Ўзбекистон Европа Иттифоқида келиб чиқиши ўзбекистонлик бўлган Россия миллиардери Алишер Усмонов ва унинг синглиси Гулбаҳор Исмоиловага нисбатан жорий этилган санкцияларни бекор қилиш бўйича лоббини илгари сурмоқда. Бу ҳақда, муҳокамалардан хабардор манбаларга таяниб, Financial Times ёзмоқда.
Алишер Усмонов февраль ойида Россия Украинага бостириб кирган илк кунларда Европа Иттифоқининг санкцияларига тушган дастлабки 26 россияликдан бири эди. Санкция рўйхатида қайд этилишича, Алишер Усмонов Қримнинг аннексия қилиниши ва Украинани беқарорлаштиришга масъул бўлган Россия Федерацияси расмийларини қўллаб-қувватлаган бўлиши мумкин.
Унинг синглиси Гулбаҳор Исмоилова эса Усмоновнинг бир қатор мулклари, хусусан, 600 миллион долларлик «Дилбар» яхтасининг эгаси бўлгани боис санкцияларга тушган.
Нашр суҳбатдошларининг сўзларига кўра, Ўзбекистон расмийлари Европа Иттифоқи вакиллари билан учрашувларда Усмоновга нисбатан жорий этилган санкциялардан хавотир билдирган. Тошкентнинг таъкидлашича, тадбиркорга қарши санкциялар, жумладан, мулкларининг музлатиб қўйилиши ва сафарларнинг тақиқланиши миллиардер бойлигининг бир қисмини Ўзбекистон иқтисодиётига инвестиция қилиб киритиш имкониятларини чеклаб қўйган, деб ёзади FT.
Нашрнинг қайд этишича, агар Европа Иттифоқи санкцияларни бекор қилишдан бош тортса, Брюсселга қарши судда Тошкент Алишер Усмоновга юридик ёрдам кўрсатишга тайёрлигини билдирган.
Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги FT’нинг ушбу ҳолат юзасидан изоҳ бериш тўғрисидаги сўровларига жавоб бермаган. Усмоновнинг вакили эса Ўзбекистон ҳукуматининг ҳаракатларига изоҳ бера олмаслигини маълум қилган, бироқ санкциялар «ҳақиқатан ҳам инвестиция ва хайрия лойиҳаларига халал бераётгани»ни тан олган.
Европа Иттифоқи Ўзбекистон ва Марказий Осиёнинг бошқа мамлакатлари билан янада мустаҳкам алоқалар ўрнатишга интилмоқда, чунки минтақа Украинадаги уруш таъсирида Россия билан муносабатларини қайта кўриб чиқмоқда. Бироқ, Financial Times суҳбатлашган бир неча европалик амалдорларнинг маълум қилишича, Усмонов ва Исмоиловага нисбатан санкцияларнинг бекор қилиниши томон ташланган ва Европа Иттифоқининг барча 27 аъзоси якдил розилигини талаб қилувчи ҳар қандай қадам ҳозирда санциялар остида қолаётган ва икки фуқароликка эга бошқа ўнлаб россиялик олигархлар бўйича ҳам мунозараларни юзага келтириши мумкин.
Европа Иттифоқининг санкциялар ҳақидаги ҳужжатида ёзилишича, Алишер Усмонов — «Россия президенти Владимир Путинга айниқса яқин бўлган кремплпараст олигархдир».
«Уни Владимир Путиннинг севимли олигархларидан бири деб аташади. У молиявий оқимларга хизмат кўрсатиш ишониб топширилган россиялик амалдор-бизнесменлардан биридир, аммо у кабиларнинг аҳволи президентнинг иродасига боғлиқ», — дейилади Европа Иттифоқининг санкция рўйхатида.
Алишер Усмонов (бойлиги — 14,6 миллиард доллар) — USM холдинги асосчиси ва унинг асосий акциядори (49 фоиз). «Металлоинвест» ва «Мегафон» компаниялари USM’га тегишли.
Бизнесмен Ўзбекистонда Ислом цивилизация маркази қурилишини молиялаштирмоқда, Ўзбекистоннинг маданий меросини сақлаб қолиш бўйича лойиҳаларни, хусусан, модернизм архитектурасини регенерация қилиш бўйича ташаббусларни қўллаб-қувватламоқда. У билан боғлиқ Россия компаниялари «Капиталбанк», «Оҳангаронцемент», Тошкент металлургия заводи, Ucell ва бошқа ўзбек ширкатларидаги улушларни сотиб олган, шунингдек, маҳсулотларни маркировкалаш ва кузатишни мониторинг қилиш бўйича «Асл белгиси» тизими ишида қатнашмоқда.

Узбекистан лоббирует в Европейском союзе отмену санкций в отношении российского миллиардера узбекистанского происхождения Алишера Усманова и его сестры Гульбахор Исмаиловой. Об этом пишет Financial Times со ссылкой на источники, знакомые с обсуждениями.
Предприниматель был одним из 26 россиян, подвергшихся санкциям ЕС в первые дни после военного вторжения России в Украину в феврале. В санкционном списке отмечалось, что Алишер Усманов предположительно поддерживал официальных лиц РФ, ответственных за аннексию Крыма и дестабилизацию Украины.
Его сестра Гульбахор Исмаилова также подверглась санкциям на том основании, что она была законным владельцем некоторых активов Усманова, таких как его яхта «Дилбар» стоимостью 600 млн долларов.
По словам собеседников издания, власти Узбекистана на встречах с представителями ЕС выразили озабоченность санкциями против Усманова. Ташкент утверждает, что санкции против предпринимателя, в том числе замораживание активов и запрет на поездки, ограничили возможности миллиардера инвестировать часть своего состояния в экономику Узбекистана, пишет FT.
Ташкент также готов оказать Алишеру Усманову юридическую помощь в возможном судебном разбирательстве против Брюсселя, если ЕС откажется снимать санкции, отмечает издание.
МИД Узбекистана не ответил на запросы FT о комментариях. Представитель Усманова заявил газете, что не может комментировать действия правительства Узбекистана, но признал, что санкции «действительно мешают инвестиционным и благотворительным проектам».
Евросоюз стремится наладить более тесные связи с Узбекистаном и другими странами Центральной Азии, поскольку регион пересматривает свои отношения с Россией на фоне войны в Украине. Но любой шаг по отмене санкций против Усманова и Исмаиловой, который потребует единодушного одобрения всех 27 членов ЕС, потенциально может вызвать аналогичные дебаты о десятках других российских олигархов с двойным гражданством, подпадающих под санкции, заявили Financial Times несколько европейских чиновников.
В документе о санкциях ЕС говорится, что Усманов — «прокрёмлевский олигарх, особенно близкий к президенту России Владимиру Путину».
«Его называют одним из любимых олигархов Владимира Путина. Он считается одним из российских бизнесменов-чиновников, которым доверено обслуживание финансовых потоков, но их положение зависит от воли президента», — отмечается в списке Евросоюза.
Алишер Усманов (состояние — 14,6 млрд долларов) — основатель и основной акционер холдинга USM (49%). USM принадлежат «Металлоинвест» и «Мегафон».
В Узбекистане бизнесмен финансирует строительство Центра исламской цивилизации в Ташкенте, поддерживает проекты по сохранению культурного наследия Узбекистана, в том числе по регенерации архитектуры модернизма. Связанные с ним российские компании приобрели долю в «Капиталбанке», «Ахангаранцементе», Ташкентском металлургическом заводе, Ucell и других, а также участвуют в работе системы мониторинга маркировки и отслеживания продукции Asl belgisi в Узбекистане.