Ўзбекистон Афғонистонда Мавлоно Жалолиддин Балхий номидаги Мозори-Шариф халқаро аэропорти фаолиятини тиклаш бўйича техник ёрдам кўрсатиш жараёнини якунига етказди. Жараённинг якунига бағишланган тантанали маросим 25 октябрь куни бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон президентининг Афғонистон бўйича махсус вакили Исматулла Иргашев, транспорт вазири Илҳом Маҳкамов, «Ўзавиация» агентлиги, «Ўзаэронавигация маркази», Uzbekistan Airports, Ўзгидромет ва бошқа тузилмалар вакиллари иштирок этди, дея хабар қилди ЎзА.
Ўтган йилнинг ноябрь ойида Ўзбекистон афғон томонининг илтимосига биноан аэропортни реконструкция қилишда ёрдам бериш учун 30 кишидан иборат техник гуруҳ юборгани ҳақида ёзган эдик. Ўзбекистонлик мутахассислар бир вақтнинг ўзида бир нечта йўналишда — аэронавигация ва метеорология жиҳозларини таъмирлаш, учиш-қўниш йўлагини реконструкция қилиш, шунингдек, аэропортнинг электр таъминотини тиклаш бўйича ишларни амалга оширди.
Тадбирда аэропорт объектларини ишга тушириш ва унинг фаолиятини тиклаш учун жиҳозларни қабул қилиш бўйича ҳужжат имзоланди.
Ўзбекистон транспорт вазири Илҳом Маҳкамов Мозори Шариф аэропортининг қайта тикланиши Афғонистоннинг иқтисодий ривожланишига хизмат қилишига ишонч билдирди.
Афғонистон муваққат ҳукумати ташқи ишлар вазири ўринбосари Шер Муҳаммад Аббос Станакзий Ўзбекистон президенти ва халқига миннатдорлик билдирди.

Узбекистан завершил оказание технической помощи по восстановлению международного аэропорта Мазари-Шарифа имени Мауланы Джалалуддина Балхи в Афганистане. Церемония, посвященная завершению процесса, состоялась 25 октября. В ней приняли участие специальный представитель президента Узбекистана по Афганистану Исматулла Иргашев, министр транспорта Илхом Махкамов, представители Агентства «Узавиация», Центра «Узаэронавигация», компании Uzbekistan Airports, Узгидромета и других структур, сообщает УзА.
Мы писали, что в ноябре прошлого года Узбекистан по просьбе афганской стороны направил техническую группу из 30 человек, чтобы помочь реконструировать аэропорт. Узбекистанские специалисты вели работы сразу по нескольким направлениям — ремонт аэронавигационного и метеорологического оборудования, реконструкция взлётно-посадочной полосы, а также восстановление энергоснабжения аэропорта.
На мероприятии был подписан документ о вводе в эксплуатацию объектов аэропорта и приёмке оборудования для восстановления его деятельности.
Министр транспорта Узбекистана Илхом Махкамов выразил уверенность, что восстановление деятельности аэропорта Мазари-Шарифа будет способствовать экономическому развитию Афганистана.
Заместитель министра иностранных дел временного правительства Афганистана Шер Мохаммад Аббас Станикзай выразил признательность президенту и народу Узбекистана.