1 ноябрь куни Тошкентда Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Владимир Норов Ўзбекистонда ташриф билан бўлиб турган Германия ташқи ишлар вазири Анналена Бербок билан учрашди. Учрашув якунлари бўйича у журналистлар билан мулоқот қилди. Вазирлик матбуот хизмати учрашув тафсилотларини эълон қилди.
«Ўзбекистон — Германия муносабатлари, алоқаларимиз, жумладан, олий дараждаги мулоқот сўнгги йилларда янада ишончли ва тизимли, ижобий суръатларда ривожланиб бораётганини мамнуният билан қайд этдик», — деди Владимир Норов.
Ўзбекистон ташқи ишлар вазири жорий йилнинг ўзида икки давлат раҳбарларининг икки марта (14 март ва 29 август кунлари) «мазмунли ва самарали телефон мулоқоти» бўлиб ўтганини, уларда ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари атрофлича муҳокама қилинганини таъкидлади.
«Биз олий даражадаги мулоқотни янада ривожлантириш ва Германия Федератив Республикасининг амалдаги канцлери Олаф Шольц билан учрашув ташкил этиш масалаларини ишлаб чиқишдан манфаатдормиз», — деди вазир.
Вазир, шунингдек, музокаралар чоғида томонлар минтақавий ва глобал кун тартибининг долзарб масалалари, жумладан, Марказий Осиёдаги минтақавий ҳамкорлик, Афғонистонда барқарор тинчлик ва тараққиётни таъминлаш ҳамда Украинадаги вазият юзасидан фикр алмашганини маълум қилди.
«Ушбу масалаларнинг кўпчилиги бўйича томонларнинг позиция ва ёндашувлари ўхшашлиги қайд этилди», — деди Владимир Норов.
Музокаралар чоғида вазирлар Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий маркази ва Германия Инсон ҳуқуқлари институти ўртасида мулоқот ўрнатиш тарафдори бўлишди. Владимир Норов германиялик экспертларни 5−6 декабрь кунлари Тошкентда ўтказилиши режалаштирилган Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим глобал форумига таклиф қилди.
Ташқи ишлар вазирликлари раҳбарлари атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида, хусусан, «Яшил макон» миллий дастури ва Германия ташқи ишлар вазирлигининг «Яшил Марказий Осиё» ташаббуси доирасидаги ҳамкорликни муҳокама қилди.
Анналена Бурбок Ўзбекистоннинг Орол денгизи инқирози оқибатларига қарши курашдаги саъй-ҳаракатларини юқори баҳолади ва Оролбўйи минтақасида экологик ва ижтимоий лойиҳаларни амалга ошириш имкониятларини ўрганишга тайёрлигини билдирди.

Министр иностранных дел Узбекистана Владимир Норов 1 ноября в Ташкенте встретился главой МИД Германии Анналеной Бербок, находящейся с визитом в Узбекистане. По итогам встречи он выступил перед журналистами, его речь публикует пресс-служба внешнеполитического ведомства.
«Мы с удовлетворением отметили динамичное развитие узбекско-немецких отношений, которые за последние годы приобрели еще более доверительный и системный характер, в том числе на высшем уровне», — сказал Владимир Норов.
Глава МИД Узбекистана отметил, что только в этом году президенты двух стран Шавкат Мирзиеев и Франк-Вальтер Штайнмайер дважды провели «содержательные и плодотворные телефонные разговоры, в ходе которых были обстоятельно обсуждены состояние и перспективы партнерства».
«Мы заинтересованы в дальнейшем наращивании диалога на высшем уровне и проработке организации встречи с канцлером ФРГ Олафом Шольцем», — заявил Владимир Норов.
Министр также сообщил, что в ходе переговоров стороны обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной и глобальной повестки, в том числе по региональному сотрудничеству в Центральной Азии, обеспечению устойчивого мира и развития в Афганистане и ситуации в Украине.
«Отмечена схожесть позиций и подходов сторон по многим этим вопросам», — добавил министр иностранных дел Узбекистана.
Министры в ходе переговоров также высказались за налаживание диалога между Национальным центром Узбекистана по правам человека и Немецким институтом прав человека. Владимир.Норов пригласил немецких экспертов на Глобальный форум по образованию в области прав человека, запланированный на 5−6 декабря в Ташкенте.
Главы внешнеполитических ведомств обсудили сотрудничество в области охраны окружающей среды, в частности в рамках национальной программы «Яшил макон» и инициативы МИД ФРГ «Зеленая Центральная Азия».
Анналена Бербок высоко оценила усилий Узбекистана в борьбе с последствиями Аральского кризиса и выразила готовность изучить возможность реализации экологических и социальных проектов в регионе Приаралья.