Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 7 ноябрь куни маҳаллий саноатни ривожлантириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказди. Биз ёзган тўқимачилик ва заргарлик саноатидан ташқари, қурилиш ва мебель саноатини қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари ҳам муҳокама қилинди.
Президент матбуот котиби Шерзод Асадовнинг маълум қилишича, давлат раҳбари қурилиш материаллари ишлаб чиқарувчи корхоналарни қўллаб-қувватлашга қаратилган «саноат ипотекаси» дастурини ишлаб чиқишни таклиф қилган. Бунда, биринчи босқичда 50 миллион АҚШ доллари ажратилади, икки йиллик имтиёзли давр билан 7 йилга кредитлар берилади.
Нукус шаҳри, Булоқбоши, Қоровулбозор, Фориш, Чуст, Пахтачи, Сариосиё, Ўзбекистон туманларида қурилиш материаллари индустриал зоналарини, Испания, Италия ва Туркиянинг етакчи корхоналари билан музокара ўтказиб, Ангренда чинни идишлар ва сантехника буюмлари ишлаб чиқариш кластерини ташкил қилинади.
Шавкат Мирзиёев келгуси йилда Навоий, Самарқанд ва Тошкент вилоятларида каолиндан кластер усулида тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш бўйича камида 200 миллион долларлик 10 та лойиҳани ишга тушириш бўйича топшириқ берди.
Қурилиш материаллари экспортини 2023 йилда 900 миллион долларга етказиш, ички бозор учун 5 триллион сўмлик қўшимча маҳсулот ишлаб чиқариш шартлиги кўрсатиб ўтилди.
Бухоро, Наманган, Самарқанд, Андижон, Фарғона, Хоразмдаги юзга яқин маҳалла мебель ишлаб чиқаришга ихтисослашган. Президент мазкур маҳаллалар атрофида мебель саноати марказларини ташкил этиш зарурлигини таъкидлади. 15 та мебель зонаси инфратузилмаси учун 55 миллиард сўм маблағ йўналтириш кўзда тутилган.
Шавкат Мирзиёев, шунингдек, мебель ишлаб чиқарувчилар учун божхона имтиёзларини 2024 йил 1 январга қадар узайтириш, бу соҳада 250 та янги лойиҳа ва қўшимча 10 минг иш ўрни яратиш бўйича топшириқ берди.
Келгуси йилда мебель ишлаб чиқариш ҳажми 5 триллион сўмга, экспорт ҳажми эса 50 миллион долларга етиши кутилмоқда.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 7 ноября провёл совещание по вопросам развития местной промышленности. Помимо текстильной и ювелирной отраслей, о которых мы писали, обсуждались меры поддержи для строительного и мебельного производства.
Как сообщил пресс-секретарь президента Шерзод Асадов, глава государства предложил разработать программу «промышленной ипотеки», направленной на поддержку предприятий по производству стройматериалов. На первом этапе будет выделено 50 млн долларов США, кредиты будут выдаваться на 7 лет с двухлетним льготным периодом.
В городе Нукусе, Булакбашинском, Караулбазарском, Фаришском, Чустском, Пахтачинском, Сарыасийском и Узбекистанском районах будут созданы промышленные зоны строительных материалов, а в Ангрене — кластер фарфора и сантехники после переговоров с предприятиями Испании, Италии и Турции.
Шавкат Мирзиёев поручил ввести в эксплуатацию 10 проектов на сумму не менее 200 млн долларов по производству готовой продукции из каолина кластерным методом в следующем году в Навоийской, Самаркандской и Ташкентской областях.
Поставлена цель довести экспорт в этой отрасли до 900 млн долларов в 2023 году, а также произвести продукции дополнительно на 5 трлн сумов.
Сейчас около 100 махаллей в Бухаре, Намангане, Самарканде, Андижане, Фергане и Хорезме специализируются на мебельном производстве. Президент подчеркнул необходимость создания вокруг этих махаллей центров мебельной промышленности. На инфраструктуру 15 мебельных зон планируется выделить 55 млрд сумов.
Шавкат Мирзиёев также поручил продлить действие таможенных льгот для производителей мебели до 1 января 2024 года, запустить 250 новых проектов в этой сфере и дополнительно 10 тысяч рабочих мест.
Ожидается, что в следующем году объемы производства мебели увеличатся до 5 трлн сумов, а экспорта — до 50 млн долларов.