Тошкент метрополитенининг «Алишер Навоий» бекатида 22 октябрь куни 19 ёшли қиз Метрополитенда хавфсизликни таъминлаш бошқармаси ходими сумкасини текшираётган пайтда унинг ичида бомба борлигини айтган. Бу ҳақда Транспорт ва туризм объектларида хавфсизликни таъминлаш бошқармаси маълум қилди.
2003 йилда туғилган қиз автоматик ўтказиш пунктида ўз хизмат вазифаларини бажараётган ходим томонидан тўхтатилган. Н.С. исмли қиздан Метрополитенда хавфсизликни таъминлаш бошқармаси ходими сумкани кўрсатишни сўраганида қиз сумкасида бомба борлигини айтган.
Кўрсатмага кўра, ходимлар зудлик билан яқин атрофдаги ҳудудни ўраб олган ва воқеа ҳақида навбатчилик бўлимига хабар берилган. Шундан сўнг, воқеа жойига Ички ишлар вазирлиги Махсус операцияларни мувофиқлаштириш бошқармаси гуруҳи етиб келган. Қиз ҳам вақтинча ҳибсга олинган.
Сумкани кўздан кечириш чоғида ундан портловчи мослама топилмаган. Шундан сўнг далолатнома тузилган. Ходим қиздан нима учун сумкасида бомба борлигини айтганини сўраганида Н.С. унинг кайфияти яхши бўлгани ва шу тарзда ҳазил қилишга қарор қилганини айтган. Қиз пойтахтнинг Шайхонтоҳур тумани 3-ички ишлар бўлимига олиб кетилган.
Метрополитенда хавфсизликни таъминлаш бошқармаси бошлиғи ўринбосари, подполковник Хасан Хайдаровнинг «Газета.uz»га маълум қилишича, Тошкент шаҳар Жиноят ишлари бўйича Шайхонтоҳур туман судининг қарори билан Н.С. Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 183-моддаси (Майда безорилик) ва 199-моддаси (Махсус хизматларни қасддан алдаб чақириш) билан айбли деб топилиб, унга нисбатан 5 сутка маъмурий қамоқ жазоси ҳамда БҲМнинг 1 баробари миқдорида жарима жазоси тайинланди.

22 октября сотрудник Управления по обеспечению безопасности на метрополитене (УОБМ) МВД Узбекистана, дежуривший на станции метро Алишера Навои, остановил 19-летнюю девушку Н. С. для проверки сумки. Девушка в ответ сказала, что у нее там находится бомба, сообщила пресс-служба Департамента по обеспечению безопасности на объектах транспорта и туризма.
Сотрудники УОБМ согласно инструкции незамедлительно оцепили близлежащую территорию и сообщили о случившемся в дежурную часть. После этого на место происшествия прибыла группа Управления координации специальных операций МВД Узбекистана.
Девушка была задержана, взрывного устройства в сумке не оказалось. На вопрос, почему девушка так сказала, она ответила, что у неё было хорошее настроение и она решила таким образом пошутить. Ее доставили в отделение внутренних дел №3 Шайхантахурского района Ташкента.
Как сообщил «Газете.uz» замначальника УОБМ Хасан Хайдаров, решением Шайхонтохурского районного суда по уголовным делам города Ташкента Н. С. была признана виновной по статье 183 (мелкое хулиганство) и статье 199 (заведомо ложный вызов специализированных служб) Кодекса об административной ответственности Узбекистана. Ей назначили пять суток административного ареста и штраф в размере 1 базовой расчетной величины.