резидент Шавкат Мирзиёев Туркиянинг Бартин вилоятидаги кўмир конида юз берган портлаш оқибатида кўплаб инсонлар қурбон бўлгани муносабати билан мамлакат президенти Режеп Таййип Эрдоғанга таъзия йўллади.
Давлат раҳбари вафот этганларнинг оила аъзолари ва яқинларига ҳамдардлик билдириб, жароҳат олган кончилар тез фурсатда соғайиб кетишини тилади, дея хабар қилди унинг матбуот котиби Шерзод Асадов.
Жума куни кечқурун Туркиянинг Қора денгиз соҳилидаги Бартин вилояти Амасра туманидаги Turkish Hard Coal Enterprises шахтасида портлаш содир бўлди. Воқеа содир бўлган пайтда конда 110 га яқин одам бўлган. Улардан 58 нафари тирик қолган, деди Туркия ички ишлар вазири Сулаймон Сойлу шанба куни эрталаб. Анадолу агентлигининг хабар беришича, сўнгги маълумотларга кўра, қурбонлар сони 41 кишига етган.
«Биз 11 қурбонга ёрдам бериш учун қўлимиздан келганини қиламиз. Улардан олти нафари Истанбулда, беш нафари Бартинда даволанмоқда», — деб ёзди Туркия соғлиқни сақлаш вазири Фаҳреттин Кожа ижтимоий тармоқда.
Фото: Анадолу.
BBC хабарига кўра, ички ишлар вазири портлаш тахминан 300 метр чуқурликда содир бўлганини маълум қилган. Ушбу кўрсаткичдан пастроқда 49 киши ишлар оларди. Портлаш сабаблари ҳозирча аниқланмаган, маҳаллий прокуратура тергов бошлаган. Туркия энергетика вазири Фотиҳ Дўнмезнинг сўзларига кўра, бу тўпланган метан-ҳаво аралашмасининг портлаши бўлиши мумкинлигини бир қанча омиллар кўрсатмоқда.
Туркия президенти Режеп Таййип Эрдоған шанба куни режалаштирилган тадбирларни бекор қилиб, фожиа содир бўлган жойга учиб кетди. У Туркия конларида аварияларнинг олдини олиш бўйича чора-тадбирлар тайёрланишини маълум қилди

Президент Шавкат Мирзиёев направил соболезнования президенту Турции Реджепу Эрдогану в связи с многочисленными жертвами в результате взрыва в шахте, расположенной в провинции Бартын этой страны.
Глава государства передал слова сочувствия и поддержки семьям и близким погибших, а также пожелания скорейшего выздоровления пострадавшим шахтерам, сообщает его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
В пятницу вечером произошёл взрыв в шахте компании Turkish Hard Coal Enterprises в районе Амасра провинции Бартин на Черноморском побережье Турции. На момент происшествия в шахте находилось около 110 человек. Из них выжили 58, сообщил в субботу утром министр внутренних дел Турции Сулейман Сойлу. Число погибших, по последним данным, возросло до 41, сообщает агентство «Анадолу».
«Мы делаем все для помощи 11 пострадавшим. Из них шесть находятся на лечении в Стамбуле, пятеро — в Бартыне», — написал в социальных сетях министр здравоохранения Турции Фахреттин Коджа.
Фото: «Анадолу».
Как сообщает BBC, глава МВД заявил, что взрыв произошел на глубине порядка 300 метров. Ниже этой отметки могли работать 49 человек. Причины взрыва пока не установлены, местная прокуратура начала расследование. По словам министра энергетики Турции Фатиха Донмеза, некоторые факторы указывают на то, что это мог быть взрыв скопившейся метановоздушной смеси.
На место трагедии вылетел президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, отменивший запланированные на субботу мероприятия. Он заявил о подготовке мер по предотвращению аварий на шахтах Турции.