Ўзбекистон соғлиқни сақлаш вазирининг тегиши буйруғига асосан Андижон вилояти соғлиқни сақлаш бошқармаси бошлиғи вазифасига Куватов Журъатбек Дилшадбекович тайинланди, деб хабар қилди вилоят ҳокимлиги матбуот хизмати.
2020 йил декабрь ойидан буён вилоят соғлиқни сақлаш бошқармасини Салоҳиддин Юсупов бошқариб келаётган эди. У соғлиғи билан боғлиқ муаммолар туфайли июль ойида лавозимдан кетди.
Журъатбек Куватов тайинловга қадар «Андижон-фарм» эркин иқтисодий зонаси раҳбари лавозимида ишлаган. Мазкур ЭИЗ асосан Ҳиндистоннинг етакчи компанияларининг инвестиция ва илғор технологияларини фармацевтика маҳсулотлари ва дори воситаларини ишлаб чиқаришга жалб қилиш мақсадида ташкил этилган.
Унга қадар эса ўзи таъсисчиси ҳисобланган Makro Farm Andijan компаниясига раҳбарлик қилган. Мазкур компания 2019 йилда Андижон вилояти ҳокими Шуҳратбек Абдураҳмонов ва собиқ соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шодмонов ўртасидаги можарода тилга олинган эди.
Ўшанда ССВ Андижон вилоят ҳокимлигида 2019 йил 3 январда ўтказилган йиғилиш баёни қарори билан вилоят молия бошқармасига пул маблағларини тиббиёт муассасаларидан йиғиб олиб, вилоят соғлиқни сақлаш бошқармаси ҳисоб рақамига марказлаштириш ҳамда ушбу пул маблағларига тўғридан-тўғри тузилган шартномаларга мувофиқ, шприц, инфузион система ва тиббий қўлқоплар сотиб олиш топширилганини қайд этган эди.
Бироқ «Давлат харидлари тўғрисида»ги қонунга кўра, тўғридан-тўғри шартнома тузиш йўли билан ушбу тиббий буюмларни харид қилиш тақиқланган. Юқоридаги топшириқ асосида Андижон шаҳрида жойлашган «MAKRO FARM ANDIJON» МЧЖ билан юқоридаги қонун талабларига зид равишда тузилган тўғридан-тўғри шартномалар асосида жами 6,3 млрд сўмлик мувофиқлик сертификати мавжуд бўлмаган шприц ва системалар сотиб олинган.
ССВ аслида ушбу маблағларга вилоят аҳолисига тиббий хизмат кўрсатиш учун дори воситалари ва бошқа зарур тиббий бумлар ҳам сотиб олиниши лозим бўлганини қайд этганди. Бунинг оқибатида, Андижон вилоятида 2018−2019 йилларда шприц, система ва қўлқоплар билан таъминот даражаси зарур эҳтиёждан бир неча маротаба ортиққа таъминланган, лекин шошилинч ёрдам учун керакли бўлган ва бошқа дори воситалари эҳтиёжга нисбатан бир неча маротаба кам харид қилинган.
Журатбек Қуватов 2008 йилда Тошкент фармацевтика институтини тамомлагандан сўнг фармацевтика бизнесини бошлаганини маълум қилган. Андижонга қайтиб, дорихона очган, кейин тармоқни кенгайтириб, дори-дармон ишлаб чиқаришни бошлаган.
Унинг сўзларига кўра, фармацевтика корхонаси маҳаллий аналогларини ишлаб чиқариш мақсадида вилоят ҳокимлигидан хориждан келтирилган дори воситалари бўйича маълумотлар олган. Биринчи босқичда компания шприц ва инфузион тизимларни ишлаб чиқарган. Корхонага 2019 йилда президент Шавкат Мирзиёев ташриф буюрган.
Кейинчалик тадбиркор 700 ўринга мўлжалланган Family Med хусусий клиникасини очишга қарор қилди, бугунги кунда унинг асосчиси Куватов Дилшодбек Тожидинович ҳисобланади. Сўнгра компания Med Sity Group Medical соғлиқни сақлаш марказини очди. Журъатбек Куватов бизнес маркази очиш ва бошқа лойиҳаларни амалга ошириш режалари ҳақида ҳам гапирган.
1,2 минг нафар ишчи меҳнат қилаётган Makro Farm Andijan корхонасида бугунги кунда 57 турдаги фармацевтика маҳсулотлари ишлаб чиқарилмоқда. Компания «Андижон» футбол клубининг ҳам асосчиси ҳисобланади.

Журатбек Дилшадбекович Куватов приказом министра здравоохранения Узбекистана назначен начальником Управления здравоохранения Андижанской области, сообщила пресс-служба областного хокимията.
С декабря 2020 года областное Управление здравоохранения возглавлял Салохиддин Юсупов, который покинул должность в июле, как сообщалось, из-за проблем со здоровьем.
Журатбек Куватов до назначения работал руководителем свободной экономической зоны «Андижон-фарм», которая создавалась для привлечение инвестиций и передовых технологий, в основном ведущих компаний Индии, в производство фармацевтической продукции и лекарственных средств.
До этого он также работал руководителем компании Makro Farm Andijan, где является учредителем. Эта компания упоминалась в конфликте хокима Андижанской области Шухрата Абдурахманова и бывшего министра здравоохранения Алишера Шадманова в 2019 году.
Минздрав отмечал, что хокимият области в январе 2019 года поручил перевести денежные средства медицинских учреждений в областное управление финансов, затем централизовать их на счёте облздрава и на основе прямых договоров закупать шприцы, инфузионные системы и медицинские перчатки. Однако законом о государственных закупках запрещено заключать прямые соглашения на покупку этих медицинских принадлежностей.
На основе протокола хокима области с Makro Farm Andijan было заключено прямое соглашение на сумму 6,3 млрд сумов на приобретение шприцев и систем без сертификата соответствия, что также является нарушением законодательства, отмечали в министерстве.
В Минздраве тогда заявляли, что на самом деле на эти средства должны были приобрести медицинские лекарства и препараты для населения. В результате в 2018—2019 годах объём шприцев, систем и перчаток превысил нужные объёмы в несколько раз, в то время как объём необходимых лекарств и препаратов для скорой помощи в несколько раз упал. Министерство обращалось в Генпрокуратуру с просьбой оказать содействие в решении сложившейся проблемы.
Журатбек Куватов рассказывал, что начал бизнес в сфере фармацевтики после окончания Ташкентского фармацевтического института в 2008 году. Он вернулся в Андижан и открыл аптеку, а затем расширил сеть и начал производство лекарств.
По его словам, фармкомпания получила данные у хокимията области об импортируемых лекарствах, чтобы выпускать местные аналоги. На первом этапе предприятие выпускало шприцы и инфузионные системы. Компанию в 2019 году посещал президент Шавкат Мирзиёев.
Позже предприниматель решил открыть частную клинику Family Med на 700 мест, где на сегодняшний день учредителем является Дилшодбек Таджидинович Куватов. Затем компания открыла центр оздоровления Med Sity Group Medical. Журатбек Куватов также рассказывал о планах открыть бизнес-центр и реализовать другие проекты.
Сегодня Makro Farm Andijan, где работают 1200 человек, выпускает 57 видов фармацевтической продукции. Компания также является учредителем футбольного клуба «Андижан».