Шанба куни эрталаб ҳарбий омборхонада юз берган портлаш оқибатида 3700 дан ортиқ турар-жой ва нотурар бинолар вайрон бўлган Сирдаё вилоятида фавқулодда ҳолат оқибатларини бартараф этиш ишлари давом этмоқда.
Вилоят ҳокимлиги матбуот хизматининг хабар беришича, якшанба куни тушдан кейин Сирдарё туманида зарар кўрган турар ва нотурар жой биноларига 10 минг квадрат метр ойна ва 4,5 мингдан ортиқ шифер етказилган.
Ўтган бир сутка давомида зиён етган биноларнинг ярмидан ортиғи тўлиқ таъмирланди, дейилади хабарда.
Ўзбекистон Мудофаа вазирлиги Малик қишлоғидаги ҳарбий қисм ҳудудида жойлашган ҳарбий шаҳарчадаги бинолар ҳам портлаш пайтида зарба тўлқинидан қисман зарар кўрганини маълум қилди.
Ҳарбий хизматчилар бошқа идоралар ва хизматлар вакиллари билан биргаликда биноларнинг деразалари, эшиклари, шифтлари ва бошқа қисмларини таъмирлашга, шунингдек, жойларни шиша парчалари ва бошқа нарсалардан тозалашга жалб қилинган.

В Сырдаьинском районе, где от взрыва на военном складе утром в субботу повреждения получили более 3700 жилых и нежилых зданий, продолжается ликвидация последствий ЧП.
По данным прессс-службы хокимията области, ко второй половине дня воскресенья населению и организациям поставлено 10 тысяч кв. м стекла и более 4500 листов шифера.
«За прошедшие сутки полностью отремонтировано более половины пострадавших зданий», — говорится в сообщении.
Министерство обороны Узбекистана сообщило, что от ударной волны при взрыве частично пострадали также здания в военном городке, находящейся на территории воинской части в посёлке Малик.
Военнослужащие вместе с представителями других ведомств и служб участвуют в работах по ремонту окон, дверей, потолков и других элементов зданий, а также очистке территорий от осколков стекла и других предметов.