Озарбайжон пойтахти Боку шаҳрида дзюдо бўйича «Катта дубулға» туркумига кирувчи навбатдаги турнир якунланиб, унда Ўзбекистон спортчилари тўртта медални қўлга киритди, деб хабар бермроқда Миллий олимпия қўмитаси матбуот хизмати.
100 килограммдан ортиқ вазн тоифасида Алишер Юсупов жаҳон рейтингининг амалдаги етакчиси тожикистонлик Темур Раҳимовга имкониятни бой бериб, кумуш медални қўлга киритди.
Худди шу вазн тоифасида иштирок этаётган Ўзбекистоннинг яна бир вакили Шоҳруҳ Бахтиёров бронза медали учун кечган жангда финляндиялик Мартти Пумалайненни мағлуб этди.
Вазни 52 килограммгача бўлган полвонлар ўртасидаги баҳсларда иштирок этаётган Диёра Келдиёрова ҳал қилувчи жангда мўғулистонлик Сосорбарам Лкҳагвасуренни мағлуб этиб, олтин медални қўлга киритди. Бу муваффақият самарқандлик дзюдочига 2024 йилда Парижда бўлиб ўтадиган Олимпиада йўлида 500 рейтинг очкосини олиб келади.
Ўзбекистон терма жамоасининг яна бир вакили Сита Қадамбаева (-52 кг) бронза медали учун кечган жангда полшалик Александра Калетани мағлуб этди. Бу унинг «Катта дубулға» турниридаги илк медали ҳисобланади.

В Баку (Азербайджан) завершился очередной турнир из серии Большого шлема по дзюдо, в котором спортсмены из Узбекистана завоевали четыре медали, сообщила пресс-служба Национального олимпийского комитета.
В весовой категории свыше 100 кг Алишер Юсупов уступил действующему лидеру мирового рейтинга Темуру Рахимову из Таджикистана и завоевал серебряную медаль.
Ещё один представитель Узбекистана Шохрух Бахтиёров, выступающий в этой же весовой категории, в борьбе за бронзовую медаль одолел Мартти Пумалайнена из Финляндии.
Диёра Келдиёрова, выступающая в весовой категории до 52 кг, в решающем поединке одержала победу над Сосорбарам Лхагвасурен из Монголии и завоевала золотую медаль. Этот успех принесёт самаркандской дзюдоистке 500 рейтинговых очков на пути к Олимпиаде-2024 в Париже.
Ещё одна представительница сборной Узбекистана Сита Кадамбаева (-52 кг) одержала победу над Александрой Калетой из Польши в поединке за бронзовую медаль. Это её первая медаль на турнирах Большого шлема.