AlterEgo лойиҳаси навбатдаги сонини Афғонистонга бағишлади. Ўзбекистон президентининг Афғонистон бўйича махсус вакили Исматулла Иргашев лойиҳага берган интервьюсида мамлакат муваққат ҳукумати ўз ҳудудида наркомания ва гиёҳванд моддалар ишлаб чиқаришга қарши қандай курашаётгани ҳақида гапирди.
«Кобулда деярли қуриб қолган Кобул дарёси бор. Аввалги тузум даврида минглаб наркоманлар куппа-кундузи мана шу дарёнинг тубига тушишарди: адёлларга ўралволиб, гиёҳванд моддаларни истеъмол қилишар, гиёҳванд моддалар сотишарди. Полиция, ҳарбийлар — олдинги тузум даврида ҳеч ким бу борада ҳеч нарса қилмаган. Ҳозир Кобулда ҳам, Мозори Шарифда ҳам, Қандаҳорда ҳам бундай очиқ притонларни кўрмайсиз», — деди Исматулла Иргашев.
Фото: Иля Варламов. 2021 йил август
Махсус вакилнинг сўзларига кўра, толиблар 13 минг нафар наркоманни мажбурий даволаниш учун тиббий муассасаларга юборган ва ҳозирда халқаро ҳамжамиятдан гиёҳвандларни даволаш учун шифохона қуришда ёрдам сўрамоқда.
«Афғонистон Муваққат ҳукумати бош вазири ўринбосари Абдул Салам Ҳанафий мамлакатда 5 миллиондан ортиқ гиёҳвандлар борлигини, улардан бир миллионга яқини аёллар ва болалар эканлигини ва бу ҳал қилиниши керак бўлган жуда жиддий муаммо эканини таъкидлаб, ёрдам сўрамоқда. Аввалги тузум даврида мен бунга қарши кураш бўйича ҳеч қандай дастур кўрмаганман», — деди Исматулла Иргашев.
Бошловчи Кирилл Алтманнинг таъкидлашича, Ғарб ОАВларига кўра, Афғонистондан гиёҳванд моддалар савдоси сезиларли даражада ошган.
«Ҳозирда кўплаб экин майдонлари „Талибон“ томонидан йўқ қилинган, бироқ тайёр наркотиклар наркотрафиги ҳақида гапирадиган бўлсак, улар олдиндан тайёрланган деб ҳам айтишимиз мумкин. Бу захиралар, бу ҳозирги ишлаб чиқариш эмас. Бу кичик лабораториялардаги фабрикаларда қиммат гиёҳвандлик моддаларигақайта ишланиб, тарқатиладиган захиралардир. Ҳа, бу кузатилмоқда, чунки мамлакат жуда оғир иқтисодий аҳволда», — дея таъкидлади Афғонистон бўйича махсус вакил.
Исматулла Иргашев гиёҳванд моддалар ишлаб чиқариш ва сотиш Афғонистон иқтисодиётига катта ёрдам, деган фикрни тасдиқлади.
«Бир неча йил олдин мен Ғарб ҳарбийлари билан гаплашганман. Мен: „Афғон деҳқонлари афюн, кўкнори ва ҳоказоларни қаерга экишини яхши биласиз. Нега бу далаларни вайрон қилмайсиз, ёқиб юбормайсизларми?“ — деб сўраганман. Шунда улар менга: „Унда халқ қандай яшайди?“ — дея жавоб беришганди. Яъни Ғарб ҳарбийлари менга: „Биз уларни йўқ қила олмаймиз, чунки у ҳолда халқни даромад манбаи, оиласини таъминлаш манбаидан маҳрум қилган бўламиз“, — дейишганди».
«Иқтисодиётда тартибсизликлар ҳукм сурар экан, гуманитар инқироз мавжуд экан, Афғонистон нафақат гиёҳванд моддалар ишлаб чиқариш, гиёҳванд моддалар савдоси манбаи, балки, афсуски, радикал, экстремистик кучлар ва террористик оқимлар манбаи ҳам бўлиб қолади. Нега ИШИД Афғонистондан ҳалигача йўқ қилинмаган? Чунки том маънода арзимаган сариқ чақага бўлса ҳам ёшлар исломий давлат сафига қўшилишга тайёр, оиласини пул ёки озиқ-овқат билан таъминлаш учун ўзларини оёқ ости қилишга тайёр», — дея таъкидлади дипломат.
«Шунинг учун президентимиз [Шавкат Мирзиёев] Афғонистонни ҳозирда бу муаммолар билан ёлғиз қолдириш мумкин эмаслигига эътибор қаратмоқда. Акс ҳолда, бу нафақат бизга, балки глобал миқёсда бутун минтақага [таъсир қилади]», — дея қайд этди у.
Эслатиб ўтамиз, 2022 йил апрель ойида Афғонистон муваққат ҳукумати кўкнори ва наркотик моддалар ишлаб чиқариладиган барча ўсимликлар етиштиришни қатъиян ман қилган эди. Бироқ, БМТнинг Наркотиклар бўйича бошқармаси маълумотларига кўра, бу йилги ҳосил ушбу фармон билан деярли қамраб олинмаган. Афғон фермерларининг кўкнори сотишдан олган даромади 2021 йилдаги 425 млн доллардан 2022 йилда 1,4 млрд долларга кўтарилган. БМТТД маълумотларига кўра, 2022 йилда йиғиб олинган кўкнори ҳосилидан 350−380 тонна героин ишлаб чиқариш мумкин.

Проект AlterEgo посвятил очередной выпуск Афганистану. В интервью проекту специальный представитель президента Узбекистана по Афганистану Исматулла Иргашев рассказал о том, как временное правительство страны пытается бороться с наркоманией и производством наркотиков на своей территории.
«В Кабуле есть река Кабул, которая практически высохла. И в русло этой реки спускались средь бела дня при прежнем режиме тысячи наркоманов: они закрываются
одеялами и употребляют наркотики, продают наркотики. Полиция, военные — никто с этим ничего не делал при прежнем режиме. Сейчас уже вы не увидите в Кабуле, Мазари-Шарифе или в Кандагаре таких открытых притонов», — рассказал Исматулла Иргашев.
Фото: Илья Варламов. Август 2021 года
По словам спецпредставителя, талибы отправили в медицинские учреждения на принудительное лечение 13 тысяч наркоманов и теперь просят международное сообщество помочь в строительстве больницы для лечения наркозависимых людей.
«Вице-премьер временного правительства Афганистана Абдул Салам Ханафи сказал, что в стране насчитывается более 5 миллионов наркоманов, из них около одного миллиона — это женщины и дети, и он говорит что это очень серьезная проблема, которую нужно решать, и просит помощи. При прежнем режиме каких-то программ борьбы с этим я не встречал», — заявил Исматулла Иргашев.
Ведущий Кирилл Альтман отметил, что по утверждениям западных СМИ наркотрафик из Афганистана увеличился в разы.
«Многие посевные площади сейчас уничтожены движением „Талибан“, но если говорить о наркотрафике готовых наркотиков, то можно судить и о том, что они были приготовлены заготовлены заранее. Это запасы, это не производство нынешнее. Это запасы, которые на фабриках в маленьких лабораториях перерабатываются в дорогостоящие наркотические вещества и распространяются. Да, это наблюдается, потому что в стране очень сложное экономическое положение», — подчеркнул спецпредставитель по Афганистану.
Исматулла Иргашев подтвердил мнение, что производство и продажа наркотиков являются весомой поддержкой для экомики Афганистана.
«Несколько лет тому назад я общался с западными военными. Я говорил: „Вы прекрасно знаете, где афганские дехкане сеют опиум, мак и так далее. Почему вы не уничтожаете, не сжигаете эти поля?“ Тогда они мне ответили: „А чем тогда будет жить народ?“ То есть западные военные мне сказали: „Мы не можем их уничтожить, потому что мы тогда лишим народ источника дохода, источника содержания своей семьи“».
Дипломат подчеркнул: «Пока будет хаос в экономике, пока будет гуманитарный кризис, Афганистан не только будет оставаться источником наркопроизводства, наркотрафика, но и, к сожалению, источником для радикальных, экстремистских и террористических сил. Почему до сих пор не искоренен ИГИЛ из Афганистана? Потому что буквально за какие-то гроши молодые люди готовы идти в ряды исламского государства, готовы за обеспечение своей семьи деньгами или продуктами питания идти и подрывать себя».
«Поэтому наш президент [Шавкат Мирзиёев] обращает внимание на то, что нельзя сейчас оставлять один на один Афганистан с этими проблемами. Иначе [это повлияет] не только на нас, но на весь регион в глобальном масштабе», — напомнил он.
Напомним, в апреле 2022 года временное правительство Афганистана строго запретило любое выращивание опийного мака и всех растений, из которых производятся наркотические средства. Однако, как сообщили в Управлении ООН по наркотикам, урожай нынешнего года под действие этого указа в основном не подпадал. Доходы афганских фермеров от продажи опийного мака выросли с 425 млн долларов в 2021 году до 1,4 млрд долларов в 2022-м. По данным ПРООН, урожай мака, собранный в 2022 году может быть переработан в 350−380 тонн героина.