги йўналиш 90 км масофадаги турли даражадаги мураккаб шартлардан иборат бўлиб, ҳар 8−10 кмда бир нечта жанговар топшириқлар бажарилди.
Шунингдек, оммавий қирғин қуролларидан ҳимояланиш воситаларидан фойдаланган ҳолда 3 км масофадаги зарарланган ҳудуддан ўтиш, жойни разведка қилиш ва тоғ дарёсини кесиб ўтиш, ярадорларга биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш, жароҳатланганларни турли йўллар билан эвакуация қилиш, мина тўсиғидан якка ва гуруҳ таркибида ўтиш, душман обектига босқин уюштириш, гаровга олинганларни озод қилиш ва ҳарбий асирларни сўроқ қилиш каби шартларда ҳарбий хизматчилар ўз маҳоратларини синовдан ўтказишди.
Бундан ташқари, жамоаларга 8 та кутилмаган «тест сюрприз» топшириқлари ҳам берилди. Унга кўра, хорижий давлатлар қуроллари ва ҳарбий техникаси турларини аниқлаш, симуляция ва алоқа ускуналари ёрдамида артиллерия оловини йўналтириш, ҳарбий топография меъёрларни бажариш, Женева конвенсияси бўйича тест топшириш, разведка бўйича ҳисоботларни тайёрлаш ва тузиш, алоқа тайёргарлиги бўйича меъёрларни бажариш, бажарилган тадбирлар бўйича ва кейинги топшириқларни бажаришга шайлиги бўйича билдирув бериш жараёнлари ўтказилди.
«Кембрия патрули» халқаро мусобақасида дунёнинг жами 24 та давлатидан 144 та жамоалар иштирок этди. Жумладан, унда мезбон Буюк Британия, Ўзбекистон, Косово, Греция, Ирландия, Германия, Латвия, Франсия, Гана, Италия, Ҳиндистон, Полша, АҚШ, Швейсария, Литва, Нидерландия, Уелс, Непал, Шотландия, Австралия, Покистон, Мексика, Албания, Чили, Қозоғистон, Янги Зеландия Қуролли Кучлари разведка ва махсус бўлинмалари ҳарбий хизматчиларидан иборат жамоалар ўзаро баҳс олиб борди.
Маълумот ўрнида, Ўзбекистон Мудофаа вазирлиги жамоаси мазкур мусобақанинг 2019 йилги баҳсларида 1-ўринни, 2020−2021 йилларда эса 2-ўринни банд қилган.

По итогам международного соревнования «Кембрийский патруль», который прошёл в городе Брекон (Великобритания) среди разведывательных и специальных подразделений, военнослужащие Узбекистана заняли второе место, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Министерства обороны.
Победу в соревновании одержала сборная Великобритании, замкнула тройку сильнейших сборная Пакистана.
Соревнование включало несколько заданий в полосе протяжённостью 90 км, где участники через каждые 8−10 км выполнили несколько боевых задач: преодоление зараженного участка местности протяжённостью 3 км с использованием средств защиты, разведка местности, форсирование горной реки, оказание первой медицинской помощи раненым, эвакуация раненых, проход минных заграждений в одиночном порядке и в составе группы, налет на вражеский объект, освобождение заложников и допрос военнопленных.
Кроме того, сборные — участницы соревнования прошли восемь «тест-сюрпризов». Выполнялись такие задачи, как определение вида вооружения и военной техники иностранных государств, корректировка огня артиллерии с помощью симуляционных средств и средств связи, выполнение нормативов по военной топографии, сдача тестов Женевской конвенции (стандарты гуманного отношения во время войны), подготовка и оформление отчётов по разведке, выполнение нормативов по подготовке по связи, доклад о выполненных мероприятиях и готовности к выполнению следующих задач.
Всего в «Кембрийском патруле» приняли участие 144 сборных из 24 стран мира. В частности, за победу боролись военнослужащие разведывательных и специальных подразделений Вооруженных сил Великобритании, Узбекистана, Косова, Греции, Ирландии, Германии, Латвии, Франции, Ганы, Италии, Индии, Польши, США, Швейцарии, Литвы, Нидерландов, Уэльса, Непала, Шотландии, Австралии, Пакистана, Мексики, Албании, Чили, Казахстана и Новой Зеландии.
Сборная Министерства обороны Узбекистана в 2019 году стала победителем этого соревнования, а по итогам соревнований в 2020 и 2021 годах занимала второе место.