2023 йил 1 январдан бошлаб Ўзбекистонда «Тартибга солиш қумдони» махсус ҳуқуқий режими жорий этилади. У соҳалар бўйича юридик шахс бўлган тадбиркорлик субъектларининг замонавий технологияларга асосланган янги маҳсулот ва хизматларни ёки бошқа интеллектуал фаолият натижаларини назорат қилинадиган чекланган муҳитда синовдан ўтказиш бўйича фаолиятини махсус тартибга солишни назарда тутади.
Бу президент Шавкат Мирзиёевнинг 9 ноябрдаги тадбиркорлик фаолиятини давлат томонидан тартибга солишни соддалаштириш тўғрисидаги фармонида кўзда тутилган. Аввалроқ ушбу фармон билан тадбиркорлик фаолиятини давлат томонидан тартибга солиш чегаралари ўрнатилгани ҳақида ёзган эдик.
2023 йил 1 январдан махсус ҳуқуқий режим доирасида тадбиркорлик субъектларига қуйидагиларга рухсат этилади:
- янги маҳсулот ва хизматларни ишлаб чиқиш, апробация қилиш ва жорий қилиш йўналишларидаги фаолиятини чекланган вақт, ҳудуд ва шахслар доирасида махсус тартибга солиш орқали айрим қонунчилик ҳужжатлари нормаларига амал қилмаслик;
- лицензиясиз ва рухсат бериш тартиб-таомилларидан ўтмасдан фаолиятни амалга ошириш, бундан давлат сири ва қонунчиликка мувофиқ фойдаланиш чекланган маълумотларни ўз ичига олган лицензия ва рухсат этиш хусусиятига эга ҳужжатлар мустасно.
Махсус ҳуқуқий режим тегишли ваколатли орган ва ташаббускор ўртасида ҳар бир лойиҳа бўйича алоҳида тузиладиган келишувга асосан жорий этилади. Бунда:
- келишувда лойиҳани амалга оширишнинг талаб ва шартлари, шу жумладан, муддати, ҳудуди ва шахслар доираси, ташаббускорга татбиқ этилмайдиган қонунчилик нормалари рўйхати ҳамда лойиҳа натижаларини баҳолаш мезонлари (индикаторлари) белгиланади;
- ҳар бир лойиҳа бўйича Махсус ҳуқуқий режимнинг амал қилиш муддати кўпи билан уч йилни ташкил этади.
Махсус ҳуқуқий режим якунлари бўйича тегишли ваколатли орган томонидан бир ой муддатда:
- синовдан ўтказилган маҳсулот ва хизматларни жорий этишнинг мақсадга мувофиқлиги юзасидан таҳлил ўтказилади;
- маҳсулот ва хизматларни жорий этиш мақсадга мувофиқ деб топилганда, қонунчилик ҳужжатларини такомиллаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқилади.
2025 йил 1 январга қадар Махсус ҳуқуқий режим жорий этилган лойиҳалар таҳлили натижалари бўйича «Махсус ҳуқуқий режим тўғрисида»ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилиши лозим.

С 1 января 2023 года в Узбекистане вводится специальный правовой режим «Регуляторная песочница». Он предусматривает специальное регулирование деятельности субъектов предпринимательства-юридических лиц по испытанию новой продукции и услуг или результатов иной интеллектуальной деятельности на основе современных технологий в контролируемой ограниченной среде по определённым сферам (их список будет опубликован позже).
Это предусмотрено указом президента Шавката Мирзиёева от 9 ноября об упрощении государственного регулирования предпринимательской деятельности. Мы писали, что этим указом установлены пределы государственного регулирования предпринимательской деятельности.
В рамках специального правового режима, вводимого по предложению Министерства юстиции, Министерства экономического развития и сокращения бедности и Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, субъектам предпринимательства разрешается:
- не соблюдать нормы некоторых актов законодательства посредством специального регулирования в рамках ограниченности времени, территории и лиц в направлениях деятельности производства, апробации и внедрения новых продукции и услуг;
- осуществлять деятельность без лицензирования и прохождения разрешительных процедур, за исключением лицензий и документов разрешительного характера, содержащих государственные секреты и информацию, доступ к которой ограничен в соответствии с законодательством.
Специальный правовой режим вводится на основании соглашения, заключаемого отдельно по каждому проекту между уполномоченным органом и инициатором. При этом:
- в соглашении определяются требования и условия реализации проекта, в том числе сроки, территория и круг лиц, перечень норм законодательства, которые не распространяются на инициатора, а также критерии оценки (индикаторы) результатов проекта;
- наибольший срок действия специального правового режима по каждому проекту составляет три года.
По итогам специального правового режима соответствующий уполномоченный орган в месячный срок:
- проводит анализ на предмет целесообразности внедрения апробированных продукции и услуг;
- в случае целесообразности внедрения продукции и услуг разрабатывает предложения по совершенствованию актов законодательства.
По результатам анализа проектов, по которым введён режим «Регуляторная песочница», к 2025 году должен быть разработан проект закона «О специальном правовом режиме».