27 октябрь куни Европа Кенгаши президенти Шарль Мишель Ўзбекистонга ташриф буюрди. 28 октябрь куни тонгда у «Янги Ўзбекистон» боғига бориб, Мустақиллик монументи пойига гулчамбар қўйди.
Давлат раҳбари матбуот хизмати хабарига кўра, тор доирадаги учрашувда кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди. Бундан ташқари, халқаро ва минтақавий кун тартиби юзасидан фикр алмашилди.
«Мамлакатдаги демократик янгиланишлар ва иқтисодий ислоҳотларни, энг аввало, инновациялар, „яшил“ иқтисодиёт, рақамлаштириш соҳаларида амалга оширишга кўмаклашиш мақсадида амалий ҳамкорликни кенгайтириш борасидаги биргаликдаги ишларни давом эттириш юзасидан келишувга эришилди», — дейилади хабарда.
Бундан ташқари, Ўзбекистон томонидан «Марказий Осиё — ЕИ» форматидаги саммитда илгари сурилган таклиф ва ташаббусларни рўёбга чиқариш бўйича «йўл харитаси»ни тайёрлаш масаласи келишиб олинди.
Ўзбекистон президенти матбуот котиби Шерзод Асадовнинг маълум қилишича, музокараларда Ўзбекистонда сўз эркинлигини таъминлаш масаласи ҳам муҳокама қилинган.
Шавкат Мирзиёев «сўз эркинлигини таъминлаш соҳасида жуда яқин ва очиқ ҳамкорликни давом эттиришга тайёрлигини билдирди», — деб ёзади у.
«Ушбу йўналишдаги ишларнинг натижаларини баҳолаш ва оммавий ахборот воситаларини янада қўллаб-қувватлаш бўйича таклифлар ишлаб чиқишга келишиб олинди», — дея қўшимча қилди Шерзод Асадов.

27 октября в Узбекистан с визитом прибыл президент Европейского совета Шарль Мишель. Утром 28 октября он посетил парк «Янги Ўзбекистон» и возложил цветы к подножию Монумента независимости. Затем начались его переговоры с президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым.
Как сообщила пресс-служба главы государства, на встрече в узком формате были рассмотрены актуальные вопросы расширения многопланового сотрудничества Узбекистана и ЕС. Кроме того, состоялся обмен мнениями по международной и региональной повестке.
«Достигнута договорённость о продолжении тесной совместной работы по наращиванию практического взаимодействия в целях содействия реализации в нашей стране программы демократических преобразований и экономических реформ, прежде всего в области инноваций, „зелёной“ экономики, цифровизации», — говорится в сообщении.
Кроме того, согласован вопрос подготовки «дорожной карты» по реализации предложений и инициатив, выдвинутых Узбекистаном в ходе саммита в формате «Центральная Азия — ЕС» днём ранее в Астане.
По данным пресс-секретаря президента Узбекистана Шерзода Асадова, на переговорах также был затронут вопрос обеспечения свободы слова в Узбекистане.
Шавкат Мирзиёев «выразил готовность к продолжению очень тесной и открытой совместной работы по вопросам обеспечения свободы слова», отметил пресс-секретарь.
«Условлено о проведении оценки прогресса в этом направлении и выработке предложений по дальнейшей поддержке средств массовой информации», — добавил он.