Январь-cентябрь ойларида Ўзбекистонда 197 013 та никоҳ қайд этилди, бу 2021 йилнинг шу даврига (206,7 минг) нисбатан 4,7 фоизга кам. 1000 аҳолига никоҳланиш даражаси 7,4 промилле (ўтган йили — 7,9 промилле) ни ташкил этди.
Промилле — бирон-бир соннинг мингдан бир улуши ёки фоизнинг ўндан бир қисми.
Никоҳлар сони бўйича тўртдан уч қисмида Самарқанд вилояти етакчи бўлиб, бу ерда 22 329 та никоҳ қайд этилган. Кейинги ўринларда Фарғона — 20955 та ва Қашқадарё вилоятлари — 20298 та никоҳ тузилган.
Шу билан бирга, 34 464 та ажралишлар қайд этилган, бу 2021 йилнинг 9 ойига нисбатан (29031 та) 18,7 фоизга кўп, дея хабар бермоқда Давлат статистика қўмитаси.
Ҳар 1000 нафар аҳолига ажралиш коэффициенти 1,4 промиллени ташкил этди, бу сўнгги бир неча йил ичида январь-сентябрь ойларидаги энг юқори кўрсаткичдир (ўтган йилнинг шу даврида — 1,1 промилле).
Ҳудудлар бўйича энг кўп ажралишлар Тошкент шаҳрида — 4433 та ва Фарғона вилоятида — 3979 та қайд этилган. Ҳар 1000 нафар аҳоли сонига нисбатан пойтахт ва Сирдарё вилояти бу кўрсаткич бўйича етакчилик қилмоқда — 2 промилле.
Сўнгги йилларнинг дастлабки уч чорагидаги никоҳлар ва ажралишлар статистик маълумотларига эътибор қаратадиган бўлсак, 2017−2019 йилларда ушбу даврдаги никоҳлар сони барқарор равишда ўртача 194,5 мингтани, ажралишлар эса 23,6 мингтани ташкил этганини кўриш мумкин. 2020 йилдаги пандемия йилида никоҳлар сони 184 мингтага, ажралишлар эса 20 мингтага қисқарди.
2021 йилда, яъни тўққиз ойда никоҳлар сони кескин ошиб, 206,7 мингтага етган, бироқ ажрашган жуфтликлар сони ҳам ошган — 29 мингта. Жорий йилда ажралишлар сони ўсишда давом этди, никоҳланиш статистикаси эса камайди.

За период с января по сентябрь в Узбекистане было зарегистрировано 197013 браков, что на 4,7% меньше, чем за такой же период 2021 года (206,7 тысячи). Коэффициент брачности на 1000 населения составил 7,4 промилле (7,9 промилле).
Лидером по количеству браков за три квартала стала Самаркандская область, где отношения оформили 22329 пар. Следом идут Ферганская — 20955 и Кашкадарьинская области — 20298.
За это же время было зарегистрировано 34464 развода, или на 18,7% больше, чем за первые девять месяцев 2021 года (29031), свидетельствуют данные Государственного комитета по статистике.
Коэффициент разводимости на 1000 жителей составил 1,4 промилле — это самый высокий показатель за январь-сентябрь за последние несколько лет (за аналогичный период прошлого года — 1,1 промилле).
В разрезе регионов наибольшее количество разводов зафиксировано в Ташкенте — 4433 и Ферганской области — 3979. В пересчёте на 1000 жителей по этому показателю лидируют столица и Сырдарьинская область — 2 промилле.
Если проследить статистику браков и разводов за первые три квартала последних лет, то можно заметить, что в 2017—2019 годах количество браков за этот период стабильно составляло в среднем 194,5 тысячи, а разводов — 23,6 тысячи. В пандемийный 2020 год количество браков упало до 184 тысяч, разводов — до 20 тысяч.
В 2021 году за девять месяцев количество браков резво выросло до 206,7 тысячи, но выросло и число разводящихся пар — 29 тысяч. В текущем году количество разводов за рассматриваемый период продолжило рост, а статистика по бракам снизилась.