Ўзбекистоннинг Москвадаги элчихонаси Орлов вилоятидаги «Экосити» корхонасида ишлаётган ўзбекистонликларни урушга сафарбар қилишга уринишганини тасдиқлади.
Аввалроқ «Газета.uz» чиқиндиларни қайта ишловчи корхонада меҳнат қилаётган Ўзбекистон фуқароларига сафарбарлик учун чақирув қоғозларини топширишгани, фуқаролар ва корхона раҳбари ҳарбий комиссариятга ташриф буюриб, паспортларни кўрсатишгач чақирув бекор қилингани ҳақида ёзганди.
Элчихона ходимлари корхона раҳбари Юрий Парахин ва унинг ўринбосари Валерий Окоровков ҳамда Ўзбекистон фуқаролари билан суҳбатлашди.
Дипломатик миссия аниқланишича, 26 нафар Ўзбекистон фуқаросига сафарбарлик чақируви техник хато туфайли юборилган ва ҳужжатлар ҳарбий комиссариятда текширилгандан сўнг чақирув қоғози қайтариб олиниб, масала ҳал этилган.
Бу маълумотни корхона раҳбарияти ва республика фуқаролари тасдиқлади.
Бундан ташқари, Москвадаги Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги вакиллари Ўзбекистон фуқаролари билан учрашув ўтказиш учун Орлов вилоятига жўнаб кетди.
«Шу билан бирга, қисман сафарбарлик эълон қилингани муносабати билан Ўзбекистон фуқаролари томонидан техник хатолар бўйича чақирув қоғозлари олиш ҳолатлари мавжудлигини маълум қиламиз. Одатда, барча бундай ҳолларда сафарбарлик чақируви ҳужжатлар текширилгандан сўнг қайтариб олинади», — дея қайд этди элчихона.
Элчихона шунга ўхшаш вазиятларда Ўзбекистоннинг жойлардаги бош консуллиги (Владивосток, Новосибирск, Қозон, Екатеринбург, Санкт-Петербург, Ростов-на-Дону) ёки Ўзбекистон элчихонасининг Москвадаги консуллик бўлимига мурожаат қилишни тавсия қилди ёки ҳарбий комиссарлик вакилларига шахсни тасдиқловчи ҳужжат билан мустақил равишда мурожаат қилиш сўралди.

Посольство Узбекистана в Москве прокомментировало сообщения о попытке мобилизации граждан Узбекистана, работающих на заводе «Экосити» в Орле.
Как ранее писала «Газета.uz», гражданам Узбекистана, работающим в России на мусороперерабатывающем заводе, вручили повестки для мобилизации, но затем, после визита узбекистанцев и руководителя завода в военкомат, их аннулировали.
Сотрудники посольства связались с генеральным директором компании Юрием Парахиным, его заместителем Валерием Окоровковым и гражданами Узбекистана.
По данным дипломатической миссии, мобилизационные повестки 26 гражданам Узбекистана были направлены по технической ошибке, а после проверок документов в военном комиссариате повестки были отозваны и вопрос урегулирован.
Данная информация подтверждена руководством компании и гражданами Узбекистана, заявили в посольстве.
Кроме того, в Орловскую область выехали представители Агентства по внешней трудовой миграции в Москве для проведения встречи с гражданами Узбекистана.
«Сообщаем, что в связи с объявлением частичной мобилизации имеют место факты получения гражданами Узбекистана повесток по техническим ошибкам. Как правило, во всех подобных случаях мобилизационные повестки отзываются после проверки документов», — заявило посольство.
В аналогичных ситуациях дипмиссия рекомендует обращаться в генеральные консульства Узбекистана в регионах (Владивосток, Новосибирск, Казань, Екатеринбург, Санкт-Петербург, Ростове-на-Дону) или консульский отдел посольства Узбекистана в Москве, либо самостоятельно связаться с представителями военных комиссариатов с действующим документом, удостоверяющим личность.