Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш агентлиги Ўзбекистон бўйлаб 64 та савдо шохобчаларида мониторинг ўтказди ва кўплаб контрафакт хамиртурушлар — таниқли брендларнинг сохта маҳсулотларини аниқлади, деб хабар қилди агентлик матбуот хизмати.
Мониторинг хамиртуруш ҳамда пишириқ кукунининг расмий дистрибютори бўлган Angel ва Baker Dream брендининг талабига биноан амалга оширилди.
Мониторинг натижасида Агентлик томонидан 54 та ҳолатда (85 фоиз) савдо ва хизмат кўрсатиш жойларида маҳсулотларни сотиш ҳолатларда унинг юридик шахс номи ва савдо шохобча жойлари қайд этилиб, мутасадди ташкилотларга зарур чораларни кўриш учун маълумотнома тақдим этилди.
Агентликнинг қайд этишича, одамлар саломатлигига жиддий хавф солиши мумкин бўлган нархи паст контрафакт маҳсулотларнинг сотуви ортиб бораётгани кўплаб истеъмолчиларни ўзига жалб этмоқда.
«Хамиртуруш бактериясининг бардошли эканлиги ҳақида истеъмолчи ҳеч қандай маълумотга эга эмас. Аслида хамиртуруш ишлаб чиқариш махсус санитария-гигиена қоидаларига риоя этилган шароитда ишлаб чиқарилиши шарт. Акс ҳолда бундай маҳсулот инсон саломатлигига салбий таъсир кўрсатиши аниқ», — дея қайд этади агенлик.
Маҳсулотни сотиб олишдан аввал, қадоқ ва ундаги белгиларга эътибор қаратиш лозим. Контрафакт маҳсулотлар аниқланган тақдирда ваколатли органларга ёки агентликнинг 1159 ишонч телефонига қўнғироқ қилиб хабар бериш керак.

Агентство по защите прав потребителей Узбекистана провело мониторинг 64 торговых точек по Узбекистану и выявило значительное число контрафактных дрожжей — поддельной продукции, копирующей известные бренды, сообщила пресс-служба агентства.
Мониторинг был проведен по просьбе официального дистрибьютора дрожжей бренда сухих и инстантных дрожжей и разрыхлителя теста Angel и Baker Dream.
В результате выяснилось, что на 54 торговых площадках (85%) из всех проверенных продавались контрафактные копии этих брендов.
Сотрудники агентства по всем обнаруженным случаям реализации контрафакта фиксировали юридическое лицо и адрес торговой точки продавца, после чего направили сведения в уполномоченные органы для принятия мер.
В агентстве отметили, что контрафакт обычно стоит дешевле, чем и привлекает потребителей.
«Дрожжи являются живыми бактериями. Они должны разрабатываться и производиться в специальных лабораторных условиях. В противном случае их употребление может вызвать негативные последствия для здоровья человека», — подчеркнули в Агентстве по защите прав потребителей.
Перед приобретением товара необходимо обращать внимание на признаки контрафакта — некачественное нанесение рисунка на упаковку, некачественная пайка ее швов. В случае их обнаружения нужно сообщить об этом в уполномоченные органы или по телефону доверия агентства — 1159.